11 серпня 2022 року
00:34:48

Суспільство

“Криваве весілля” та “Любов до скону” – тривають “Тернопільські театральні вечори” (фото)

19.09.2017 09:36

У Тернополі – триває ХV Всеукраїнський фестиваль театрального мистецтва «Тернопільські театральні вечори.Дебют», присвячений 130-річчю від дня народження Леся Курбаса. 

 

На найбільшу мистецьку подію краю прибули актори і режисери з академічних театрів Луцька, Рівного, Чернівців, Львова, Києва. Вражає цьогоріч представництво столичних театрів. Любителі Мельпомени зможуть переглянути роботи Дикого театру, що провокує, театру «Золоті ворота», перфомативного театру «BEDLAM», Києво-Могилянського театрального центру «Пасіка»,театральної студії «ВІК». Бере участь у фестивалі і Тернопільський академічний театр актора і ляльки . 

На святі його величності – театру працює експертне журі на чолі з народним артистом України Федором Стригуном і журналістське журі. 

15 років цей фестиваль дарує радість театралам і акторам України своєю відкритістю, креативністю, пошуками режисерських робіт, акторських новинок, неординарних вирішень, знахідок в жанровому та драматургічному розмаїтті. 

12 років він відбувається без натхненника і організатора цього прекрасного театрального форуму світлої і вічної пам`яті Михайла Якубовича Форгеля. Цього не оголошують ведучі мистецьких вечорів, але ми завжди знаємо, що присвячене це дійство і йому – сподвижнику українського театрального мистецтва, без ювілейних дат народження і смерті. 29 вересня 2006 року Михайло Якубович відійшов у засвіти. Фестиваль «Тернопільські театральні вечори» – його рукотворний пам`ятник.

А відкрили театральні вечори Леся Курбаса майбутні актори-четвертокурсники Київського національного університету культури,яких під егідою театру «BEDLAM» зібрала їх однокурсниця Анастасія Вервейко. 

«Криваве весілля» Ф.-Г. Лорки, яке ми прожили разом з героями на Малій сцені, – шоста вистава у постановці молодої режисерки. Театр відомий в Україні своєю участю у фестивалях. У Бориславі на «Румбарбарі» «Криваве весілля» одержало «Гран-прі» і винагороду за режисуру. На Одеському театральному форумі «Молоко» відзначили пластичне вирішення вистави. Успішним був для колективу і фестиваль у Львові. Захоплено розповіла режисерка і про Osten-Saken Off Stage Festival – фестиваль театру поза сценою, який відбувся просто неба під Києвом. Головна ідея цих фестивалів – винести театр за звичні рамки.

  • “Театр поза театром – це коли є можливість із загального отримати те, що дозволяє отримати життєвий досвід кожного,– ввела в курс справи пані Анастасія,нам потрібен глядач, який знаходиться в пошуку. Ми не займаємося ілюстрацією життя. Театр не для розваги, не для освіти. Театр не ремесло. Вірніше буде сказати, що ми тінь театру…”

Своїм вчителем молода режисерка вважає Леся Курбаса. Виставу «Криваве весілля» взяла в роботу тому, що вражена мовою поета, її пісенністю і експресією, образністю. Художник-гуманіст виділяв любов, як найвище, найпрекрасніше людське почуття, що відкриває людське в людині. 

  • “Головна ідея вистави- показати, що коли людина йде проти своєї волі, душі, любові,- обов»язково її чекає трагедія,-сказала Анастасія Вервейко,-апельсинове дерево роду руйнується на весіллі, кривавому весіллі, яке відбувалося на помсту зраді”.

Вистава відбулася на одному диханні. Молоді артисти втілили задум автора і режисера. Робота оригінальна, щира, чиста, насичена мелодійними звуками, акапельним виконанням речитативів, танцювальними ритмами живої музики. Голоси артистів експресивно проникали, здається , в душу, мелодії підіймали глядачів на одну хвилю вібрації зі скрипкою та гітарою. Голова журі народний артист України Федір Стригун, вітаючи колектив, подякував за переконливість, за бажання шукати себе, викладатися, накопичувати досвід. Він бачив на своєму віку три такі вистави, але в них не було нічого подібного. Голова журі дзначив своєрідність і оригінальність постановки.

  • “Відрадно, що ви дали поштовх для роздумів, адже це притча про життя і місце любові в ньому, – зазначив народний артист України.Лесь Курбас казав, що театру потрібен розумний Арлекін, мудрий, думаючий. Такий театр, такі роботи і є на фестивалі, щоб дати поштовх для осмислення буденщини, того шляху, яким ми йдемо”. 

