20 жовтня 2021 року
13:22:53

Думки

“Все дуже спрощено, хоча динамічно” – Володимир Лис про фільм “Століття Якова”, знятий за його романом

03.10.2016 07:02

Прем’єра 30 вересня фільму за романом волинського письменника Володимира Лиса “Століття Якова” викликала жваве обговорення.

 

Волиняни мають суперечливі думки: хтось вважає, що у фільмі не відобразили поліського колориту, даремно не передали мови поліщуків… Земляки Володимира Лиса очікували більшого. А чи справдились очікування самого автора українського бестселера? 

“Враження суперечливі, – зізнався він “Волині 24” . – По-перше, зникла мова… Це не Західне Полісся, це не моє село і навіть не те село, яке там було зазначене – Загоряни. Хоча там і вказано, що це Любомльський район. Вказано, що Загоряни за два кілометри від траси. Та вони на трасі, вони над трасою Любомль-Щацьк. Це моє село Згорани, ті самі Загоряни. Або таке: у нас на Поліссі церкви фарбували. Дерев’яні храми – на Гуцульщині й на Східній Україні… Тому фільм справді тільки за мотивом мого роману….

Що мені сподобалося? Виконавці Якова – Станіслав Боклан і Роман Луцький. Сподобалася виконавиця ролі Зосі. А от Улянки… Розумієте, у мене Улянка написана як дуже юна. Їй тільки виповнюється 17 років… А там – старшого віку. У принципі, для того, хто не читав, хто не знає всіх цих колізій, то фільм досить динамічний…

За що мені особливо прикро, це за сцену, коли Яків виходить зі зброєю. У мене – з рушницею, там – з якимось обрізом. І він по суті виграє, бо йде Улянка за ним (вже потім вона піде від нього). А тут – він утікає… Це абсолютно не про Якова. Хоча в умовах, які запропонували автор сценарію і режисер, актори Боклан і Луцький, а особливо Боклан, коли виразно дивиться, мовчить – це, можливо, вже актор плану Ступки…”

Свого часу Володимир Лис казав, що переживає, аби у цьому фільмі не було більше Андрія Кокотюхи, ніж Володимира Лиса.

“Звичайно, тут більше Кокотюхи, – зауважив. –  Це він створив цей сценарій. Там лишилися якісь мої сюжетні мотиви. Щодо образів, то мені сподобалося, як він розширив образ Тимоша Вергуна. Він став майже на одну планку з молодим Яковом. А щодо інших – все дуже спрощено. Хоча за динамікою в принципі він цікавий”.

Добре те, що автори фільму не побоялися сцени, де Зося рятує село від польської Армії Крайової, вважає Володимир Лис:

“Але й зауважили, що спочатку напали на польську колонію – і це вже виглядає як помста. Хоч поляки нині пропагують, що армія Крайова зараз взагалі не нападала, вона тільки рятувала. Так що це – теж суперечливий момент”.

Нагадаємо, за екранізацію роману, що став однією з кращих історичних драм у сучасній українській літературі, взявся канал “1+1”. У головних ролях — народний артист України Станіслав Боклан (Яків Мех), артисти Роман Луцький (молодий Яків Мех), Людмила Загорська, Олег Примогенов, Андрій Самінін, Наталія Доля,Олександр Печериця і Ганна Топчій. Режисером проекту виступив Бата Недич, оператором-постановником — Ігор Іванов. Автор сценарію – письменник Андрій Кокотюха. 

 

Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031