23 червня 2021 року
08:52:52

Духовність

Учені визнали атеїзм такою ж релігією, як віра в Бога

24.06.2016 05:51

Історик з Великобританії Тім Уїтмарш заявив, що атеїзм є не менш природною річчю для людини, ніж релігійна віра в богів і надприродні сили.

 

“Ми звикли вважати атеїзм якоюсь відносно новою ідеєю, що з’явилася недавно в західній цивілізації. Навіть ті слова і вирази, які описують атеїзм, є дуже сучасними. Але насправді стародавні цивілізації і спільноти людей набагато краще, ніж деякі суспільства сьогодні, дивилися на атеїзм і частіше сприймали його, як якийсь нормальний феномен”, – розповів учений, пише “Обозреватель” .

Уїтмарш прийшов до такого висновку, вивчивши величезну кількість давньогрецьких, єгипетських і вавилонських текстів та інших джерел інформації, в яких він намагався знайти сліди існування атеїстів в давнину. Найбільш древніми атеїстичними працями, за його словами, є трактати Ксенофана Колофонского, що жив у 7-6 століттях до нашої ери, в біблійні часи, ще до побудови Другого Храму в Ізраїлі.

При цьому, як писав ще Платон, Ксенофан і інші відомі давньогрецькі атеїсти і пантеїсти – Діагор, Демокріт і Епікур, були далеко не першими в своїх єретичних поглядах – за оцінками Уїтмарш, атеїзм як оформлена філософська система існував приблизно стільки ж, скільки і релігія.

Це проявляється в тому, що атеїсти і віруючі античності і сучасності дотримувалися схожої думки один про одного – перші відмовлялися приймати на віру незримі основи релігії, а другі – говорили про помилковість і неприродність атеїзму. З іншого боку, атеїзм не вважався чимось аморальним і забороненим за часів античності до появи християнства і Римської імперії.

Як підкреслює вчений, він не намагається довести, що атеїзм або релігія помилкові або правильні – головною метою його книги, говорить Уїтмарш, була демонстрація того, що культурний і релігійний плюралізм необхідні для гармонійного розвитку цивілізації, яскравим прикладом чого був стрімкий прогрес науки і культури у час античності і Відродження.

 
Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930