22 жовтня 2021 року
23:27:44

Суспільство

Тернопіль втрачає природне диво (фото)

22.05.2016 12:14

Неприємність чекала тернополян у парку Національного відродження 21 травня. 

 

Гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення “Тернопільське джерело”  перестало бити. 

На думку знаного краєзнавця й фотомитця Миколи Василечка, вода в  ньому зникла, бо  після скандального демонтажу сектантської каплиці, трубу з нею перемістили на кілька метрів вбік від попереднього місця. 

“Якби джерело мало природний витік на історичному місці (тут ще питання до старожилів або тернополезнавців — де справжній природний витік джерела?) — такої халепи б не було”, – переконаний.

“Колись давно у парку Національного Відродження було багато джерел, які живили потічок Рудка, – зазначаєу соцмережах  заступник начальника управління – начальник відділу  екомережі, природних ресурсів, екомоніторингу та зв’язків з громадськістю управління екології та природних ресурсів Тернопільської облдержадміністрації Ігор П’ятківський. – Одне іх них, найпотужніше, було оголошено пам`яткою природи. Я вважаю, що питання про штучне живлення джерела не варто піднімати. Проблема у невдалому каптажу і наслдіках маловоддя. Ніхто на той час не розраховував, що відбудуться зміни клімату В області багато таких джерел зникли або зменшився їх дебіт до мінімального. На цей рік теж негативні прогнози щодо значногно пониження рівня грунтвоих вод”

До речі,  взалежності від водності року на одного мешканця області припадає лише від 1 до 1,5 тис. м3 води на рік. До того ж розподіл водних ресурсів по території області нерівномірний. Найменше водозабезпеченими є Борщівський, Гусятинський, Заліщицький та Чортківський райони.

У зв’язку з великою розгалуженістю і маловодністю гідрографічна сітка дуже залежна від поповнення запасів атмосферними опадами та вразлива до зовнішніх чинників, таких як забруднення та водозабір. Геологічні особливості території області зумовлюють тісний зв’язок поверхневих зі всіма горизонтами підземних вод.

Протягом останніх років внаслідок кліматичних змін спостерігається значне обміління або й повне висихання джерел, потоків і малих річок, катастрофічне зменшення дебіту верхніх горизонтів і зниження запасів підземних прісних вод. У результаті цього в багатьох населених пунктах, де для побутових і господарських потреб використовувалися шахтні колодязі, зникла вода. Це створило серйозні проблеми життєдіяльності в першу чергу сільського населення.

Для стабілізації гідрологічної ситуації в області, вважають фахівці,  необхідно збільшувати лісистість території шляхом створення нових лісових насаджень та придорожніх лісозахисних смуг.

Необхідно також розробити генеральну схему та споруджувати на земельних ділянках загального користування водойми для акумуляції дощових і талих вод. Це дасть можливість не лише утримувати воду для господарських потреб, а й покращувати мікрокліматичні умови.

Практично усі сфери економіки та життєдіяльності населення області стоять перед серйозними викликами, пов’язаними зі змінами клімату.

Тому вкрай необхідно систематизувати діяльність з адаптації до цих змін. У першу чергу це стосується проведення наукових досліджень і опрацювання плану дій в цих питаннях.

 
Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031