22 травня 2022 року
01:42:48

Думки

Олег Герман: «Чи потрібні вільній людині обмеження?»

17.04.2015 08:39

Дата: 17.04.2015

Уявіть, не приведи Господи, що ви у стані виснаження тяжкою інфекційною хворобою попали в автомобільну катастрофу, внаслідок якої вам ампутували руку та ведуть тяжку операцію по врятуванні роздробленої ноги. Нестерпні болі, фізичні й душевні муки, ліки, операції, витрати… Уявили? Що набирає особливої вартості для вас у ці хвилини? Звичайно – здоров’я. Те здоров’я, якого ми не шанували раніше, не передбачали можливості його втрати, не помічали симптомів та загроз.

Хто ж ця людина? Хто вона? Це теперішня Україна. Це ми: кожен і разом взяті. Вдумайтеся глибше й відчуйте енерґетику отої аналогії, отого порівняння.

Ми ще повні сяйва Господнього Воскресіння. Світло вирвалось з пітьми. «Світло від світла», як написано у «Символі віри». Але, щоби збагнути, яка велич(!) світла, потрібно перебути певний час у обіймах темряви. Щоби збагнути, що(!) є для нас світло, потрібно розуміти, якою буває Пітьма. Все збудоване на протистояннях, адже Христос воскресінням смерть поборов. Ось цьому протиставленню, а точніше осмисленню супротивного, будуть присвячені тези викладу та деяких міркувань.

Ми свідки, учасники й творці Нового Величного Дня, Нової Правдивої України, Нової Вільної Людини. Але, дню противиться ніч, правді – обман, а волі – рабство. При цьому ніч, обман і рабство подаються вельми часто нам чи не найкращими благами та здобутками, чи не найсолодшими дарами та досягненнями. Вслухайтеся, вдивіться, вдумайтеся! Все це панує довкола. Все це у нас самих. Будьмо уважні!

Якщо не знатимемо хто є ворог, який він, яку зброю та ідеологію використовує – завше будемо відставати, наздоганяти, оправдовуватися, виглядати безвольними, слабкими і нікчемними. Нам будуть на початку співчувати, потім змиряться, а врешті станемо зайві та обтяжливі для інших. До речі, це передчуття вже витає у політичному просторі світу. Під поняттям «ми» бачимо цілу країну, наше товариство і кожного з його багатогранністю. Заторкнемо хоча б три симптоми хвороби: темряву, брехню та рабство.

Чому і чим постала Хартія вільної людини? Вона серед туманів зневіри та лабіринтів блукань показала куди йти та заради чого. Я ж хочу скерувати наш погляд – супроти чого! Якщо не усвідомимо яка сила і в якому обсягові протистоїть нам – знову обламаємо списи до бетонної стіни, не побачивши збоку прогнилих й поламаних воріт. В результаті нас вкотре засмокче багно розчарувань і зневіри.

Ворога не варто закидати шапками та недооцінювати, його не потрібно ігнорувати чи лише лаяти. Необхідна виважена, чітко розрахована і надійно сформована стратегія і тактика, сили і засоби. Потрібен весь комплекс, механізм чи сплав знань, уміння, впевненості й віри.

Ми повинні навчитися врешті шанувати своїх мудреців та провісників ідей, посилено і ретельно формуючи леґіони розумних їх втілювачів. Не кількістю, масовістю і нахрапом, а – розумом, вмінням, майстерністю здобудемо впевнену перемогу над власними слабкостями, над внутрішніми наривами, над зовнішніми загрозами.

Отже перший симптом хвороби – пітьма. Пітьма породжує страх перед невіданням, страх втрати і загрозу смерті, невідомість у дні завтрашньому, відчуття безвиході та невпевнення. Вона народжує стан примирення з несправедливістю та обманом, гасить силу волі та енергію супротиву, породжує приреченість і апатію, бродить постійним ниттям та звинуваченнями всім заради оправданням своїх слабкостей. В ньому таїться ідея крадійства чужих речей, думок та ідей. Пітьму можна створити шляхом з’алкоголення людей, а в запасі – сотні інших способів.

