20 жовтня 2021 року
12:58:17

Подорожі

Тернополянка навідалась до священного місця поклоніння давнім богам

20.07.2016 06:00

Стародавня Олімпія – місце поклоніння бога Зевса Олімпійського. Місце зародження і проведення олімпійських ігор, символ древніх еллінів як нації, символ миру і спокою, символ фізичної та моральної досконалості людини.

На час олімпійських ігор в Стародавній Елладі припинялися війни і всяка ворожнеча. По роках олімпіад стародавні греки вели літочислення. Таким чином, екскурсія в Олімпію – одна з найбільш значущих у Греції.

Священний вогонь запалювався задовго до того, як були створені знамениті святилища Гери і Зевса, а також одне з семи чудес світу статуя «Зевса Олімпійського» роботи майстра Фідія, що зберігалася в стародавній Олімпії. 

Статуя «Гермес з немовлям Діонісом на руках» роботи Праксителя визнаний, кращим шедевром стародавнього світу, зберігається в Археологічному музеї Стародавньої Олімпії. Сьогодні – це заспокійливе місце, оточене соснами і платанами, де збереглися храми, гімназія і стадіон, на якому, через майже 3000 років, під час Олімпійських ігор 2004 року, проводилися змагання.

Мало що збереглося в Олімпії з тих далеких днів. Місто зруйнували ще у 86 році до нашої ери, тоді ігри перенесли до Риму. А вже в IV столітті ці змагання заборонили, як відгомін язичництва, бо зароджувалися вони, як ритуал пам’яті за померлими.

Змінювалися часи, змінювалися люди, камінь також вода точила. Але історія, залишивши хоч маленький відбиток, говорить, оживає, наповнює змістом руїни, збуджує пам’ять і уяву. Тут торкаємося рукою (якщо не помітить охоронець, бо категорично заборонено навіть нагинатися — так дбають, щоб руїни не розвезли сувенірами по світу) до залишків фундаменту Німфеї. Це невелике святилище біля води. Вода підводилася підземним водогоном (мова йде про 150-й рік до нашої ери!) Як свідчить реконструкція на фотоекспонаті, це була кругла двоярусна ванна, з боків — 2 статуї Зевса. Парапет прикрашали стоки у вигляді левових пащ. Фрагменти фонтанів з головами збереглися. Найвеличніший храм Олімпії — храм Зевса, IV століття до нашої ери. У глибині храму була величезна статуя Зевса — одне із семи чудес світу. Автор скульптури Фідій мав поруч майстерню. Уже в сучасних розкопках знайшли горня, на якому прочитали напис: «Я належу Фідію».

А ми вже зачудовуємося храмом Гери, VII століття до нашої ери. Це найбільша культова споруда архаїчної доби в Олімпії. Але візитівкою Олімпії є арковий вхід на стадіон. Вражає! За ним — простір, кам’яні сидіння, трибуни. Спеціалісти розрізняють місце ранньокласичного стадіону, від якого нічого не залишилося, а пізньокласичний — переїхав за священний гай Зевса. При вході росло священне дике оливкове дерево — оберіг, з якого хлопчик, батьки якого мали бути живими, зрізав золотим ножем гілки для вінків переможцям. Обгороджене дерево було перед храмом олімпійського Зевса. 

Дорогою до стадіону — ряд постаментів, на них колись стояли мідні статуї Зевса, споруджені на гроші, зібрані зі штрафів. Слово «допінг» тоді звучало по-іншому, але матеріальна кара за нього вже існувала. Якби це не була Олімпія, то прабатько стадіонів, споруджений у 450 році до нашої ери, мало чим і відрізнявся б від наших стадіонів 30-тисячників: заокруглені лавки-сидіння, трибуни суддів, vip-трибуни. Арена близько семи тисяч квадратних метрів, бігова доріжка завдовжки 192 метри 25 сантиметрів. На Олімпіаді 2004 року, яка відбувалася у Греції, змагання зі штовхання ядра проводилися саме тут, на древньому стадіоні Олімпії. Але його вже не зрівняти з тим красенем, який збудували в Афінах до Олімпіади початку третього тисячоліття. 

До речі, на арену столичного стадіону під час Олімпійських ігор разом із голубом миру винесли і оливкове дерево. Саме цю рослину називають зеленим золотом Греції.

Людмила Островська.

 Далі буде…

Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031