Подорожі
Тернополянка розповіла про подорож до Північної Норвегії та поділилась лайфхаками для мандрівників
Де була Ірина Скоробогата: Північна Норвегія, місто Тромсе, яке називають «воротами в Арктику», «північним Парижем» і найкращим місцем для споглядання Північного сяйва! Тромсе розташоване 400 км від полярного кола, з листопада по січень тут полярна ніч, а з травня полипень полярний день, коли сонце не сідає за горизонт декілька тижнів. Температура взимку іноді сягає -18°C (вночі), вдень всередньому -8, а влітку від +10 до +18°C. А снігу випадає за зиму до 2м! Археологи стверджують, що перші поселення тут датуються 11-тьма тисячами років тому.
Тромсе розташоване на двох островах Тромсея і Квал, які з’єднані великим мостом. Тут працюють найпівнічніші у світі ботанічний сад, футбольний клуб, завод пивоваріння, є багато ресторанів, сучасна бібліотека, великий університет, музеї. У свій час, тут починалися і завершувалися експедиції полярних дослідників. Тут є декілька пам’ятників цим вченим, як символ їх героїзму, сміливості, нестримності до пригод, досліджень, відкриттів!
Житло: Я люблю експеременти і випробувати різні цікавості. Тому, чи змогла я не спробувати провести нічку у льодяному готелі? Тут стіни, стеля, ліжко виготовлені з льоду. Поруч є крижаний бар, де лавки з льоду застелені шкурами оленів і можна замовити напій у стаканчику з льоду, який потрібно швидко випивати, бо як тільки торкаєшся такого посуду губами і пальцями, він уже тане.
Звичайно ж я забронювала собі кімнатку! Поруч із крижаним готелем є дерев’яна будівля з опаленням, де можна прийняти душ, погрітися і йти на ночівлю у свій крижаний простір. Темпетартура -5, одягаю термобілизну, носки, лягаю на шкіри оленів, залізаючи у трохи теплий спальний мішок, накриваюся майже з головою і чекаю снів! Тут тихо, холодно і спокійно. За стінами моєї крижаної хатини безмежні сніги, ліси, гори і темрява, які виховали тисясі поколінь суворих, серйозних людей, бо хіба ж можна бути іншим серед такої природи…Можливо, природа навчила їх приборкувати зайві емоції, коли треба вирішувати питання. Бо потрапляючи у хуртовину, на мороз, у сніги потрібно мати холодний розум та ретельно підходити до питання як з них вибратися живим.
Над ліжком у кожній кімнаті вирізьблений зі снігу та льоду звір: рись, ведмідь,вовк або риба… Над моєю головою був великий птах: гордий, величний, суворий, який пробивався крізь хмари, безстрашно, без вагань летів у небі. І наснилося мені у ночі, що я є цим птахом і лечу над снігами, морями, океанами, льодовиками….
А зранку я пила чай і їла суп, зварені на вогні під скандинавські мелодії, дивлячись на сніг, який затуляв половину вікна першого поверху будинку…
Решту ж ночей я провела у затишку і теплі у віддаленій частині Тромсе, у кімнаті, вікно якої виходило на безлюдну вуличку і кучугури снігу, а здалеку виднілася море та найбільш густозаселена частина міста.
Це житло я знайшла на сайті Airbnb. У більшості будинків та квартир великі вікна та немає штор, жалюзей. Йдучи вулицею можна бачити, як хтось вечеряє, прибирає, дивиться телевізор. А у вікнах, з настанням сутінок, горять настільні лампи. Господарі мого житла розповідали, що традиція зі світлом, залишилися із давніх часів, коли освітлення на вулицях не було. А вогні у вікнах допомагали подорожнім не заблукати у темряві.
Мій топ активностей у Тромсе та його околицях задля цікавого та насиченого часопроведення та захоплюючих спогадів:
-
Зловіть північне сяйво: його можна побачити дуже в небагатьох місцях Землі, лише декілька місяців у році і не кожен день. Ну, а ще кажуть, що воно є на Юпітері і Сатурні, але це уже трохи далеченько))) Одягайтеся тепло (!), виходьте, виїжджайте подалі від вогнів міста у безхмарну ніч після 21.00 і шанс є (з вересня по березень включно) !
-
Погодуйте оленів у поселенні корінних жителів Норвегії саамі, випийте чаю і з’їжте супчику з оленини в лавву (велика палатка, яка слугує у них за кухню, спальню, їдальню).