Для мене це було відкриття. Звичка прицінюватися до робіт академічних театрів, дається взнаки. Колись так на чергових «Театральних вечорах» я відкрила для себе театр абсурду. Тепер театр поза театром. Хтось казав, що будь-яке мистецтво прекрасне, крім нудного. Скажу вам, що тут нудьгувати не довелося. Прискорений пульс від переживань за головних героїв, широко розплющені очі від здивування, що таке може бути на сцені, краса та грація від мовлених слів великого співця кохання, не давали відволіктися ні на що. У цих артистів є майбутнє,принаймні, вони наближають і формують його своєю творчістю. Якби не склалася їх доля після вишу, вони вписали гідну і оригінальну сторінку в історію нашого фестивалю . 

На великій сцені нашого театру свою виставу «Блажений острів, або Отак загинув Гуска» за п’єсою М. Куліша презентував Київський академічний театр  «Колесо». За жанром це гротескно-сатирична комедія. Але, як на мене, це велика післяреволюційна трагедія про людей, котрі постали перед комуністичною дійсністю. Як відзначила народна артистка України художній керівник театру Ірина Кліщевська, для «Колеса» знаковим є звернення до спадщини Миколи Куліша. Автора, зокрема разом із театральним режисером Лесем Курбасом, 80 років тому , 3 листопада 1937 року після повторного судилища розстріляли в урочищі Сандармох (Карелія). Ця п’єса-фарс актуальна і нині. По завершенні вистави Федір Стригун дякував акторам «Колеса» за те, що показали за що розстріляли новаторів театру М. Куліша і Л.Курбаса. По іншому бути в тому режимі і неприпустимості інакомислення не могло бути.

  • “Тяжко дивитися таку виставу, бо вона сучасна і спонукає кожного заглянути собі в душу, звіритися, чи не може це знову повторитися. Якби в Росії цю виставу поставили, то актори не дограли б її до кінця, їх забрали б у кайданки. Потрібна, актуальна і сильна річ”, – так оцінив роботу акторів і режисера Марії Грунічевої голова експертного журі фестивалю Федір Стригун.

Комедію Альдо Ніколаї «Любов до скону» Волинського академічного театру афіші анонсують, як п`єсу «з елементами чорного гумору» та неоднозначною позначкою «18+». В анотації написано, що глядачі не засумують, бачачи любовні трикутники і здогадуючись про фінал, адже для видовищної картинки всього достатньо: відпочинок на пляжі, побачення у в’язниці, психлікарня, інтимні втіхи… (детальніше читатйе згодом – Авт.)

Бомбою фестивалю обіцяє бути рок-опера «Біла ворона» Рівненського академічного театру. Вперше нам запропонують до перегляду свої роботи Київські Дикий театр- виставу про жінок «Бути знизу» і Театр «Золоті ворота»- живу історію «Кольори».Чернівчани привезуть на фестиваль любовну історію з антрактом «Сяй, мій божевільний діаманте!». Заньківчани завітають до нас з виставою «Украдене щастя» за Іваном Франком. Відрадно, що повернулася давня ідея організатора і натхненника фестивалю «Тернопільські театральні вечори» Михайла Форгеля – задіювати для показу вистав Малу сцену театру, сцену Академічного театру актора і ляльки. Анекдот з антрактом «Хелемські мудреці» у постановці Києво-Могилянського театрального центру «Пасіка» і театральної студії «ВІК», як і «Криваве весілля» буде показаний у форматі Малої сцени. Театр актора і ляльки на своїй сцені зіграє конкурсну роботу- казку про мамине благословіння «Василина». Там же 24 вересня о 16 годині можна буде переглянути драму-феєрію Київської Незалежної творчої майстерні «сІнемАтографЬ» за Карпенком-Карим «Пристрасть». А закриють фестиваль наші актори музичною комедією «Сорочинський ярмарок» за Миколою Гоголем у постановці режисера нашого театру заслуженого діяча мистецтв України В. Жили. Отже , є нагода переглянути роботи різних шкіл театрального мистецтва Волині, Рівного,Львова, Чернівців, Києва і Тернополя.Головна мистецька подія року у Тернополі триватиме до 24 вересня. Не пропустіть її, слідкуйте за афішами. 

Заслужений журналіст України Людмила Островська.

Фото авторки та Микола Шота.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Недавні записи
Мета