28 травня 2022 року
00:53:08

Думки

Якщо вас зупинив інспектор ДАІ…

16.02.2015 22:16

1. Порядок зупинки транспортного засобу

У Наказі Міністерства внутрішніх справ України за № 111 «Про затвердження Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС» перелічені підстави для зупинки працівниками Державтоінспекції транспортних засобів. Проте, водіям слід мати на увазі, що працівник Державтоінспекції може не повідомляти про дійсну причину зупинення транспортного засобу, якщо його водій або пасажири підозрюються в скоєнні злочину або причетності до ДТП. При цьому працівник підрозділу Державтоінспекції знаходить тему для розмови з водієм, нерозкриваючи характеру своїх намірів.

 

Сигнал про зупинку транспортного засобу подається працівником підрозділу Державтоінспекції у зрозумілій для водіїв за допомогою жезла регулювальника, свистка чи рукою. Працівник підрозділу Державтоінспекції спочатку вказує на транспортний засіб, який повинен зупинитися, а потім – на місце, де йому слід зупинитися.

Місце для зупинки транспортного засобу працівник підрозділу Державтоінспекції повинен вказувати так, щоб після повної зупинки останній знаходився попереду патрульного автомобіля (автобуса, мотоцикла) чи поста на відстані до 20 метрів.

Якщо працівник Державтоінспекції зупинив водія в місцях де зупинка заборонена (перелік таких місць викладений у пункті 15.9. Правил дорожнього руху), то водію слід зафіксувати об’єкти, які знаходяться біля нього, для того щоб можна було визначити місцезнаходження автомобіля. Зупиняти транспортні засоби в місцях, заборонених для зупинки, працівник ДАІ має право лише у випадках передбачених пункт 12.11. Наказу 111.

2. Працівник Державтоінспекції зобов’язаний:

1. Без затримки підійти до водія;

2. Привітатися;

3. Чітко й зрозуміло назвати свою посаду, звання та прізвище;

4. Повідомити про причину зупинки транспортного засобу та суть скоєного правопорушення у випадку його вчинення;

3. Водій має право:

1. Не виходити з машини. Працівник Державтоінспекції не має права вимагати від водія вийти з машини, крім випадків передбачених пунктом 27.4. Наказу № 111.

2. Водій має право здійснювати за діями інспектора відео або аудіо фіксацію. Також, водій має право вимагати від інспектора залучити до участі свідків, якщо інспектор самостійно цього не здійснює, водію особисто слід зафіксувати дані свідків, переписати номерні знаки, адресу, номер телефону. Залучення свідків допоможе водієві справедливо вирішити справу, при оскарженні дій працівника Державтоінспекції у суді.

Примітка: у чинному законодавстві передбачені випадки коли залучення до справи свідків не є обов’язковим.

3. Вимагати від працівника Державтоінспекції пред’явити його службове посвідчення (такий обов’язок передбачений частиною 2 статті 5 Закону України «Про міліцію»). Водію слід задокументувати дані інспектора з його посвідчення та перевірити термін дії такого посвідчення. В разі якщо термін дії закінчився, то водій не має виконувати накази працівника Державтоінспекції. Нагрудний знак є обов’язковим атрибутом форми інспектора (пункт 11.5. Наказу № 111), і тому, за його відсутності, водій може запідозрити інспектора у самодіяльності.

4.Якщо фіксування правопорушення водія, здійснювалося за допомогою спеціальних технічних засобів, то останньому слід вимагати від працівника Державтоінспекції пред’явити для огляду сертифікат (свідоцтво) на такий технічний засіб. У сертифікаті, має бути вказана назва технічного засобу, яким здійснювалась фіксація, вказівка про те, що такий засіб пройшов метрологічну повірку, зазначена дата проходження такої повірки та термін її дії. Крім того, водію слід вимагати від інспектора пред’явити карту маршруту патрулювання наряду, поста. Це дасть можливість водію перевірити чи дійсно інспектор, який зупинив водія несе службу у місці відповідно до дислокації та чи веде інспектор службу у свій робочий час.

Примітка: оскільки, вищевказані документи є внутрішніми, то працівники Державтоінспекції не зобов’язані надавати таких документів водіям для ознайомлення, проте, такі вимоги водіїв можуть змусити інспекторів замислитися, чи варто давати справі хід.

4. Працівник Державтоінспекції має право:

висловити до вимогу про пред’явлення водієм для перевірки: посвідчення на право керування транспортним засобом, реєстраційного документа на транспортний засіб та поліса (сертифіката) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

5. Відповідно до пункту 17.2. Наказу 111 працівнику Державтоінспекції забороняється:

1.звертатися до учасників дорожнього руху на “ти”;

2.використовувати погрозливі чи образливі жести;

3.допускати при спілкуванні надмірний тон, грубість, неввічливе викладення зауважень, образливі вирази або репліки, погрози;

4.пред’являти неправомірні та незаслужені звинувачення.

6. Як повинен виглядати інспектор ДАІ?

Інспектори дорожньо-патрульної служби одягнені у формений одяг синього кольору. Сорочка – світло-синя, брюки – темно-сині з тонкою червоною смугою з боків, на голові – темне-синє кепі з гербом України. Табельна зброя носиться в кобурі, закріпленій на поясі. На обох рукавах нашиті шеврони: на лівому плечі – із загальною інформацією про силову структуру («Україна МВС»), на правому плечі – про місце в структурі МВС («Дорожньо-патрульна служба» або «Державна Автомобільна інспекція»). Крім того, на нагрудному знаку має бути зазначене двозначне буквосполучення, що позначає код регіону України, серійний номер (індивідуальний для кожного інспектора) і напис «МВС України».

Працівники спеціального загону ДАІ одягнуті в білу сорочку та носять темно-сині кашкети. На нагрудному знаку перед серійним номером інспектора – замість коду регіону буквосполучення «СЗ» – «Спеціальний загін».

7. Як повинен виглядати автомобіль інспектора ДАІ?

Патрульні автомобілі працівників Державтоінспеуції повинні мати номерні знаки з гербом України і білими символами на синьому тлі, проблискові маячки, встановлені на даху (у всю ширину даху машини), уздовж бортів повинні бути жовто-блакитні смуги, на передніх дверях — герб України, на капоті і кришці багажника написи — «Державтоінспекція».

Водіям слід мати на увазі, що згідно ч. 3 ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може грунтуватися на доказах, одержавних незаконним шляхом, а також на припущеннях.

Суб’єкт владних повноважень повинен надати обвинуваченому можливість ознайомитись зі всіма наявними в нього документи та матеріалами, які можуть бути використані як докази по справі.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У разі виявлення порушень працівником Державтоінспекції вищезазначених норм та в разі порушення прав водія інспектором, на дії останнього можна поскаржитись за телефоном «102» або за телефоном Департаменту ДАI МВС України 044 272-4659, місцевої чергової частини (наприклад: Тернопільська область 0352-52-38-86).

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Недавні записи
Мета