-
Загляньте в арктичний собор. Його форма символізує північне сяйво темної полярної ночі, а ще нагадує гігантський айсберг. Всередині є дуже красивий вітраж-мозаїка висотою 23м.
-
Випийте кави у сучасній місцевій бібліотеці зі скляними стінами. Навіть з вулиці видно, як відвідувачі тут грають у шахи, читають пресу та книги.
-
Відчуйте себе мисливцем і з’їжте оленини і м’ясо кита у місцевому ресторані!
-
Зайдіть у музей Полярія, дізнайтесь як жили рибаки, мисливці, дослідники минулих століть, завдяки інсталяціям їхніх помешкань тут.
-
Купіть білети у планетарій, тут точно побачите полярне сяйво, фільм про яке показують в обідні години.
-
Загартуйте свій дух крижаною водою північно-льодовитого океану та обпалюючим до болю вітром, як це зробила я!!! Ріб-сафарі – прогулянка на гумовому надувному човні з жорстким курпусом (рібі) на швидкості 45 вузлів ( 83 км/год) декілька годин у Північно-Льодовитому океані! Нас «забули» попередити, що задля яскравості відчуттів човен будуть розвертати так, щоб хвилі холоднющої води обливали нас з голови до п’ят )) зате, якими незвично білосніжними стали мої черевики, і як цікаво було спробувати на смак воду таких далеких земель ))) А ще, якщо у вас є хоч найменші проблеми зі спиною оберіть іншу активність! Амплітуда рухів, коливань, часто стрибків човна на хвилях була досить велика.
До речі, всі екскурсії можна замовити онлайн, або ж на місці у туристично-інформаційному центрі міста (адреса:Samuel Arnesens gate 5, працює з 9 до 18 год).
Декілька підказок для більш приємної мандрівки:
-
Вчіть англійську, без мінімуму мови буде напряжно замовити екскурсію, купити продукти, порозумітися у готелі.
-
Якщо ви плануєте ще щось, окрім як прогулянки у центрі міста, тоді приїжджайте у теплому одязі: лижні штани, утеплена куртка, яка не продувається, черевики, що не промокають, термобілизна, шапка, рукавиці. Захист для шкіри (наприклад, жирний крем).
-
Під час піших прогулянок за межами центру використовуйте світловідбивачі (наприклад, наклейте спеціальні стрічки собі на одяг у кількох місцях), щоб вас було краще видно водіям. Тут навіть собаки на прогулянці у комбінезонах з такими стрічками!
-
Забронюйте завчасно житло (за кілька місяців) та екскурсії (хоча б за тиждень).
-
Візьміть аптечку: засоби від застуди, передусім. Нехай про всяк випадок будуть.
-
Зважте свої фізичні дані та вміння орієнтуватися на місцевості, водійський досвід, коли замовляєте прогулянку на рібі, відправляєтеся за межі міста пішки, або ж на орендованому авто без екскурсовода.
-
Завантажте навігатор на телефон і карти місцевості, щоб могти дістатися до бажаного вами місця призначення.
-
Візьміть хоч якусь їжу з собою. Я брала їжу в пакетах, яку заливала кип’ятком і утворювалося щось схоже на рис, боби, або макарони, а ще горіхи і сухофрукти. Така їжа не надто смачна чи корисна, але, коли графік насичений не завжди є час зайти в магазин чи кафе і не завжди вони взагалі були на моїх маршрутах))
Ціни на деякі продукти та екскурсії (ціни у місцевих кронах, щоб перевести у гривні скористайтеся конвертером онлайн, або множте приблизно на 2,7):
-
Продукти у магазинах: кг яблук – 19 NOK, апельсини кг – 15 NOK, кг дині 38 NOK, 1 гранат – 19 NOK, манго – 13 NOK, ананас – 20 NOK, піца для розігрівання у мікрохвильовці – 40 NOK, м’ясні сосиски 460 грам – 30 NOK, 150 грам бекону – 39 NOK, 1,75 л соку в паперовій пачці – 30 NOK, грінки 400 грам – 19 NOK, жувальна гумка від 12 NOK, букет з 20 троянд – 195 NOK, шкіра оленя – від 300 NOK.
-
Візит на ферму саамі (прогулянка на санях запряжених оленями, годування оленів, суп з оленя або овочевий, на вибір, кидання лассо на макет з оленя, чай, кава, печиво), тривалість до 4 годин – від 795 NOK
-
Прогулянка на рібі – 850 NOK
-
Білет в музей Полярія – від 175 NOK

Авторка: Ірина Скроробогата