03 жовтня 2022 року
08:20:46

Суспільство

Тернополян просять бути обережними з мандаринами

03.01.2016 09:53

03.01.2016

Мандарини незмінний атрибут новорічних та різдвяних свят. Та чи безпечно нині насолоджуватися смаком цих заморських фруктів?

 

Як повідомляє Держсанепідслужба у Тернопільській області , від 15 грудня зареєстровано 35 випадків гастроентероколіті, у 17-ти з них серед харчових продуктів, які вживали хворі, фігурують мандарини, придбані, в основному, на ринках краю.

Цитрусові, які експортуються на територію України, під час їх вирощування підлягають обробці певними видами пестицидів, агрохімікатів.  Окрім цього, при їх транспортуванні застосовують не тільки певний температурний режим, а й ряд хімічних реагентів, які повинні не допустити псування, висихання та прискореного дозрівання даної продукції.

Залишки вищевказаних речовин можуть спричиняти негативний вплив на здоров’я людей. Саме ці засоби хімізації, які використовувалися для їх обробки, і мали би відображатися в супровідній документації, зокрема, у фітосанітарному сертифікаті. Проте, у ньому зазначається лише метод обробки об’єктів регулювання: фумігація (знезараження), сушіння або інші способи у випадках, якщо такі проводилися.

На сьогодні фітосанітарна експертиза включає лише перевірку та аналіз відібраних взірців на наявність або відсутність регульованих шкідливих організмів, оскільки з набуттям чинності Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру (№1193-VII від 09.04.2014 року) відмінено статтю у Законі України “Про захист рослин” щодо здійснення розширеного контролю з метою перевірки якості продукції та сировини рослинного походження на залишкову кількість пестицидів, агрохімікатів, важких металів, а також сертифікацію даної продукції.

За даними фітосанітарної інспекції імпортні вантажі з об’єктами регулювання повинні відповідати таким вимогам: бути вільними від карантинних організмів, супроводжуватись оригіналами фітосанітарних сертифікатів, карантинним дозволом на імпорт. Інші документи при здійсненні фітосанітарного контролю суб’єкти господарської діяльності не надають.

До 20 вересня  документом Державної санітарно-епідеміологічної служби, який засвідчував безпечність продукції для споживання, був висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

У зв’язку із набранням чинності з 20 вересня Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів» Державна санітарно-епідеміологічна служба вже не є наглядовим органом щодо дотримання вимог санітарного законодавства під час транспортування, зберігання та реалізації продовольчої сировини і харчових продуктів. Саме тому до її функцій вже не належить здійснення стандартного та розширеного контролю який включав, зокрема, і наявність супровідної документації на харчові продукти в т.ч. на мандарини, що проходять через зону розмитнення.

У  Євросоюзі міжнародна торгівля свіжими фруктами і овочами здійснюється за системою, що складається із 28 стандартів, які є обов’язковими. Для торгівлі всередині ЄС клементини (різні види мандарин або гібриди між мандаринами і іншими цитрусовими фруктами) повинні відповідати Європейському стандарту №18. Мінімальні вимоги до цитрусових: вони мають бути непошкодженими, пружними, без пошкоджень викликаних обмороженням, без постороннього запаху та присмаку. Фрукти, уражені плісенню або гниллю, повинні бракуватись. Поверхня має бути рівною без дефектів.

В ЄС існують загальні правила щодо допустимої залишкової кількості пестицидів в плодах, які були видані у вигляді Інструкції-рекомендації 76/895/ЄС. Що стосується інформації по відношенню до інших країн світу, то необхідно посилатися на норми, встановлені в кожній конкретній країні.

Не існує ніяких міжнародних стандартів щодо обробки поверхонь. Тим не менше, в багатьох країнах існують обмеження з цього приводу і, зазвичай, дозволяються тільки деякі особливі види обробки. В багатьох країнах допускаєтся обробка поверхні лише натуральними ингредієнтами, в той час як в інших- використовувати і інші хімічні засоби. В ЄС немає загальних правил на цей рахунок.

Отже, відповідь на питання чи безпечні мандарини, що експортуються до України не може надати ніхто, оскільки на законодавчому рівні такі функції не надані жодній державній службі. На сьогодні не встановлено єдиного документу, який мав би містити вичерпну інформацію з даного питання.

Для зменшення можливого негативного впливу на здоров’я людей засобів хімізації, які використовуються для обробки цитрусових, зокрема, мандарин, радимо не вживати їх в надмірній кількості за один прийом, а також, ті які є неспілими, з ознаками гниття, псування, механічного пошкодження або із змінами на шкірці плоду. Окрім цього, рекомендуємо перед вживанням мандаринів, апельсинів, лимонів чи грейпфрутів ошпарити їх окропом. І в жодному разі не вживайте в їжу шкірку цитрусових.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета