26 січня 2022 року
21:38:33

Духовність

День зради, або Що повинні знати тернополяни про Велику середу?

27.04.2016 07:18

Нині – Велика, Чиста або Страсна середа. У цей день віруючі згадують два життєвих шляхи — блудниці Марії Магдалини, котра покаялась, та зрадника Іуди.

Марія Магдалина була блудницею. За переказами в цей день вона прийшла до Ісуса, щоб покаятися і вилити душу. Жінка обмила ноги Христа своїми сльозами та витерла своїм волоссям. 

У цей же день первосвященики вирішили стратити Ісуса. Іуда зважився зрадити Вчителя за 30 срібняків. Цілунком він мав видати його воїнам. Власне, зрадницький цілунок Іуди трапився трохи пізніше, в четвер, однак саме в середу він отримав свою винагороду. 

У середу віруючі порівнюють отих два вчинки — грішниці Марії, що потрапила в Царство Небесне, і зрадника Іуди, який обрав духовну смерть.

У Страсну середу, за звичаями, відбувається активна підготовка до Великодня – Воскресіння Христа.

На вечірній службі відбувається таїнство сповіді. Священнослужителі наголошують, що для парафіян вечір середи — це особлива можливість сповідатися більш детально, ніж у звичайні дні, і закликають нею скористатися.

Велику Середу відбувається остання в році Літургія Передосвячених Дарів і після її закінчення останній раз читається молитва преподобного Єфрема Сирина. 

Останній раз у цей день читаються і кафізми — до вечора Світлої суботи. У цей же день на “Господи взиваю” на “і нині” співається стихира єдиної відомої жінки-піснописця Касії “Господи, як у численні гріхи впала жона…”. Преподобна Касія (IX століття), поетеса шляхетного походження, засновниця монастиря в Константинополі, відома як автор стихири на Різдво Христове “Августу єдиноначальствующу” і четверопіснця Великої Суботи, включаючи ірмоси “Хвилею морською”. Четверопіснець Великої Суботи пізніше був перероблений у повний канон, і від первісного творіння св. Касії в богослужбовому вжитку залишилися тільки ірмоси.

У Страсну середу, як і два перших дні Страсного тижня, необхідно дотримуватися суворого посту. До речі, саме на згадку про зраду Христа Іудою ми постимо в середу протягом усього року. Не можна також в цей день влаштовувати весілля, святкувати дні народження та інші мирські свята.

Середа була днем своєрідного завершення найважливіших робіт: у середу під вечір слід було упоратися з городом, навести лад у хаті, прибрати її зовні. Увечері починали причиняти тісто для пасок, дівчата вибирали яйця для писанок, готували віск, кіцку (писало), природні барвники. Хлопці ж прибирали подвір’я, складали дрова, звільняли двір від всякого мотлоху тощо.

Згідно з народними прикметами, в Чисту середу, як і весь тиждень не можна рубати дрова, вишивати, шити чи в’язати. У минулому в цей день талу воду солили торішньою “четверговою сіллю” (сіль, приготовлена особливим способом в торішній Чистий четвер Страсної седмиці) і обливали потім усю домашню живність, щоб захистити її від хвороб і напастей.

Боролися в цей день і зі своїми хворобами. Для цього набирали кухоль води з колодязя або з бочки на вулиці або прямо з річки. Потім, тричі перекрестясь, накривали кухоль чистим або новим рушником. В 2 години ночі, знову тричі перекрестясь, обливалися цією водою, трохи залишивши в гуртку. Одяг після обливання одягали просто на мокре тіло, не витираючись, а залишками води треба було до 3 годин обляпати рослини в будинку. Вважалося, що тіло після такого як заново народжується.

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета