22 жовтня 2021 року
06:55:16

Духовність

Тернополяни вшанували одну з найвеличніших святинь краю

04.07.2016 05:50

У Неділю Всіх святих землі української прославлених у Кафедральному Соборі Різдва Христового, що в Тернополі, вшанували святиню Тернопілля Чудотворну Ікону Божої Матері Тернопільської. 

Найменші  парафіяни Собору зустріли запашним короваєм та квітами преосвященних архієреїв, які прибули спільно піднести молитви до Небесної Цариці. 

Божественну Літургію очолив Високопреосвященнійший Володимир Архиєпископ Житомирський і Поліський у співслужінні Високопреосвященнійшого Германа Архиєпископа Чернівецького і Хотинського, Високопреосвященнійшого Мстислав Архиєпископа Тернопільського і Подільського, Преосвященнійшого Кирила Єпископа Ужгородського і Закарпатського, Преосвященнійшого Геронтія Єпископа, намісника Свято-Пантелеймонівського Велико-Білянського чоловічого монастиря, духовенства Тернопільської єпархії. 

Під час Богослужіння була піднесена молитва за мир в Україні і за здоров’я усіх воїнів-захисників нашої держави. 

За Божественною Літургією молилися представники міської та обласної влади, учасники АТО, військовослужбовці, волонтери та велика кількість вірян, повііомляє Тернопільська єпархія УАПЦ.

З повчальним словом до присутніх звернувся Преосвященійший Кирил Єпископ Ужгородський і Закарпатський, який розповів про велич та любов, яку проявляє до нас Пресвята Богородиця. 

По закінченні святкової Літургії відбувся хресний хід з Чудотворною Іконою Божої Матері навколо Кафедрального Собору, після якого звершили молебень перед цією великою святинею. 

В кінці до всіх присутніх звернувся Високопреосвященнійший Мстислав Архиєпископ Тернопільський і Подільський, який висловив слова подяки Владикам, духовенству,паломникам і всім вірянам, які прибули до Собору піднести свої молитви до Божої Матері та розділити радість свята. Також присутні приступили до ікони та єлеоопомазання після чого Владика Кирил окропив усіх святою водою.

До слова, Тернопільська Чудотворна ікона Божої Матері – одна з найбільших автентичних святинь українського православ’я. Вона і до сьгоднішних днів перебуває в Храмі Різдва Христового який є нині кафедральним собором УАПЦ, а також пам’ятником архітектури XVII ст.

 Цю ікону передала храмові побожна родина тернопільського шевця Маркевича, що мешкав над ставом біля  Хрестовоздвиженської  церкви. Саме  в його домі під час Великого посту 1730 року Матір Божа “Одигітрія” (з грецької — “покровителька в дорозі”) почала лити сльози. Зворушені дивом Маркевичі сповістили про це священика. Незабаром отець зі свідками підтвердили правдивість чуда. 

До такого ж висновку дійшла і духовна комісія, яку прислав києво-галицький митрополит Афанасій (Шептицький). У спеціальному декреті вказувалося, що сльози на іконі Матері Божої не є природного походження. Митрополит Афанасій Шептицький своїм декретом 15 липня 1730 року проголосив образ чудотворним і встановив її празник на день Святої Покрови Матері Божої (14 жовтня). Ікону з урочистою процесією перенесли  до церкви Воздвиження Чесного Хреста і тут Богородиця продовжувала плакати. Декрет Афанасія Шептицького поновлювано у 1737 і 1834 роках.

У храмі над ставом ікона зберігалася аж до Першої світової війни, в роки військової розрухи її для безпеки перенесли з тодішньої околиці до центру — в парафіяльну церкву Різдва Христового. Після війни священик цієї церкви отець Володимир Громницький, повернувшись із російського полону, в знак подяки, прикрасив ікону Богородиці срібною ризою.  

У роки Другої світової війни, вважають старожили міста, саме вона, Тернопільська чудотворна ікона, врятувала від руйнувань прикрасу і святиню міста — старовинну церкву, в котрій зберігалася. І справді, важко осягнути, як вціліла церква Різдва Христового, адже у квітні 1944-го року після тривалих боїв за Тернопіль всі навколишні будівлі вулиці перетворилися в суцільні руїни.

