29 травня 2022 року
05:39:53

Суспільство

Чого нині категорично не можна робити тернополянам?

09.01.2018 06:36

Шити, прати, шось ремонтувати… І взагалі, за традицією, починаючи від Різдва і впродовж двох тижнів, тобто включно до 21 січня, ніякої важкої роботи не виконувати. Пошанувати себе треба, посвяткувати, родині час присвятити…

А дівчата нині й узагалі похоронити свій смуток, бодай умовно, мають нині. Так, зрештою, велить народний звичай. Адже колись саме 9 січня, на Степана, наші прабабусі, котрі ще дівували, брали миску велику, наливали  у неї води та виказували над нею всі свої печалі-жалі дівочі, а часом — навіть плакали. Коли на душі легшало,  воду зливали до спільної ємкость, промовляли певні слова-замовляння, й виливали в безлюдному місці, подалі від осель та доріг. Така ось собі народна психотерапія. Полегшення для душі й заряд позитивом на цілісінький рік, адже все погане відігнали, добро лишень залишили. 

Обов’язково 9 січня паняночки йшли до храму. Адже на третій день після Різдва Церква Церква вшановує пам’ять першомученика Степана. Першогомученика, оскільки першим після Христового вознесіння віддав життя за Ісуса. .Святий архидиякон Степан загинув мученицькою смертю у віці 30 років. Його вивели за місто й каменували за віру християнську. 

Як Христос, так і святий Степан перед смертю молився за своїх ворогів. У його мучеництві бере участь юнак Савл, пізніше — апостол Павло. Святий Августин приписує навернення Савла крові святого Степана: “Якщо б Степан не молився, то Церква не мала б Павла”. 

Тіло замордованого святого Степана віддали на здобич диким звірам. Про це згадує св.Єронім. Аж на наступну ніч Гамалиїл, відомий вчитель юдейського закону, який захищав апостолів у Синедріоні, а пізніше сам із сином Авивом увірував в Христа і проповідував про Нього, послав надійних людей, щоб вони таємно взяли мощі святого Стефана і перенесли його в село Кафоргамалу, недалеко від Єрусалиму. Там Гамалиїл поховав тіло першомученика. Це відбулося 34 або 35 року після народження Христа. 

У 415 році тіло святого Степана віднайшли і перевезли до Єрусалиму, перепоховавши в храмі на Сіоні. Згодом дружина візантійського імператора Феодосія, Євдокія, відвідуючи Єрусалим, побудувала величавий храм на честь св.Степана. Він був зведений на тому місці, де архидиякон зазнав мученицької смерті.

Саме ж ім’я Степан дуже популярне.  В його осонові  лежить грецьке слово “стефанос”, тобто вінок, оздоблений обруч. Сподобалося воно і жінкам: Стефанія, Стефа. Степан у різних народів звучить по-різному: Сцяпан, Стефан, Іштван, Штефан, Стівен, Естебан, Стефано тощо.

На Степана люди святкували, не працювали, а ввечері багацько колядували.  То зазвичай був морозяний день, тому в народі казали:  “Прийшов Степан – на ньому червоний жупан”.  Степана вважали покровителем пастухів.  Увечеі на Степана люди напували коней водою, у якій були накидані срібні гроші, щоб тварини не хворіли.

Примічали  того дня й погоду. Казали: “Місячна ніч – врожай на баштані”; “Сніг іде – врожай на яблука”.  Судячи з того, що нинішній Степан не сніжний, то яблуг годі й сподіватись… Може,  хоч кавуни добре вродять… 

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Недавні записи
Мета