Суспільство
Тернополяни, не забудьте зробити це
Дата: 28.03.2015
В останню неділю березня українці спільно з мешканця понад 80 інших країн світу переходять на літній час.
Тож, TopNews нагадує тернополянам: не забудьте нині, тобто з 28 березня на 29, перевести стрілки своїх годинників на годину вперед.
На думку фахівців, переведення дзигарків на годину вперед має посприяти економії електроенергії. У минулому столітті, можливо, це дійсно було б так. Однак нині, коли більшість електроенергії “з’їдають” комп’ютер та побутова техніка, – вигода мізерна. А проблем — купа.
“При переході на літній час. У людини відбувається так звана ломка стереотипів з усіма відповідними негативними наслідками для здоров’я, – пояснює тернопільський психолог Ірина Ковальська. – Це і погіршення самопочуття, порушення сну, дратівливість, збій робочого ритму та режиму харчування. В особливо чутливих людей можуть навіть з’явитися симптоми такого захворювання, як десинхроноз. Це професійна хвороба моряків, мандрівників, далекобійників. Її симптоми – підвищена стомлюваність, неуважність, зниження творчого мислення, зміна настрою від апатії до різкого пожвавлення, шлунково-кишковий дискомфорт, відсутність апетиту, головний біль, прискорене серцебиття, болі в серці”.
Крім того, зазначає Ірина, згідно зі статистикою, в країнах, де переводять годинники, у перший тиждень на 66% збільшується кількість самогубств, на 11% – нещасних випадків.
Неприємності цафання стрілок двічі на рік то назад, то вперед приносить і водіям. Статистика твердить, що в цей період у півтора рази зростає кількість ДТП на дорогах. Мають проблеми і транспортники, і пасажири. Останні або запізнюються, або чекають додатково годину. А ще —страждають метеорологи, бо змушені буквально “вгадувати” погоду через нестикування часових поясів
Між іншим, уперше переводити стрілки годинника на годину вперед влітку і на годину назад взимку почали у Великобританії в 1908 р. Але сама ідея, як інформує АіФ, належить президенту США, одному з авторів Декларації незалежності США Бенджаміну Франкліну.
У його країні перехід на сезонний час почався в 1918 р.
Зараз переведення стрілок в залежності від пори року здійснюється більш ніж у 80-ти з 192 країн світу.
У СРСР 16 червня 1930 запровадили так званий “декретний час”. Тоді стрілки годинника переводяться на годину вперед щодо поясного часу. Потім їх так і не повернули на місце. І країна Рад круглий рік на годину випереджала природний добовий цикл. А в 1981 році в СРСР перейшли на сезонний час.
Після розпаду СРСР Україна в 1990 році перейшла на власний час (1 година різниці з Москвою), що збігається з поясним, продовжуючи восени і навесні переводити годинник ще на годину – вперед або назад.
Зараз все більше країн відмовляються від сезонних змін часу. Однією з перших стала Японія, відмовившись від економії за рахунок годин ще в 1952 р.