17 серпня 2022 року
13:08:05

Суспільство

Сонячна електростанція та котельні на пелетах із відходів соняшника: чим ще вразила відому тернополянку Дніпропетровщина?

08.09.2017 06:03

На Дніпропетровщині  в Підгородному  працює  єдина в Україні,  унікальна для Східної Європи  сонячна електростанція  трекерної системи. 

 

Зразком енергоефективності  послужили  єдина в Україні  сонячна електростанція в Підгородному , яка має трекерну систему і третя за потужністю в Україні(дві найпотужніші також у Дніпрі)  котельня на альтернативному паливі, що будується без бюджетних коштів  у Дніпровській лікарні №9.

Сонячна електростанція  трекерної системи – останнє слово  світової техніки. Рухомі батареї , що працюють за системою «соняшника», дозволяють виробляти на 50% більше енергії, ніж звичні стаціонарні столи з сонячними батареями. Повертаються модулі кожні 10 хвилин на 3-5 см. “стежачи ” за сонцем,  і  щогодини виробляють понад 2,5 тис. кВт енергії. 

  • -Загалом тут працює 10 400 модулів . Цього вистачить в середньому на обслуговування 27 тисяч домогосподарств в Підгородному та Золотих ключах. Станція дозволяє зекономити близько півмільйона тонн вугілля на рік та уникнути викидів парникових газів, – пояснив генеральний директор “Солар Парк Підгородне” Юрій Гордєєв.Електростанція працює з грудня 2013 року. Третю чергу трекерних систем на цих 12 гектарах  запустили  минулоріч.

Підприємство є членом оптового ринку електроенергії. Обслуговують станцію 12 спеціалістів.

Сонячна електростанція  повністю збудована коштом вітчизняних інвестицій. При її будівництві застосовані статичні і динамічні системи фіксації сонячного фотоелектричного модуля.

Директор відзначив високу ефективність кристалічних сонячних елементів, навіть при слабкому світлі модуль може працювати ефективно, з великою потужністю .Пригадали на станції зимовий випадок , коли був сніжний, морозяний, до 10 градусів, і сонячний день, а виробили енергії не менше, як в оптимальні літні, бо пішло подвійне випромінювання: від сонця і переломлених променів від снігу. Найвищий виробіток електроенергії сонячної днини при температурі 21-25 градусів. Високі температури не сприяють росту   енергії. Похмурі дні кінця грудня-початку січня також. Окреме слово директор змовив і про  механічну міцність сонячного модуля-загартоване скло, антивідображаюче покриття, що  забезпечує високу стійкість до вітру, дощу, граду. А ще тут є мережевий  інвертор. 

При будівництві СЕС застосовані статичні і динамічні системи фіксації фотоелектричного модуля(ФЕМ). Статична представлена дворядними, двохопорними системами з вертикальним розташуванням ФЕМ з варіантами столів на 44 і 76 модулів.  Динамічна дворядна система з вертикальним розташуванням 20 ФЕМ на дворядних комбінованих опорах. Особливість системи – автоматична установка оптимального кута нахилу фотомодуля  в горизонтальній площині.

За словами Юрія Гордєєва підприємство «Солар парк Підгородне» самостійно закуповувало обладнання для електростанції, а для виконання будівельно-монтажних робіт залучало  місцеві підрядні організації. При будівництві сонячної електростанції використовували українські системи кріплення фотоелектричних модулів, кабельну продукцію і трансформатори, що дозволило виконати законодавчу вимогу про використання місцевих компонентів при будівництві електростанцій на відновлюваних джерелах енергії. Українська складова  в трекерній системі складає 35 відсотків і  «Солар Парк Підгородне» єдина в Україні  фірма галузі, яка одержує 5 відсотків надбавок від держави за підтримку вітчизняного виробника.   Електроенергію   відпускають в мережу по «зеленому» тарифу. Ніби і вся інформація.

Але  генеральний директор поділився з журналістами цікавими спостереженнями, які можна зробити лише на цій апаратурі, яку розробили його інженерні служби. До речі, середній вік  інженерів – 31 рік. У світі є аналоги сонячних станцій, у Америці та Іспанії навіть трекерні, але сонячні промені вони збирають за  астрономічним принципом .У нас розроблені 40-модульні  ФЕМи на 250 ват  під вітрове навантаження з датчиками, які пильнують сонце навіть в переломлених  хмарами променях. Розроблені українськими інженерами датчики дозволяють  рух батарей навколо осі і фокусують прийом сонячних променів. А ще  слідкують за тіньовим навантаженням, бо тоді не працюють модулі. Все це виготовляється в Україні, крім важелів -редукторів, які під замовлення фірми виготовили в Малайзії.  Найдорожче в системі сонячної станції – інвертори і модулі, які закупляють в Китаї, що   забезпечує 90 відсотків світового ринку. Щоб було зрозуміло, як прогресує альтернативна сонячна енергетика у світі, пан Гордєєв навів такий приклад: «Якщо зараз зробити замовлення у Піднебесній, то можлива ймовірність одержання  товару в кінці другого кварталу  наступного року». В Америці планують досягти рівності традиційної і альтернативної енергетики у 2025 році. А до 2035- го року  конференція мерів міст США  ухвалила резолюцію, про перехід на стовідсоткове енергозабезпечення відновлюваними джерелами енергії.  На станції прогнозують, при сьогоднішньому  стані української економіки, щоб найближчим  часом  досягти хоч  четвертини альтернативної енергії в загальному виробництві.  А ще років 5-7 тому ця цифра ледь сягала в прогнозах спеціалістів  п»яти відсотків. Отже, я втішена нашим  прогресом .