І в наші часи чудотворний образ Матері Божої звертається до серць віруючих. Навесні 1987 року дві жінки, які молилися в храмі, були вражені побаченим: Матір Божа з дитиною Ісусом на руках на якусь мить зійшла з ікони та подивилася їм у вічі…

Біля ікони люди залишають хустки,футболки та шарфи вірять, що згодом, одягнувши ці речі, зціляться. 

Щодня священики служать молебні до ікони. Окрім того, під час літургій зачитують записки прихожан із проханнями до Матері Божої. Рідні важкохворих, які не можуть прийти до церкви, залишають записки із проханнями про зцілення або якісь речі біля ікони.

У храм кожен приходить зі своїм горем, однак Мати Божа не відмовила нікому. Багато людей приїздять до храму з інших міст, тому вони залишають свої речі – хустки, шарфи, вервечки, прикраси. Потім люди розказують, що вдягають їх — і біль минає. 

А якось одна прихожанка залишила біля ікони футболку свого важкохворого сина. Вона щодня спеціально приїжджала з району до Тернополя, щоб прийти до храму. Синові стало краще, коли через тиждень вона забрала футболку додому. У подяку за зцілення вір’яни офірують коштовності та срібні фігурки у вигляді ніг, рук і серця. Окрім того, люди жертвують образки, які залишають біля чудотворної ікони. 

У серпні 2007 року невідомі злочинці пограбували вночі  церкву , викрали золоту та срібну обробку Чудотворної ікони Божої Матері Тернопільської, а також грошові пожертвування парафіян зі скарбничок храму. Однак правоохоронцям вдалося повернути лише частину коштовностей, каже священик.

Молитва До Тернопільської Чудотворної Ікони Божої Матері

О, світу Заступнице, Царице Неба і Землі, безустанна наша Молитвинице, чи є таке місце, де б не проявилась милість Твоя. До Тебе взивали батьки наші і були почуті, на Тебе надію покладали і не були осоромлені. Не відвертайся і від нас, грішних та немічних, що перед святим чудотворним Твоїм образом наболівші серця приклонивши, молитви гарячі возносимо, оспівуючи дивні знамена Твої, в місті Тернополі явлені. Благаємо, Милосердна Мати, будь і надалі повсякчасною нашою Хоронителькою. Як птаха в негоду, рятуючи пташенят,прикриває їх крилами, так і Ти, Приблага і Пречиста, покрий Покровом святим Своїм місто наше, землю нашу і всіх людей Своїх, рятуючи від бід та скорбот.

О, Мати Найсолодшого Господа нашого Ісуса Христа, прийми щиросердні материнські моління за дітей добрих і прикрих, жон та мужів, а мужів за жон своїх, а найперше чисті благання дітей за батьків і збереження родинного вогнища та сповни прохання їхні, нехай запанує злагода і любов між ними, бо як не Ти, Всеблагая, то хто ж допоможе.

Дай, Всесильна Владичице, ревність, мудрість і мужність пастирям Православним, щоб засівали ниву сердець наших словами вічної правди, щоб просвітили нас прикладом життя по вірі. Церкву Свою Святу розшири від розколів і єрисей вбережи. Щоб було одне стадо і один пастир. Державу утверди, військо зміцни, щоб безсилими стали потуга недругів, миром їх осіни; правителям премудрість, чесність і совість низпошли; щоб врозумились і пізнали Бога Істинного і його церкву Православну; народ просвіти світлом вчення Христового, щоб серця наші були плотяними, а не кам’яними, і до покаяння та направлення життя приведи, щоб принесли ми гідні плоди віри і добрих діл та заслужено удостоїлись Небесного Царства.  Де в купі з усіма Святими прославимо всечесне і величне ім’я. В Тройці славимо Бога: Отця, Сина і Святого Духа АМІНЬ

 

 

 

 

 

Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031