Думки
«Світ сучасних дітей усе частіше звужується до розміру монітора гаджета» – Леонід Бицюра
Вечір. 1 червня. День захисту дітей ось-ось згасне… І багато-хто з дорослих знову на цілий рік забуде, що в Україні є діти. Що вони різні. Що мають свій голос. Своє бачення. Свої клопоти й радості…
У силу своїх професійних обов’язків часто зустрічаюсь та спілкуюсь з дітьми різного віку, підлітками, молоддю… З кожним роком мене все більше вражає темп їхнього розвитку, неординарність мислення, відкритість і водночас внутрішня зосередженість, цілеспрямованість, інтелект…
Діти 21 століття, здається, «народжуються» одразу з гаджетами в руках й знанням кількох іноземних мов… Вони не перестають дивувати талантами. І завдання кожного з нас, дорослих, зробити їхнє дитинство щасливим, безпечним, безтурботним, а здійснення мрій – можливим… А для цього мусимо навчитись слухати й чути їх, поважати їхню думку та сприймати серйозно.
Згідно з результатами всеукраїнського дослідження про дотримання прав дитини «Голоси дітей», що тривало упродовж 2017-го в 11 областях України, 62% дітей хотіли б більше впливати на освітній процес у своїх школах та висловлювати думку щодо нього. Зрештою, Тернопіль у цьому зробив вагомі кроки: у нас активно діє учнівський парламент «Наснага», учнівські ради, є навіть молодіжний міський голова Тернополя… Все по- серйозному. Адже це нині вони діти, підлітки, молодь, а завтра – вчені, фінансисти, парламентарі, президенти…Тішить, що 72% опитаних бачать своє майбутнє позитивним, насторожує тільки те, що більшість – не в Україні. Серед основних проблем називають невпевненість у конкурентоспроможності освіти, котру здобувають, можливість згодом працевлаштуватись, а також …відсутність безпеки.
Згідно з результатами досліджень, близько 50% дітей ставали свідками насильства, майже кожна п’ята дитина в Україні потерпала від булінгу протягом останнього року, а в кожній другій родині практикують насильницькі методи виховання. Від проблем, нерозуміння, знущань діти часто тікають в інтернет, створюючи власну віртуальну реальність, в якій їх не ображають, де вони можуть все. Ескапізм набуває усе більшої популярності, а самотність уже визнана однією з найбільших проблем 21 століття. Світ сучасних дітей та підлітків, а часто і їхніх батьків, усе частіше …звужується до розміру монітора гаджета. І ситуація, коли мама просить сина помити за собою посуд через соцмережі, на жаль, не рідкість…
Зворотній бік медалі – погіршення стану здоров`я. Майже 80% українських дітей мають проблеми із зором. Приблизно 11% страждають вiд ожиріння… І це тільки крихта недуг, породжених веденням неправильного способу життя, якому ми, дорослі, на жаль, часто потураємо. Адже займатись власними справами набагато легше, коли діти …сидять у мобільних телефонах чи планшетах.
… У День захисту дітей багато говорилось про проблеми зубожіння населення та відсутність можливості подбати про гідне майбутнє дітей, про соціальне сирітство, підліткову злочинність, дитячі смерті під час війни та катастрофічну демографію… Я ж хочу нагати ще й про головний обов’язок кожного з нас, дорослих. Обов`язок бути гідним прикладом для своїх дітей, аби вони гордились нами та виросли справжніми патріотами своєї землі.
Леонід Бицюра, заступник міського голови Тернополя.