28 травня 2022 року
20:45:28

Духовність

Їх катували, проте вони не зреклись

01.12.2015 09:19

01.12.2015


1 грудня вшановуємо пам’ять святих мучеників Платона, Романа  Кесарійського та  отрока Варула.

Ім’я Роман походить від латинського слова “романус”, що означає “римський, римлянин”.

Взагалі-то Романи аж 8 разів на рік святкують іменини: 11 лютого – мученика Рамана Самосатського,  16 лютого – Романа, князь углицького, будівельника храмів і богоділень за часів монгольського ярма, 15 травня – Романа страстотерпця, 1 серпня – Романа Ольговича, рязанського князя, мученика, 23 серпня – Роман Римського, мученика, 10 грудняРоман Антіохійського (сирійського), відлюдника, чудотворця, який зцілював, 14 жовтня – Романа Солодкоспівця і 1 грудня – Романа Кесарійського.


Відомо, що святий Роман був дияконом у місті Кесарії Палестинській в кінці III ст.

Коли за правління імператора Діоклетіана почалося переслідування християн, Роман проживав у місті Антіохії і заохочував вірних не відступати від святої віри.

На той час цісар Галерій Максиміян і Лукавий Асклипіяд, його намісник, поневолювали християн і змушували їх відрікатися від святої віри. Тоді святий Роман явно став перед Асклипіядом і погрозив йому Божим гнівом. За те він був поставлений на суді і поніс найтяжчі муки, бо його били бичами, обливали оловом і роздирали живе його тіло. Серед цих всіх мук диякон голосно прославляв Господа, хоча тіло його місцями роздирали аж до костей.

Серед цих мук святий Роман побачив маленького християнського хлопчика Варуха (Варала) і сказав до свого мучителя, що таке мале дитя засоромить поган, бо знає більше про Бога, як вони. Тоді жорстокий Асклипіяд наказав привести дитину до нього і запитав дитя скільки є богів. А хлопчик відповів, що є один Бог християнський. Тоді мучитель на очах матері наказав жорстоко сікти дитину різками, а дитя жодним звуком не виявило свого болю. Опісля наказав усікти дитину мечем і мати свого сина віднесла на руках на місце страти, а в її руки впала голівка малого Мученика.

Святого Романа засудили спалити живцем, але рясний дощ погасив полум’я. Тоді  його поставлено перед цісаря, а той наказав йому відсікти язика, але і тут Бог прославив свого слугу, бо навіть з обрізаним язиком Роман не те, що жив, але і виразно говорив, так що всі визнали це чудом. Мучитель наказав його закувати в колоду і так закованого вкинути до в’язниці, де 1 грудня 303 року його задушено. Згодом мощі святого були перенесені до Царгороду, в Церкву, яку в його честь спорудила Свята цариця Олена.

Ім’я Платон у перекладі з давньогрецького означає “широкоплечий”. Як відомо, уперше це ім’я (а вірніше, прізвисько) належало великому давньогрецькому філософові Арістоклу, якого прозвали Платоном за прекрасну статуру, отримана ним у результаті фізичних вправ. Іменини Платон святкує дівчі на рік: 18 квітня – преподобного Платона Студійського і 1 грудня – святого мученика Платона.


Святий мученик Платон був братом мученика Антіоха, лікаря. Зростали вони в  сім’ї благочестивих християн і отримали відмінне виховання. Ще юнаком Платон  залишив дім і ходив містами, натхненно проповідуючи Слово Боже язичникам та намагаючись навернути їх у віру.  За свою проповідь він був схоплений і приведений в храм Зевса на суд правителя Агрипина. Суддя спепршу намагався лестощами схилити святого до відречення від Христа. Він запевняв юнака, що той міг би зрівнятися розумом з великим філософом Платоном, якби поклонявся язичницьким богам. На це святий Платон відповів, що мудрість філософа хоч і велика, але скороминуча, вічна ж і безмежна мудрість міститься у Євангельському вченні. Тоді суддя обіцяв в нагороду за відречення віддати йому за дружину красуню дочку, а в разі відмови погрожував муками та смертю. Святий Платон відповів, що обирає смерть тимчасову заради життя вічного. Терпіння правителя вичерпалось і він наказав нещадно бити мученика, а потім відправити до в’язниці.

Коли святого Платона вели до ув’язнення, він звернувся до народу, який зібрався біля храму, закликаючи всіх не відступати від християнської віри. Через сім днів мученика Платона знову привели на суд Агрипина в храм Зевса, де вже були приготовані знаряддя катувань: киплячі котли, розпечене залізо, гострі гаки, суддя запропонував мученику обирати: принести жертву богам, або випробувати на собі дію цих знарядь. Святий знову твердо відмовився поклонитися ідолам, і після катувань його кинули в темницю і тримали там без їжі і води 18 днів. Але бачачи, що і це не зламало  мученика, йому запропонували в обмін на життя та свободу тільки промовити “великий бог Аполлон”. “Не бажаю согрішити і словом”, відповідав мученик. За наказом Агрипина святому мученику Платону відрубали голову у 302, а за іншими даними  в 306 році.

Цікаво, що на Русі мученикам молилися для матеріального благополуччя. Тому, вранці перед початком будь-якої роботи неодмінно прямували до церкви, оскільки вірили, що після цього в сім’ї водитимуться гроші.

Також вважається, що людина, народжена 1 грудня, буде володіти здатністю передбачати погоду. В якості оберега їй рекомендується носити малахіт і лазурит.

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Недавні записи
Мета