25 вересня 2022 року
04:19:48

Подорожі

Тернополянку вразило місце страти апостола Петра

03.08.2016 13:36

У Греції виділяють материкову частину і острівну. Півострів Пелопоннес можна вважати островом.

 

Щоб потрапити на материкову частину в столицю, треба  перебратися Коринфським каналом. Це просто рукотворне диво, яке з’єднує Саронічну затоку Егейського і Коринфську затоку Іонічного морів. Назвали його на честь міста Коринфа, яке розташоване поруч. Довжина каналу становить 6 кілометрів, глибина — 8 метрів. Стіни каналу природного походження, в основному із вапняку. Висота стін досягає 76 метрів, ширина на рівні моря — 25 метрів, а на дні — 21. 

Через канал перекинуті один залізничний і три автомобільних мости. А збудували його в кінці XIX століття. Але через свою вузькість навігаційні завдання і періодичні закриття для укріплення прямовисних скель, канал не зміг привабити стільки туристів, щоб трафік був рентабельним. Тепер канал використовується в основному для туристичних поїздок і для того, щоб туристи зазнимкували це диво.

Ми в Патрах на Пелопоннесі. Патри — третє за величиною місто Греції, після Афін і Салоніків, має порт, дуже важливий для місцевого населення. Тут проживає близько 170 тисяч людей. Місто обране Європейською комісією “Культурною столицею Європи”. Заснували його за шість століть до нашої ери ахейці зі Спарти, хоча є і археологічні дослідження про те, що перші поселення тут з’явилися в III тисячолітті до нашої ери. 

За ранніх часів тут був розквіт, налагоджений через порт зв’язок Греції та Італії. Місто мало право карбувати свої монети. Тут відбувається патрський карнавал, який починається в січні і є одним із найбільших у світі. 

Славне це місто і святинею всього християнського люду-Собором Андрія Первозванного. Збудований храм на місці розп’яття  Святого і є найбільшим православним храмом Греції та  другим за величиною на Балканах. Апостол Андрій, названий Первозванним за те, що раніше від інших пішов за Христом, невідступно був поруч із Господом протягом всього земного служіння Ісуса Христа. Разом з іншими учнями святий Андрій удостоївся бачити Господа після воскресіння і бути присутнім на Єлеонській горі, коли Господь, благословивши учнів, вознісся. Після зішестя Святого Духа на апостолів святий апостол Андрій пішов із проповіддю у Скіфію — землі, на яких пізніше виникла наша Русь-Україна. Сучасні вчені дійшли висновку, що Святий Андрій мандрував Скіфією від 10 до 20 років. Останні роки життя  апостол Андрій  мешкав  у місті Патри. Тут апостол Христів багатьох зцілив від недугів через покладання рук, в тому числі і знатну жительку Патр Максиміллу, яка щиросердечно увірувавши у Христа, стала ученицею святого апостола Андрія. Але як завжди, коли добро має успіх, тоді злі сили повстають, прагнучи знищити світло любові. Місцевий правитель Егеат загорівся ненавистю проти апостола. Правитель назвав проповідь ученика Христового безумством і, як безумного, засудив апостола до страти. Прагнучи припинити поширення вчення, яке проповідував апостол Андрій, Егеат хотів залякати жителів міста, показуючи, які страждання чекають на того, кого виявлять винним у прихильності до апостольського вчення. Анітрохи не злякавшись присуду, апостол Андрій у натхненній проповіді перед присутніми розкрив духовне значення страждань Спасителя за увесь людський рід. Егеат наказав, щоб апостола розіп’яли. Але святий вважав, що він не гідний хреста, на якому розіп’яли Ісуса і забагав скошеного хреста. Він  був у вигляді латинської букви “х” і до нашого часу така форма хреста називається “андріївською”.

Висячи на хресті, апостол безупинно молився. Два дні із хреста він повчав своїх учнів. Слуги правителя, що стерегли хрест, хотіли зняти апостола з нього, щоб він припинив проповідувати, але невидима сила зупинила їх: руки не слухалися і слуги не могли розв’язати мотузок. Перед смертю святого Андрія осяяло невимовне світло і так, у сяйві апостол Христів покинув це тимчасове життя. Мученицька кончина апостола Андрія Первозванного, як можемо судити на основі історичних пам’яток, сталася у 62 році по Різдві Христовому. А на місці його кончини з’явилося джерело. Святу воду можна і зараз тут  набрати або купити в пляшечці у Храмовій лавці. На місці мученицької смерті в Патрах  залишилися мощі апостола Андрія. В 357 році за велінням імператора  мощі перенесли до Константинополя в церкву Святих Апостолів. Однак у ІХ столітті чесну голову Святого Андрія і залишки хреста, на якому він був розп’ятий, повернули в Патри завдяки особливому ходатайству перед імператором Візантії. Через різні причини Собор будували майже 70 років і відкрили у 1974 році. Але він вражає розмірами. Тут може поміститися 5500 прихожан. Це велична і масивна  архітектурна споруда, увінчана п’ятиметровим позолоченим хрестом, який видно здалеку. Дванадцять куполів-дзвіниць  з хрестами, що оточують центральний купол, символізують Ісуса в оточенні дванадцяти апостолів. А ще вражає простір навколо храму з вічнозеленими шатами  дерев, які  створюють особливу атмосферу спокою і покори, надихають до роздумів про вічні істини.

На підвищенні в приміській зоні Патр розмістився виноробний завод “Ахаія Клаус”. Ця старовинна винарня заснована в 1861 році Густавом Клаусом. Треба сказати, що Пелопоннес — найбільша виноградарсько-виноробна область Греції. Культура виноградарства відома понад три тисячоліття. Тут росте 35 відсотків усіх виноградників країни. Найвідоміші мускати Пелопоннеса і червоне солодке вино “Мавродафні”, назване іменем жінки, із якою засновник підприємства Клаус хотів одружитися. 

Ми дегустували тут всю продукцію і навіть одержали цей сонячний напій у подарунок. Гордістю ж підприємства є діжки вина, в яких вміщається до 14 тисяч літрів, подаровані відомими людьми світу. В основному зроблені вони із французького дуба. До речі, на Олімпійські ігри, як сувеніри, розливали найстаріше вино — 1896 року — темне десертне “Мавродафні”. Всього було 108 пляшок, із десять ще залишилося. Але серед журналістів не було охочих купити хоч пляшку за ціною 1580 євро. Своєрідним екскурсом в історію заводу є стіни, заклеєні фотографіями і підписами світових знаменитостей, які тут смакували вино. До речі, у греків до вина особливе ставлення. Вважається золотим правилом щодня випивати бокал цього напою. В ресторанах готелів цей натурпродукт є невід’ємним атрибутом і його можна брати, скільки душа бажає. А скільки його там треба? Коли на сніданки, обіди і вечері — величезне розмаїття фруктів, соків, конфітюру, овочевих та фруктових салатів, мастики, смачної випічки. Я вже не кажу про не менш як п’ять видів приготовленого м’яса і риби з морепродуктами… Вся їжа заправлена оливковою олією, багато зелені. Кухня ситна і зваблива. Мабуть, і вино не стільки для вгамування спраги, скільки для здоров’я.

Ми рухаємося магістраллю Патри-Калавріта. Калавріта — обласний центр. Тут мешкає близько 18 відсотків населення, проте щільність його невисока. Саме тут розташований один із центрів гірськолижного туризму в Греції. Калавріта відома тим, що у день православного свята Благовіщення — 25 березня 1821 року — митрополит Германос благословив стяг повстанців Пелопоннесу проти османського панування. Саме із Свято-Успенської лаври, що в Калавріті, розпочалася національно-визвольна революція проти турків. Під час Другої світової війни на місцевих людей звалилося велике горе — окупанти зігнали всіх чоловіків у церкву і спалили.

Ми їдемо автодорогою з дуже красивими пейзажами: серпантин, ущелини, величезні дерева. Привертає увагу в Калавріті будівля залізничного вокзалу. Все це ніби іграшкове: маленький туристичний поїзд, який ходить за розкладом не дуже часто і має лише 2 вагончики. Ще одне визначне місце в районі обласного центру — діючий монастир Мега Спілеон (Велика печера). Особливість його в тому, що він ніби вмонтований прямо в гору, всередині монастиря — храм. Вологість, прохолода і аромат ладану. Тут зберігається чудотворна ікона Пресвятої Богородиці руки апостола Луки. Кажуть, що він написав її за життя Богородиці, іконі майже 2 тисячі років. Дуже темна, не мальована пензликом, а зліплена із суміші, має рельєфний вигляд. Через велику кількість пожеж вона потемніла, втратила барви, але образ Богородиці з Дитятком пізнається. Це Матір Божа праворучниця.

І ще одну водну артерію нам довелося здолати, покидаючи Пелопоннес. Поїздка паромом на надзвичайно красивий острів Закинф, грецькою — Закинтос із наголосом на останньому складі. Острів займає друге місце за кількістю населення і третє — за територією. Треба сказати, що Греція нараховує понад 4 тисячі островів, 200 із них — заселені. Оскільки ми були на Закинфі, то здалося, що він за красою займає перше місце. На жаль, у селище Лаганас нам поїхати не вдалося, бо рідкісні черепахи “карета-карета” не гніздилися тієї пори. Але одне з найпопулярніших місць — пляж Затонулого корабля — ми побачили і навіть поплавали в яскраво-голубій воді Білої бухти. Колір води тут неповторний, бо з-під острова витікають мінеральні води. І сам острів стоїть ніби на підпорах, з вимитими лагунками. На березі пляжу лежить старий корабель контрабандистів. З’явився він там у 1983 році, коли поліція острова знайшла контрабанду — крупну партію тютюну з Італії. Екіпаж втік з корабля, а судно прибило хвилями. Особливо помпезний вигляд має посудина на білому піску фракції дрібного арахісу. Отаке диво в Іонічному морі. Обгинаючи острів, ми з катера бачили зелену шапку насаджень: туї, самшиту, інжиру, соснових дерев і, звичайно ж, оливи. Хоча кажуть, що це дерево не є аборигеном Греції. Кісточки оливи привезли в древню Елладу фінікійські мореплавці і зробили бартер на дозвіл виловлювати молюски, з яких вміли виробляти фарбу.

  • Це буде ваше зелене золото”, — сказали вони, і так сталося. 

Дерево виросло і завжди асоціювалося з розвитком, суспільним і політичним життям, з культурою, мистецтвом, обрядами, звичаями і традиціями, з релігією.

Оливки пов’язували із життям і смертю, а дерево вважалося і вважається священним. Кажуть, що в цю сонячну синьооку країну варто поїхати хоча б раз, щоб побачити, як росте, дихає, милує око вічнозелене субтропічне дерево оливи — зелене золото Греції.

Людмила Островська,

заслужений журналіст України.

Початок мандрівки Грецією читайте

Тернополянка навідалась до священного місця поклоніння давнім богам

Про що мовчить серце Афін?

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Недавні записи
Мета