18 січня 2022 року
02:03:38

Духовність

“Яблуко розбрату” серед тернополян

11.06.2016 08:22

Тернополяни – проти християнської етики в школах. А точніше, просять відокремити релігію від освіти.

 

Така петиція з’явилася на сайті електронних звернень і за чотири дні набрала необхідну для розгляду міської радою кількість голосів.

Предмет “Християнська етика” – порушує конституційні права

Автор цієї петиції, юрист Тетяна Семусь розповіла, проблема не в християнстві, а у тому, що, викладаючи такий предмет у школах, порушують конституційні права громадян України.

“Питання в тому, що в кожному кабінеті державної влади, в кожному вестибулі будь-якого медичного чи навчального закладу присутня релігійна символіка. Це не правильно. Адже Конституція говорить прямо – це заборонено. В жодному випадку автори петиції не сповідують і не закликають до атеїзму. Ні. Навпаки, ми закликаємо до толерантного ставлення до будь-яких релігій, і поваги до всіх віруючих”.

Тетяна Семусь каже, перед тим, як писати петицію, вона із однодумцями вже зверталась в міське та обласне управління освіти і науки. У розмові з чиновниками стало зрозуміло, що дітям нав’язують християнську етику. Адже предмет йде другим-третім уроком, і якщо дитина не хоче на нього ходити – змушена сидіти в коридорі, очікуючи наступного уроку.

Тим дітям, які відмовляються ходити на християнську етику, навіть не пропонують альтернативи. На думку пані Тетяни, учням не залишають вибору.

Замість християнської етики юрист пропонує запровадити релігієзнавство. Школярі могли б дізнаватися про всі релігії, таким чином розвиваючись всебічно.

Сергій Надал:

“У тернопільських школах продовжать викладати християнську етику”

Петиція про відміну християнської етики як обов’язкового предмета в школах набула чималого резонансу. Своє ставлення до цього питання висловив і міський голова Тернополя Сергій Надал.

Він зазначив, що християнська етика мала величезне значення для становлення української нації.

“Хочу нагадати слова Патріарха Йосипа Сліпого: “Будуймо своє рідне виховання на власній традиції, зокрема релігійній і національній, шануючи тим труд Ваших світлих попередників, а Бог, напевно, буде щедро благословити Ваші подвиги”. Ці настанови найкраще ілюструють, що означає для українців християнська етика. Це частина нашого буття”, – сказав Сергій Надал.

Очільник Тернополя висловив думку, що ініціатори постанови не відображають думки більшості тернополян.

“Мені здається, що мотивація тих, хто ініціював таку петицію, є лише спробою якось виділитися серед загалу. Я щонеділі відвідую Святу Літургію, де присутні багато дітей. Я не бачив, щоб когось примушували до чогось. Навпаки, змалку їм прищеплюють добрі традиції. Я б радив ініціаторам цієї петиції займатися іншими конституційними правами”.

Підсумовуючи, очільник Тернополя наголосив, що питання буде винесено на сесію міської ради. Але він буде голосувати проти.

Думка батьків

Допоки автори петиції та місцеві чиновники дискутують у своїх кабінетах, батьки школярів розгубилися у своєму виборі. З одного боку, вони підтверджують, що Тернопільщина – християнський край, тому християнська етика повинна бути у школах. З іншого, у багатьох навчальних закладах предмет став додатковим заробітком. Адже вчителі, не маючи відповідної освіти, викладають християнську етику, щоб мати більше годин.

“У нашій школі  християнську етику викладає вчителька української мови (жінка відмовилася називати номер школи, її дитині ще вчитися у ній). Яке уявлення про релігію може сформувати у моєї дитини вчитель української мови? Я б з радістю відмовилася від її послуг”, – розповіла Оксана Господиня.

“Батьки відповідальні за те, щоб дати дитині релігійне виховання. Часто у цьому допомагає школа. Саме тому предмет “Християнська етика” – потрібен. На таких уроках  формують душу дитини, готують її до всебічного життя і його обов’язків”, – зауважила Мирослава Моргун.

Особливо питання відміни християнської етики турбує батьків дошкільнят.

“Я особисто шукаю для свої дитини школу, де буде належно викладатися християнська етика. Ми – віруючі люди, і для нас це питання принципове. Проте розумію, що предмет не повинен бути обов’язковим. Адже є люди, які сповідують іншу релігію. Тому для дитини це серйозна психологічна травма – вдома говорити і молитися до одного Бога, а в школі до іншого”, – каже Наталя Липова.

Думка дирекції шкіл

Хоча петиція про відміну християнської етики з’явилася наприкінці навчального року, у школах активно її обговорюють.

“Наша школа особлива, адже у нас навчаються діти 17 віросповідань. Ми поважаємо думку кожного, тому не можемо допустити, аби у школі викладали християнську етику, – розповіла заступник директора Тернопільської загальноосвітньої школи №4  Оксана Кулянда. – Раніше у нас був такий предмет. Його вела сестра-черниця. Проте сьогодні християнську етику замінити на етику. Де, звісно, є теми релігії, але вони вивчаються поверхнево. Предмет веде вчителька, яка закінчила Люблінський католицький університет”.

В інших навчальних закладах кажуть, що петиція недоречна. Адже у ній йдеться про відміну християнської етики як обов’язкового предмета в школах. Проте християнська етика вже давно є факультативом, а діти відвідують його лише з письмового дозволу батьків.

“У нас предмет “Християнська етика» завжди був факультативом. Його викладають з 1 по 8 клас. Але, якщо батьки не хочуть, аби їхня дитина відвідувала заняття – вони пишуть відмову, і питання вичерпано”,  – розповіла заступник директора Тернопільського навчально-виховного комплексу “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-медичний ліцей №15” Ганна Мацьковська.

Р.S. Взявши за приклад Тернопіль, петиція про відміну християнської етики з’явилася на сайті Івано-Франківської міської ради. Проте у сусідній області у дискусію з авторами петиції вступили священнослужителі.  Останні кажуть, що не допустять відміни такого предмета у школі.

Наталя Луків, “Свобода”.

 
Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета