28 січня 2022 року
17:16:52

Суспільство

Учнів одного з Тернопільських ВПУ косить небезпечна недуга

03.02.2016 09:20

03.02.2016

У Тернопільському вищому професійному  училищі №4 – спалах захворювання на вірусний гепатит А.

Згідно з офіційними даними, у період від 2 грудня 2015-го по 28 січня 2016-го до лікувальних закладів області з діагнозом “Вірусний гепатит А” було шпиталізовано 5 учнів цього ВПУ. З них – 1 особа легкої форми, 4 особи середньої важкості.

Станом на 2 лютого на стаціонарному лікуванні перебуває двоє учнів, троє вже виписались.

Як зазначає завідувач відділенням організації епідеміологічних досліджень Державної установи “Тернопільський обласний лабораторний центр” Держасанепідслужби України Марія Павельєва, усі п’ять хворих – учні однієї групи та ще й мешкають в одному блоці. Четверо з них віком до 18 років, один – за 18.

Першим ще торік у грудні занедужав учень із Бучацького району. Саме в цьому регіоні доволі часто в побуті реєструються випадки вірусного гепатиту А. Дитина могла спілкуватись з хворим, а відтак стати джерелом інфекції для інших учнів училища, оскільки інкубаційний період для даної інфекцій 35 днів

“Після реєстрації першого випадку в училищі було проведено дезінфекцію, здійснено обстеження харчоблоку, для того, щоб виключити можливсіть передачі вірусу решті учням через їжу, – зазначає Марія Павлівна. –  Проте спрацював конатктний механізм. Вірус підхопили інших четверо дітей, котрі тісно спілкувались з хворим”.

У ході епідрозслідування – при зборі епіданамнезу, за даними лабораторних досліджень (зразки питної води, змиви з предметів побуту, обстеження контактних),  підтверджені факти порушення правил особистої гігієни у побуті та при зберіганні та вживанні харчових продуктів. Відповідно шляхами передачі стали фекально-оральний та контактно-побутовий, що власне характерно для даної кишкової інфекції.

Можливість того, що ще хтось з учнів училища занедужає – є, проте незначна. “Вихованці та педагоги закладу наразі перебувають під постійним медичним спостереженням, – зазначає пані Марія. – Їм проводять дослідження крові на біохімічні показники, з метою профілактики захворювання також рекомендовано прийом імуномоделюючих медикаментозних препаратів“.

Загалом, за словами Марії Павельєвою, торік на Тернопільщині було зафіксовано  292 випадки захворювання на вірусний гепатит А. Зрештою, епідеміологи передбачали таке зростання, адже для цього вірусу характерна циклічність кожні вісім-десять років. Торік якраз і спостерігався пік.

Нагадуємо, вірусний гепатит А (ВГА)– гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, що характеризується ураженням печінки і в більшості випадків проявляється у вигляді жовтяниці. Механізм зараження фекально-оральний.

Захворюваність на гепатит А виникає при вживанні інфікованої збудником питної води та харчових продуктів, крім того, можлива реалізація контактно-побутового шляху передачі через предмети домашнього вжитку (посуд, іграшки, білизну, рушники загального користування, дверні ручки, інші предмети). Для гепатиту А характерна осінньо – зимова сезонність, пік якої припадає на жовтень –листопад коли реєструються найвищі показники захворюваності.

При реєстрації хворих на ВГА Держсанепідслужбою проводяться протиепідемічні заходи, котрі спрямовані на раннє виявлення та ізоляцію (госпіталізацію) хворих. При цьому враховуються початкові симптоми хвороби, наявність безжовтяничних і субклінічних форм, приділяється особлива увагу хворим із хронічними захворюваннями печінки. Усіх хворих вірусними гепатитами реєструють у територіальній санепідслужбі, з метою проведення профілактичних та протиепідемічних заходів у вогнищі.

Особи, які зазнали ризику зараження підлягають обов’язковому лабораторному обстеженню крові на визначення активності АЛТ, АСТ, калу на виділення антигену вірусу гепатиту А, за ними здійснюється медичне спостереження сімейними лікарями протягом 35 днів (не рідше 1 разу на тиждень): опитування, термометрія, клінічний огляд з визначенням розмірів печінки і селезінки, оцінка кольору шкіри і сечі. Рекомендується проведення пасивної імунопрофілактики нормальним імуноглобуліном людини не пізніше 7-10 днів від моменту контакту із джерелом збудника інфекції, вживання противірусних препаратів (амізон, мефенамінову кислоту – згідно інструкцій медичного препарату). З метою специфічної профілактики ВГА створена вакцина, яка дозволяє знизити рівень захворюваності в декілька разів, вона відноситься до рекомендованих, тому не передбачена закупівля її за кошти державного бюджету, лише за власні.

В епідемічних осередках вірусного гепатиту проводиться поточна дезінфекція власними силами та заключна силами санепідслужби або лікувальним закладом, камерна обробка речей та предметів користування хворого.

Основними профілактичними заходами, які спрямовані на запобігання поширення захворювання вірусним гепатитом А, є покращення комунального благоустрою міст та сіл, забезпечення населення доброякісною питною водою, дотримання правил особистої гігієни при приготуванні страв, якісне миття фруктів та овочів.

У зв’язку з тим, що переважно захворювання виникає при вживанні недоброякісної питної води, питному режиму приділяється особлива увага у профілактиці ВГА. Найбільше це стосується сільських районів, де відсутнє централізоване водопостачання та для пиття населенням використовується вода із колодязів. Зазвичай на присадибних ділянках колодязі будуються поряд з надвірними туалетами, вигрібними ямами, внаслідок випадання опадів збудник інфекції може потрапити до джерела водопостачання.

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета