27 січня 2022 року
22:53:05

Духовність

Що символізує кожна з 12 страв на столі тернополян у Святвечір?

06.01.2016 10:29

06.01.2016

Ось-ось засяє перша зіронька і родини сядуть до Святої вечері.

 

У народі Святвечір називають ще Вілією, або Багатою кутею, адже на столі 12 страв. Разом вони символізують 12 апостолів, а окремо, як стверджують народознавці, – певні християнські цінності.

Так, очільне місце займає кутя. Вона символізує єднання з Богом і світом померлих. Тому її залишають на ніч для душ усопших, не прибирають зі столу.

Символічне значення має кожен з інгредієнтів для її приготування. Пшениця, напркилад, зерно, яке людина залишить після себе на землі. Мак – символ мучеництва, безневинно пролитої крові, а також неприборканого духу людини. Мед – символ чистоти, Божого слова, смаку до життя, емоцій. Горіх –  означає мислення, свідомість, тобто людське “Я”. Макітра – це глина, з якої створена людина. Тобто, це символ нашого фізичного тіла, яке “зліпив” Господь. Вода – це життя людини, протягом життєвого шляху. Виноград – це плетиво долі.

Горох, квасоля (зупа з квасолі) – символ Божої весни, яка завжди відроджується в людині після занепаду.

Капусняк – капуста виступає як символ простоти і одночасно міцності, єдності навколо однієї твердої основи.

Борщ – символ торжества добра. Оскільки господиня готує пісний борщ із різних простих рослин, які дарує їй земля, так само християнин вишліфовиває свою волю із простих щоденних малих здорових практик, які почерпнув з родинного будинку або доброго християнського суспільства. Різдвяний борщ заквашується попередньо приготованим квасом з буряків, тому має темно-червоний колір. Він ще символізує кров вифлеємських дітей, знищених за наказом Ірода.

Голубці – сама назва цієї страви вказує на її символічність. Голуб – символ Божої любови, символ Святого Духа, символ краси і сили, отриманого від Творця.

Риба – у ранньому християнстві риба була прийнята як символ Христа багатьма Отцями Церкви. Знак риби був першою монограмою Христа. Грецька абревіатура ИХТИОС – ім’я Ісуса читається як “риба”. Саме брати-рибалки стали першими учнями Ісуса, який сказав їм, що вони будуть “ловцями людей”. Віруючі, учні Христа, як і Він же, уподібнювалися рибам, які перебувають у безпеці лише у “воді вчення”. Три переплетених риби або три риби з однією головою символізують Трійцю.

Вареники – символізують достаток. Місце людини Господь призначив в Царстві Божому, де вона відчуває себе добре “як вареник у маслі”.

Млинці – своєрідний символ сонця. Новим Сонцем для християн став Ісус Христос.

Каша – символізує продовження роду, це Божий народ, який консолідується навколо новонародженого Ісуса. Каша є символом загального союзу людей завдяки освяченню людського роду, що до нас прийшло через втілення Сина Божого.

Пиріжки (коржі) – символ здоров’я і щастя, які людина зможе отримати в постійному спілкуванні з новонародженим Ісусом.

Компот (узвар, вода) – представляє життя, яка надає кожній людині. Свята вода є символом очищення тіла і душі.

Пампушки – святі на небі, які повірили в Ісуса і отримали вічне життя. Їх мільйони, і кожна людина, зокрема християнин покликаний до солодкого, повноцінного, вічного життя.

До речі, дванадцять священних сил Всесвіту символічно представлені в дванадцяти знаках зодіаку:

1. Козеріг – кутя;

2. Водолій – борщ;

3. Риби – риба (єдина страва на столі, яка відповідає тваринного світу)

4. Овен – вино або медовуха;

5. Телець – голубці з пшоном;

6. Близнюки – креплики з цибулею;

7. Рак – узвар із садових фруктів: груш, яблук, слив;

8. Лев – пампушки з часником;

9. Діва – гриби;

10. Ваги – трикутні пиріжки з капустою;

11. Скорпіон – сіль (єдине, що на столі у Святвечір відповідає мінеральному царству)

12. Стрілець – горох.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета