24 травня 2022 року
19:18:39

Духовність

Вибори дістались і “Тернопільських театральних вечорів”?

29.09.2015 15:25

29.09.2015


Із 26 вересня по 4 жовтня Тернопіль буде серцем  театральної феєрії.  Свою майстерність і талант на XIII Всеукраїнському фестивалі “Тернопільські театральні вечори” продемоснтрують сім театрів України. 

Цьогорічний фестиваль має кілька особливостей. По-перше, він оглядовий, тому учасники, забувши про змагання за першість, зможуть просто насолоджуватись сценою, а глядач – їхньою оригінальністю. По-друге, приурочений 100-річчю від дня заснування Лесем Курбасом професійної театральної сцени в Тернополі та 85-річчя театру, тому завершиться урочистою академією з нагоди ювілейних дат.

Особливим був і старт фестивалю 26 вересня. Відкрила його вистава “шевченківців” “Гуцулка Ксеня”, приурочена до 80-річчя від дня народження заслуженого діяча мистецтва Казимира Сікорського. Саме до  цієї музичної комедії Казимир Броніславович створив неповторну сценографію. З теплом про митця відгукується режисер вистави, народний артист України Федір Стригун.

Отож, згасло світло і глядач поринув у вир події в оселі “Говерля”, що на Верховині, де заправляє усім Іван Синиця (заслужений артист України Іван Ляховський). На відпочинок туди завтала ціліснька делегаці з гамерики. І яким було здивування Синиці, коли в багатієві Майклові Деделюку (народний артист України Володимир Ячмінський), упізнав свого давнього шкільного приятеля Міська. У рідні краї приїхав він з наміром одружити племінника Яро заслужений артист України Борис репка) на українці, як те заповів його покійний брат-міліонер.

{youtube}9ppzpgLxgGE{/youtube}

Виділений на пошуки нареченої час спливав, і якщо за два тижні Яро не стане під вінець -цілісінькй мільйон долярів відійде його родчиці Гелен Зилинські (народна артистка України Люся Давидко). Гелен спільно з дочокю Мері (актриса Вікторія Шараськіна) також приїхали на Верховину, вона ладна все зробити, аби Яро не одружився на українці.

На сцені розгортається одразу кілька сюжетних ліній. Америкнака Мері палко захокується у гуцула Семена заслужений артист України Олександр Папуша).

{youtube}rELMxkl4wCc{/youtube}

Немов багаття спалахує кохання між Яро та гуцулкою Ксенею (актириса Юлія Хміль).
{youtube}SWv3Gs44vLM{/youtube}
Гелен же підмовляє місцеву актрисульку Рузю (актриса Алла Кулішевська), котра мріє стати америкнаською зіркою, звабити Яро.   Підтоптаний парубок Майкл Деделюк солодкими обіцянками манить гуцулку Марічку (актриса Тетяна Панькевич) до Америка, мовляв там і ферму буде в неї, і земля, і будинок. І дівчина ладна залишити і Верховину, і овечок, і навіть свого коханого Юру (артист Юрій Черненко) задля американської мрії.  Кульмінацією вистави стала поява комісара (народний артист України В’ячеслав Хім’як) та  арешт Яро та його дядька Майкла, який підлаштувала Гелен. Але фінал щасливий. Яро одружився з Ксенею, Мері вийшла заміж за Семена, Марічка впросила Майкла разом із нею взяти до Америка Юру… Одне слово, всі щасливо зажили в америці. Тільки Гелен, котра зустріла в “Говерлі” свого першого чоловіка, професора залшилась в Україні, бо “вже купила Верховину”.

За дійством на сцені спільно з глядачем стежив німий скрипаль (актор Олег Кирилів). Він тужив і плакав на струнах скрипки, передаючи те, що в героїв лежало на серці. Проте навіть його смичок не зміг розвіяти туги, що засіялась мені в душу.

“Так, я б також втекла до Америки, якби могла”, – зітхнула після перегляду вистави 19-річна знайома. Її подруга підтакнула. Питання: чи правильно вони зрозуміли те, що хотів донести автор вистави й режисер?

Врізалась у пам’ять і сцена, коли Ксеня перечитує листа від брата, який не має грошей на завершення навчання. Дядько Іван Синиця вмовляє її вийти за Яро, бо в нього гроші. Каже, подумай, і раптом звертається до глядачів, мовляв, і ви подумайте, чим платитимете за комірне, електрику, газ, думайте, за кого голосуватимете на цих виборах, якого мера і депутатів оберете. Зал заплескав в долоні на акторську витівку та зиркнув на міського голову Тернополя Надала, котрий єдиний з усієї влади прийшов на виставу.

… Впала завіса. Тернополяни з театру хлинули у темінь міста, перенасиченого передвиборчою агітацією, тривогою за тих, хто на сході, страхом перед квитанціями за комунпослуги. Кутаючись у теплі шарфи, щоб не захворіти, бо ліки дорожезні, впевнена, багато хто мріяв, аби і в їхньому житті з’явились такі ось американці Деделюки та забрали їх від турбот в Америку.

Вікторія Отаманчук.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Недавні записи
Мета