 Не буду розшифровувати  для мене нові і цікаві слова-поняття  – стрінги,  редуктори, датчики, модулі, бо не маю технічної освіти. До речі, і пан  Гордєєв сказав, що він її не має, тому , мабуть, його розповідь і була  популярною і зрозумілою, дохідливою і красивою. Мені захотілося мати свою  модульну невеличку системку, яка б забезпечувала енергією моє помешкання і щоб я  могла  продати тепло і світло   ще й сусідам.  Юрій Анатолійович запевнив, що проблем з цим нема. Фірма «Солар Парк» по всій Україні  працює  з приватними замовниками. Це коштує 800 доларів за установку виробництва 1кіловата, якщо на виробництво 10 кв-год,  треба множити на 10. Для виробництва і продажу сонячної електроенергії приватними особами є обмеження  потужності установок до 30 кв-год. У Підгодному є садиби зі своїми сонячними батарейками. Навіть є вже дані, що за червень- липень господарі одержали прибуток  понад п»ять тисяч гривень,  продаючи надлишкову енергію. Самоокупність станції передбачають досягти за 5 років. Крім цифрових здобутків , на станції мають за ці роки і вербальні  спостереження. Коли мова йде про глобальне потепління у світі, то це не десь. Це уже і в нас. Цьогорічний лютий, був , як минулорічний березень за виробництвом енергії. Минулоріч у першій декаді червня виробили найбільше енергії, а цьогоріч травень не відстав у показниках. До створення парникового ефекту  на 86 % призводять  викиди вуглекислого газу в атмосферу від  виробництва, транспортування, переробки і споживання викопного палива – нафти, газу, вугілля та ін. Отож,  розбудова альтернативних джерел енергії –  потреба не завтрашнього, а вчорашнього дня. 

Коли ми приїхали на станцію, великі лискучі столи батарей  лежали майже в горизонті  на схід. Поки розмовляли, мали можливість спостерігати як красиво синхронно за сонцем піднімається  12 гектарів батарей-«соняхів».

  • -Вони всі разом прокидаються,– зворушливо про техніку сказав Юрій Гордєєв,–  проведуть сонце за горизонт, складуться і повернуться всі на схід, знову чекатимуть світило.

Так виробляють екологічно чисту енергію, за якою майбутнє. 

Сучасні  котельні на пелетах із відходів соняшнику  зайняли гідне місце у Дніпрі. Ми побували на будівництві такого  об`єкта  у Дніпровській лікарні №9. Це буде третя за потужністю в країні твердопаливна котельня (попередні дві також знаходяться у лікарнях Дніпра).

За останні два роки тут на твердопаливне устаткування перевели вже понад три десятки котелень, насамперед, у соціальних об’єктах – дитсадках, школах та медзакладах. Це екологічно та економно.

Котельню у Дніпровській лікарні будуть без бюджетних коштів, виключно за рахунок інвестора. Як і попередні, нова котельня зібрана в Україні. Сировиною для неї слугуватимуть пелети із соняшника. Котли на біопаливі не лише дозволять лікарні повністю відмовитися від газу та заощаджувати близько мільйона гривень на рік, а ще й опалювати три сусідніх житлових будинки. При централізованому теплопостачанні часто-густо  соціальні заклади були без теплої води і надходили  шалені розрахунки за електрику. Нова котельня значно заощадить  бюджет споживачів. Досвід уже є.

Другий рік поспіль на  вулиці Космічна, 17-б працює твердопаливна котельня на пелетах з соняшникового лушпиння загальною потужністю 10,5 МВт. Відмовившись від природного газу, об’єкт щорічно економить близько 2 мільйонів кубометрів газу або 600 тисяч гривень. Економію дають  і тарифи, в яких закладена  десятивідсоткова знижка.

  • Це найпотужніша пелетна котельня в Україні – сім твердопаливних котлів споживають 4 тисячі тонн паливних гранул на рік, – зазначає технічний  директор компанії АПС «Пауер Технолоджі» Сергій Кондратюк .Найпотужнішу в Україні пелетну котельню модульного типу  побудували за сучасною австрійською технологією,  за півроку, – розповідає Сергій Кондратюк. – Повністю автоматизована котельня забезпечує теплом та гарячою водою чотири медзаклади: клінічний онкологічний диспансер, обласну дитячу клінічну лікарню, обласний перинатальний центр та 8-му міську лікарню. Крім котельні, були споруджені також нові теплові мережі, які дозволили до мінімуму зменшити втрати тепла на етапі транспортування.

Об’єкт працює на вітчизняній сировині,  з постачальниками проблем нема. 

На даний момент на Дніпропетровщині працює 103 котельні на альтернативному паливі.

Тут впевнені, що такі котельні на біомасі  забезпечують енергонезалежність не тільки окремої області, а й всієї України. Нещодавно парламент прийняв законопроект, який стимулює будівництво подібних об’єктів, гарантуючи прозорі умови та тарифи. Компанія працює в Марганці, Покрові, Запоріжжі.

Державні програми, розумне споживання енергії, альтернативне виробництво  та навіть новітні розробки і ентузіазм  своїх інвесторів засвідчують, що   Україна, як і весь світ,  прямує до енергоефективності.

Нагадаємо,  що із досвідом  впровадження альтернативних джерел енергії  учасники 
 проекту «Реформи в Україні очима журналістів регіональних медіа» змогли познайомитись у черговому  прес-турі «Досвід реформ по-дніпропетровськи: енергоефективність, децентралізація, електронне врядування», організованому   Харківським прес-клубом.

Людмила Островська, заслужений журналіст України.

(Далі буде)

Читайте також

Тернопільська журналістка про “символ децентралізації” та реформи по-дніпропетровськи (фото)

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Недавні записи
Мета