Пітьма не дозволяє бачити наперед, а дає нечестивцям робити корисне для себе під покровом невидимої для інших корупції. Темрява у знаннях губить розум, будить тваринні інстинкти, нав’язує стан покори та перетворює активних громадян у безвольний натовп. Пітьма корисна тим, хто вміє (у ній чи в брудній воді) ловити золоті рибини.

Найменший промінь розриває темінь. «Не скаржтеся на темряву, а запаліть свічку». Світло розуму, промінь віри виводять на дорогу істини, але для цього потрібно творити його, горіти в ньому і дарувати його іншим. Після найстрашнішої ночі приходить світанок, після найбільшої кривди настає воскресіння.

Кожному хворому потрібно пройти ретельне обстеження та визначити правильне лікування. Україні теж. Вам усім теж. Мені теж саме. Страшна слабість панує нині понад нами, поміж нами, і в нас самих. Назва її вельми коротка – обман. «О – манна!!!» – радісно кричали іудеї до Мойсея. «Омана» – розчаровано промовляють уста обнадієних українців. В чому і в кому їх розчарування та скільки їх уже перекотилося через домівки та серця кожного з нас?
Обман, а більш точно «брехня» стали другою причини нашої державної (і не тільки) слабості, способом життя кожного і засобом керування кожним. Брешуть від Президента до прибиральниці. Діти батькам, а батьки дітям. Обман заради користі та утаєння злочинів, як засіб оправдання свого невміння, обман як звична форма порушення заповідей Божих, самообман, як спосіб сховатися від реалій. Працюють інститути обману, цілі корпорації та міністерства. Використання брехливої та спотвореної інформації приводить до зомбування людей. Чи готові ми протидіяти цьому інформаційному цунамі? Чим? Хто? Як?

Кажуть що саме ці ліки помагають, а замість порошків – крейда на сотні гривень. Брехня про справжню ситуацію в зоні АТО шляхом її прикрашення, зафарбовування кольорами бажаного. Обман через гасла та обіцянки з метою демонстрації своїх зверхності, псевдо-мудрості, незамінності й величі. Увімкніть ЗМІ та свій розум. Економічний обман спотворює картину й веде до економічної прірви, замаскованої квітучими садками пустослів’я. Обман про історичну правду, події та постаті постає політичним обманом та обертається звихнутим формуванням світогляду. Донбаських прикладів вам замало? Рано чи пізно брехня викриється, але шкоди нанесе страшної.

А торкнімо обманів самого себе, брехні в родинах, постійних оманних війн поміж сусідами, в колективах, у громадах, поміж конфесіями та партіями. Правда гірка та пекуча. Але вона і є ліками від цієї недуги, що скувала на століть наш народ. Не біймося цих ліків – у них очищення й оздоровлення.

І третя форма нашої недуги – зневолення або рабство. В ньому затаєно владу над тобою, твоїм життям, твоєю долею. Позбавити людину власної думки, власного слова, мови і гідності, права жити з ким, де і як бажає сама людина і є визначальними рисами цього духовного й фізичного паралічу. Це свідоме виготовлення для вас і для мене кайданів та розбудова темниці для утримання підневільної робочої сили. В роки зрадянщення мелодія керування волею людей творилася на кровавих клавішах голодоморів, розстрілів, гулагів, виселень, денаціоналізації, зрікань Богові, від національних чи родинних традицій тощо.

Рабство викликає збайдужіння до всіх і всього, замикання в собі, недовіра нікому, пригнічення, покора силі влади і владі сили, атмосферу приниження морального та фізичного близьких та незнаних, ненависництво і знелюднення. Сильною може бути лише вільна людина.

Ми змалювали три типи ворогів, які позбавляють нас стати іншими, кращими, шанованішими, чеснішими, праведнішими, справедливими, достойними й достатніми особистостями. Вибір за вами – воїни світла, правди і миру.

Олег Герман –
професор кафедри філософії та українознавства
Тернопільського національного технічного університету,
заслужений діяч мистецтв України

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Недавні записи
Мета