28 травня 2022 року
06:49:45

Суспільство

Телефон замість паспорту? Що таке Mobile ID

10.12.2018 19:07

На початку листопада в Україні набув чинності закон «Про електронні довірчі послуги», а з ним – послуга Mobile ID. Відтепер українці можуть оформити ФОП чи отримати витяг із держреєстру лише за допомогою свого телефона. 

 

Як це можливо? Детальніше про нову послугу розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.

Mobile ID – це еквівалент власноручного підпису, тобто цифрове посвідчення особи, у мобільному телефоні. Технологія дозволяє помістити всю персональну інформацію про людину на мобільну SIM-карту: електронний цифровий підпис (ЕЦП), ідентифікаційний код, паспортні дані тощо. Таким чином, лише за допомогою телефона можна підписувати електронні документи та користуватися послугами державних та комерційних онлайн-сервісів.

Усі експерти запевняють, що перевага Mobile ID – у високій безпеці особистих даних. Інформація на SIM-карті закодована й захищена паролями. Її неможливо скопіювати або видалити. Щоб скористатись Mobile ID, потрібно ввести два пін-коди: перший підтверджує доступ до SIM-картки, а другий – до електронного цифрового підпису. Тож у разі втрати мобільного телефону стороння людина не зможе активувати послугу. Втім, щоб захиститись від зловмисників, потрібно одразу заблокувати доступ до ЕЦП. Це можна зробити в Акредитованому центрі сертифікації ключів.

Як оформити Mobile ID?

Послугу Mobile ID надають мобільні оператори. Наразі вона доступна для контрактних та бізнес-клієнтів «Київстару» та «Vodafone». Водночас у Lifecell поки що тестує сервіс і обіцяє запустити його для абонентів наступного року.

Щоб підключити Mobile ID, потрібно звернутись до відділення оператора мобільного зв’язку (наразі це можна зробити в Києві та Харкові, залежно від оператора). Із собою слід мати паспорт та ідентифікаційний код. Мобільний оператор оформляє заяву та видає спеціальну SIM-карту, яка підтримує Mobile ID. При цьому нова SIM-карта зберігає попередній номер абонента. Після цього залишається останній крок – реєстрація та отримання електронного цифрового підпису в Акредитованому центрі сертифікації ключів. Тарифи на послугу Mobile ID кожен оператор визначає самостійно.

Для прикладу, SIM-карта Vodafone з функцією Mobile ID обійдеться у 100 грн. За підключення послуги та оформлення сертифікату АЦСК доведеться заплатити ще 150 грн. При цьому щомісячна абонплата складе 15 грн. Варто зауважити, що послуга доступна для  всіх типів мобільних телефонів.

Відповідно до закону «Про електронні довірчі послуги», електронний цифровий підпис, що зберігається на SIM-карті, чинний два роки. Потім його доведеться оновити.

Як користуватись?

Технологія Mobile ID дозволяє отримувати державні послуги в Інтернеті лише за допомогою телефона. Поки що Mobile ID обмежений двома сферами: земельною та юстиції, але в майбутньому всі державні портали, які працюють з онлайн-документами, повинні інтегруватись із Mobile ID. Зокрема, зараз за допомогою мобільного можна отримати виписку про земельну ділянку або про нормативну грошову оцінку, зареєструвати земельну ділянку, узгодити проекти землеустрою та отримати інформацію про власника земельної ділянки. Також можна відкрити чи закрити бізнес, а також отримати виписки з бізнес-реєстру.

Наприклад, щоб зареєструвати бізнес за допомогою Mobile ID, потрібно зайти на сайт online.minjust.gov.ua й обрати спосіб ідентифікації – Mobile ID. Потім необхідно вказати свій номер телефону. На цей номер надійде службове SMS з унікальним кодом документа, який ви збираєтесь підписати. Після цього слід ввести пін-код доступу до SIM-карти, а потім – до особистого ключа ЕЦП. Процедуру завершено.

У Мін’юсті стверджують, що сервіс Mobile ID зручніший, ніж звичайний ЕЦП, оскільки його простіше отримати. До того ж, SIM-картки дають змогу громадянам одночасно працювати і як фізична, і як юридична особа. Оформлення документів з мобільного дозволяє уникати біганини по кабінетах чиновників. Тож сервіс економить час і водночас дозволяє боротись із корупцією в держустановах.

Mobile ID успішно працює у більшості країн Євросоюзу. І його поява в нашій державі – це фактично «імплементація України в електронний цифровий простір ЄС», – впевнений міністр юстиції Павло Петренко.

Як відомо, інтеграція в цифровий ринок ЄС – одна зі стратегічних цілей нашої держави. На цьому неодноразово наголошував Президент України Петро Порошенко. У майбутньому влада планує запровадити Mobile ID в медичному обслуговуванні, у сфері банківських та фінансових послуг, освіті тощо. У Мін’юсті переконані, що незабаром українські громадяни і бізнес зможуть отримувати електронні послуги не лише в Україні, а й на території всього Євросоюзу.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Недавні записи
Мета