06 липня 2022 року
22:41:37

Суспільство

Чи варто тернополянам боятися п’ятниці 13-го?

13.03.2015 06:17

Дата: 13.03.2015

Нині п’ятниця. Тринадцятого. Такий день знаменитий поет Йоганн Вольфганг Гете зазвичай проводив у ліжку, аби нічого не трапилося. Наполеон у “чорну п’ятницю” припиняв бої, Бісмарк не підписував жодного документа, а Франклін Рузвельт відміняв усі поїздки. П’ятниці тринадцятого боялися композитори Россіні, Шопен, а Вагнеру цей день приніс смерть.

Надворі XXI століття, а мільйони людей у всьому світі однаково у п’ятницю тринадцятого прокидаються з поганим передчуттям, бажанням зостатися вдома, аби уникнути чогось трагічного, такого, що до кінця днів може перетворити життя на суцільне пекло…

 

– Усе це забобони, замішані на різноманітних міфічних уявленнях та приправлені популярними нині фільмами, телепередачами, романами “Код да Вінчі” Дена Брауна та “Останній тамплієр” Раймонда Коурі, — каже директор Нестерівської ЗОШ І-ІІ ступенів, що на Зборівщині, вчителька зарубіжної літератури Оксана Шляхтун. — Існує кілька версій, чому слід боятися п’ятниці тринадцятого. Одна розповідає, що саме п’ятого дня тижня, 13 жовтня 1307 року, за наказом французького короля Філіпа IV були заарештовані та піддані тортурам тисячі рицарів-тамплієрів. Ніякого наукового чи історичного підтвердження цьому факту немає. Інша версія — скандинавського походження. Побутує легенда, що того дня 12 богів зібралося на святкову вечерю в раю Валгаллі і раптом з’явився тринадцятий бог, незапрошений, злий Локі. Він намовив сліпого бога темряви Голдера вбити стрілою з омели бога щастя і радості. Коли Бодлер помер, то увесь світ засумував. Тому у скандинавських культурах за числом тринадцять закріпилося передчуття невдачі, суму. Але найбільшою популярністю користується версія про те, що саме в п’ятницю, 13-го числа, місяця нісана єврейського календаря було розіп’ято Спасителя людства, Ісуса Христа, і в світі запанувало зло. Того ж дня, вважають окремі дослідники, Адам і Єва з’їли заборонений плід, а Каїн убив Авеля. До того ж перед єврейським суботнім шабатом, подейкують, активізуються темні сили та починається сатанинський шабаш.

— Будь-які забобони є гріхом і свідчать про слабкість нашої віри, — зазначає отець Василь Брона. — Ісус Христос віддав Своє життя за спасіння людства. Тому день Його жертви, п’ятницю, маємо шанувати постом і молитвою, щоб це принесло нам користь. Свідченням того, що не треба боятися п’ятниці, тринадцятого, є й об’явлення Пресвятої Богородиці трьом діточкам у Фатімі, що в Португалії. З травня по жовтень Діва Марія саме тринадцятого з’являється там, виказуючи свою любов до кожного з нас. Бо не від числа чи дня тижня залежить наше майбутнє, а від справ та вибору, який робимо щодня, щомиті.

— Тремтіння перед “чорною п’ятницею” дехто пов’язує і з тим, що саме тринадцятого дня починається повна фаза Місяця. А початок будь-чого нового викликає острах, — продовжує Оксана Шляхтун. — У котромусь із видань прочитала інтерв’ю черкаського нумеролога, котра запевняла: саме в п’ятницю, тринадцятого, люди, що займаються чорною магією та працюють на замовлення, творять свої темні справи. Аби захиститися, пані радить купувати і носити різноманітні амулети, обереги тощо. Як на мене, то це дурниці, які не тільки не допоможуть, а й спустошать кишені.

“Страх страхом, магія магією, забобони забобонами, а від цифр не втечеш”, — аргументують скептики та кивають на статистичні дані. Коли вірити їм, то саме в “чорну п’ятницю” трапляється найбільше нещасних випадків, ДТП, самогубств, злочинів.

— Причиною тих бід здебільшого є нервозність і негативна налаштованість людей напередодні п’ятниці, тринадцятого, — переконана тернопільський психолог Віра Кокора. — Ми чекаємо чогось поганого і притягуємо його до себе, бо думки мають здатність матеріалізуватися. Страх перед “чорною п’ятницею” часто трансформується у фобію, коли людина в цей день не виходить з дому, не спілкується телефоном, відгороджується від світу, забиваючись у куточок. На параскаведекатріафобію зазвичай страждають невпевнені у собі люди, песимісти.

Віра Володимирівна радить переконати себе, що п’ятниця тринадцятого, — це такий же день, як інші, а може, навіть у стократ ліпший. Зрештою, саме так вважав король Франції Людовік ХІІІ. Він навіть одружився в п’ятницю, тринадцятого, з Анною Австрійською, якій якраз виповнилося тринадцять років. Днем успіху вважають “чорну п’ятницю” й окремі філадельфійці, котрі навіть створили клуб “П’ятниця-13”. Спокушають долю і тринадцять медиків з Тулузи, що у Франції. Вони також згуртувалися в клуб. Зібрання відбуваються винятково “чорної п’ятниці” в кімнаті №13 одного з готелів.

Щасливою є п’ятниця, тринадцятого, і для мого колеги, журналіста обласної телекомпанії “ТТБ” Ігоря Бенцала. Саме в цей день жовтня у 1978 році він з’явився на світ і з того часу не припиняє дивувати його своєю енергійністю, веселою вдачею та різноманітними талантами. Чорний кіт переходить йому дорогу лише до успіху, а «чортова дюжина», коли й трапляється, то тільки на удачу. І таємниці в тому, зізнається, ніякої нема. Просто потрібно вірити в те, що п’ятниця, тринадцятого, — саме твій день і не тягнути тигра за вуса, як вчить китайська мудрість.

Наталя Чорна.

До речі.

США. Тут будівлі не мають 13 поверху, в авіакомпаніях немає рейсів під №13. Цього дня не роблять важливих справ.

НІМЕЧЧИНА. Кожен четвертий німець вважає, що цей день псує його життя. У «чорну п’ятницю» люди не літають у літаках, не їздять у авто через велику кількість ДТП і, за можливості, проводять цей день удома в ліжку.

ФРАНЦІЯ. Є традиція: якщо на обід збирається 13 осіб, то ставлять 14-те крісло і саджають туди манекен, який обслуговують, так як інших.

КИТАЙ, ЯПОНІЯ. Вважають число тринадцять щасливим. Зате не люблять 4. У Китаї телефонні номери з цим числом продаються за зниженими цінами.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Недавні записи
Мета