17 серпня 2022 року
11:11:06

Суспільство

Тернопільщина: і на сторожі біля них поставлю …пам`ять (фото)

17.10.2016 07:16

У Тернополі в День захисника Вітчизни відкрили один із найвеличніших пам`ятників  Героям Небесної сотні в країні. 

 

Його творці – скульптор, заслужений художник України Роман Вільгушинський та заслужений архітектор України Івана Жовнича. 

За основу понад 12-тиметрового пам`ятника, оповідають, взято символи Революції Гідності: вогонь та бруківка. На фоні язиків полум`я і розгортаються трагічні й звитяжні події Майдану. Душі невинноубієнних вихором, а може, димом від палаючих шин,  піднімаються в вись. За ними з небес сходить янгол з вінком у руках. Як пояснює Роман Вільгушинський, янгол також уособлює ту Україну, за яку боролись й загинули Воїни Світла, та славу, котра навіки увінчала їхні чола. Біля ніг янгола – Герой, котрий в ім`я любові до України пожертвував найціннішим – життям.

Фігури янгола та Героя вилиті в бронзі. А ось основу пам`ятника ще покриватимуть міддю, тому й видніються де-не-де на скульптурі залишки арматури, до якої згодом кріпитиметься риштування для зручнішого завершення оздоблювальних робіт. Остаточно довершити пам`ятник планується до кіця року.

До слова, зроблено його із бронзи, штучного каменю, бетону, граніту й міді. Відлито фігури на скульптурно-керамічній фабриці в Львові. 

Створено пам`ятник за рекордний час-півроку. Це майже неймовірно для такого об`єму роботи. Міському бюджету він обійшовся у понад  2 млн грн. 

Над площею Героїв Євромайдану він міг височіти вже давно, якби темпи робіт не уповілюнювали бюрократичні перепони з боку облдераждімністрації. Та це нехай залишається на їхній совісті…

Право відкрити пам`ятник ведучі надали матері Героя Небесної Сотні Тараса Слободяна, міському голові Тернополя Сергію Надалу та обласному військовому комісарові, полковнику Володимиру Катинському. Проте до них мовчки  приєднались ще й голови ОДА Степан Барна та облради Віктор Овчарук. Між іншим, саме останній був до останнього відданий регіоналу Хоптяну та режиму Януковича, який розстріляв Воїнів Світла. Тепер Овчарук – не регіонал, а порошенківець, тепер він вшановує, а не засуджує дії Майданівців…

  • “Провідник ОУН Євген Коновалець казав, що у кожного з нас є два вибори: або стати творцем історії, або стати її жертвою. Герої Небесної Сотні стали творцями новітньої української історії, – зазначив міський голова Тернополя Сергій Надал.Це були прості люди, які жили, вчились, працювали поруч з нами. Але в певний історичний момент вони проявили свою громадянську, життєву позицію і стали на захист демократичних європейських цінностей, стали на захист власної гідності. Ці люди стали прикладом для всіх, вони віддали найдорожче – своє життя –  за те, щоб жити в цивілізованій, європейській, демократичній державі. Цей пам`ятник присвячується також і всім тим, хто пліч-о-пліч стояв на майданах України. Цей пам`ятник присвячується хлопцям з “Автомайдану”, “Самооборони”,  УНА-УНСО, козацтва,  афганцям, усім тим, хто були небайдужими. Цей пам`ятник присвячується десяткам тисяч тернополян, які стояли на майдані в Тернополі, незважаючи на терор тодішнього режиму. Цей пам`ятник присвячується також і священникам усіх українських традиційних церков і конфесій,  які надали велику домогу всім, хто був тоді на Майдані. Я хочу подякувати всім тернополянам, які долучлись до Майдану, усім хто долучались до створення цього пам`ятника. Слава Україні!”.

І площа, сповнена сотнями тернополян, як тоді, у 2014-му, коли вперше вшановували тут пам`ять невинноубієнних на Майдані та викладали хрест із лампадок, відповіла єдиним духом “Героям Слава! “. Відтак до присутніх звернулись активісти “Автомайдану”, “Самооборони”, волонтери, члени “Штабу спротиву”. І кидалось у вічі те, що слова їхні знайшли відгук у серцях людей, бо вони було про об`єднання; про зміни, на які сподівались, і яких нема; про війну, котру хтось обіцяв завершити того ж дня; про втому від брехні та обов`зок не брехати; про внутрішнього ворога та новітній геноцид української нації. 

…Згодом у соцмережах хтось захоплюватиметься пам`ятником, хтось критикуватиме його, але  це не важливо… Важливо, що він є! Що пам`ять про Воїнів Світла, сред яких мешканці Тернополя й Тернопільщини Назар Войтович, Устим Голоднюк, Олександр Капінос, Ігор Костенко, Василь Мойсей, Тарас Слободян, та десятків, сотень інших, котрі віддали життя за Україну, житиме вічно й взиватиме до серця кожного крізь віки..

Н. Гонта.
Фото Тернопілсьької міської ради. 
Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Недавні записи
Мета