25 травня 2022 року
03:58:16

Подорожі

Про що мовчить серце Афін?

14.07.2016 16:50

Грецію називають країною міфів  і легенд, сонячною і звабливою, загадковою і таємничою…

 

Кілька  заміток про моє там  перебування  – створять ефект подорожі визначними місцями Еллади – саме так звучить назва  країни рідною мовою.

Згідно із давногрецькою легендою оливкове дерево було створене Афіною богинею мудрості, покровителькою мирної праці і справедливої війни. У легенді розповідається, як одного разу між Афіною і богом моря Посейдоном виникла суперечка: хто з них гідний дати своє ім’я і заступництво щойно збудованому грецькому місту. На суд зібралися боги і вирішили, що перемогу одержить той, хто принесе місту найцінніший дар. Повелитель морів ударив своїм тризубцем об скелю, і з неї забило джерело з прозорою водою. Проте вода в ньому була морська — солона, тому цей подарунок не приніс великого блага жителям міста. Афіна ж увіткнула у землю свій спис і тут же з нього виросло оливкове дерево. Цей дар був визнаний кращим, і нове місто назвали Афінами. І саме з першим оливковим деревом був споруджений Парфенон — символ грецької культури, свободи і миру. Він зберігся і донині як головний храм стародавніх Афін, збудований на честь покровительки міста та всієї Аттики богині Афіни.

Подорож Афінами ми розпочинаємо з Акрополя. Тобто з “верхнього міста”, первинного поселення, навколо якого поступово розросталося “нижнє місто”. Тепер це археологічний заповідник, який є об’єктом Світової спадщини ЮНЕСКО. Вартість квитка — 12 євро, і дійсний він упродовж чотирьох днів, гарантуючи безплатний вхід ще в 6 визначних пам’яток.

За браком часу нам цього не вдалося зробити. Ми були тільки в Акрополі, милувалися залишками храмів, захоплювалися величчю колон, архітектурними знахідками древніх зодчих. Унизу нас чекала прогулянка вулицями міста, велелюддя. Пішохідні доріжки, таверни, колоритні місцеві жителі, в яких із 14-ї до 17 години — сієста. Багато будинків реставрують. Це ті, що будували в період наших “хрущовок”, а ось ті, що мають “якихось” 200—300 років видаються “молодими” на фундаментах античних часів. Пропонують заходити в ресторани, магазини, вибрати шуби із хорошими скидками. Серед сувенірів — оливкове мило, оливкові креми, помадки, самі оливки, розфасовані чи не поштучно.

Греки ще дарують і продають такі сувеніри — гілочку оливкового дерева, вмокнувши в золоту чи срібну фарбу… Просто засушені листочки в листівках ручної роботи. І пам’ятка є, і символ.

Місце нашої зустрічі — майдан Синтагма (Конституції) — серце Афін, як у Тернополі Театральний майдан, сюди сходяться всі дороги. Визначна пам’ятка цієї площі — Палац грецького парламенту. Біля пам’ятника Невідомому солдатові щогодини проходить зміна почесної президентської варти. Видовище цікаве. 

Солдатів королівської гвардії називають евзонами. Одяг у них витончений: білі колготки, спідниця, червоний берет. Кажуть, що при відборі сюди жорсткий фейс-контроль: зріст не нижче 187 сантиметрів і приваблива зовнішність. Основну ж увагу привертають до себе їхні черевики з помпонами, які, як стверджують, важать не мало не багато — 5 кілограмів. Із солдатами можна фотографуватися, але без обіймів і своїх прапорів та ще всяких штучок, які полюбляють туристи у хвилини розчулення. Як тільки перейти межу, а хлопці при службі, вони почнуть стукати прикладом зброї по мармуровій плиті. 

Вражень багато викликає столиця, але час обмежений. Нас чекають нові маршрути Грецією. Тож далі буде!

Людмила Островська.

 
Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Недавні записи
Мета