06 грудня 2021 року
13:54:08

Подорожі

На Тернопільщині відсвяткував ще один замок

05.09.2016 07:05

Фестиваль “Свято в старому замку” відбулось 4 вересня у селі Підзамочок Бучацького району.

 

На подвір’ї замку відбулась урочиста молебень, концерт за участю тернопільських, львівських, вінницьких та івано-франківських виконавців, а таож запальні танці . Надавались  послуги екскурсовода, працювало містечко народних умільців та ремесел, а також парк розваг та атракціонів. Гості свята мали змогу скуштувати страви як ресторанні, так і польової кухні.

Нагадаємо, торік під час святкування у Підзамочку відбулось  театралізоване відтворення бою захисників замку з турецько-татарським військом 1676 року.

За словами генерального директора Національного заповідника “Замки Тернопілля” Анатолія Маціпура, замок у Підзамочку – одна із найдавніших фортифікаційних споруд на Тернопільщині. Фортецю збудували ще у 1600 році  з місцевого пісковику, у якого незвичний, темно-червоний колір. Твердиню розташовано на високому пагорбі над річкою Стрипа, звідкіля відкривається чудовий краєвид на річкову долину і сусідні пагорби.

Звів твердиню Ян  Бучацький-Творовський, гербу Пилява, як допоміжну твердиню-резиденцію до Бучацькому замку. У плані фортеця є п`ятикутником, що звужується на північ.  Від самого замку залишились оборонні мури висотою до трьох метрів, вежі, руїни палацу, арковий в`їзд з таблицею та гербом. Напис на таблиці свідчить про історію заснування та будівництва замку. Ворота замку охороняли дві пятикутні бастії, о вони ще стоять. Над брамою частково зберігся мурований прохід між баштами. Ворота, та арка над ними збереглися найкраще.

Короткий північний бік стіни замку займав палац, чи то скоріше житловий будинок, від якого залишилися лише фрагменти стін, комин, та камин. Палац знаходиться між двома пятикутними вежами. Від однієї залишилась лише одна зовнішня стіна, інша башта ще збереглася, без перекриття і даху. Після смерті Яна  Бучацького-Творовського, його сестра Катерина  вийшла заміж за Анжея Потоцького,  відповідно замок перейшов у власність Потоцьких. Далі власником замку був Стефан Потоцький (помер в 1631 р.). Наступним власником замку стала Марія Могилянка , донька молдовського господаря, оповідає castlesua.jimdo 

Як і більшість замків нашого краю, замок в Підзамочку не минула доля руйнувань. В 1648 році замок штурмувала козацька армія. Відомо, що обороною замку в той час керував Ян Потоцький. В 1665 та 1667 роках безуспішно замок штурмували татари. В 1676 року замок зруйнували турки. З того часу замок, як оборонну споруду не використовували, та переобладнали під житло. До 1780 року замок належав родині Потоцьких. За Австро-Угорщини, з 1772 року, замок почав занепадати, що  спостерігається і зараз.

У XIX столітті на території замку працювала паперова фабрика, а стіни фортеці розбиралися на будівельні матеріали.

Але, за згадками місцевих жителів, основний “удар” по фортеці, був нанесений в 1946 році, коли каміння стін та палацу розібрали на будівництво колгоспних ферм та клубу. 

 

 

 

 

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Недавні записи
Мета