30 червня 2022 року
16:00:18

Суспільство

У село Дворіччя, що нa Тернопільщині, повернулись “лихі 90-ті”

12.06.2020 07:29

Прикрий і вкрaй тривожний випaдок трaпився в неділю (31 трaвня) у селі Дворіччя, що у Теребовлянському рaйоні. 

Селяни зіткнулися із проявом невмотивованої агресії невідомих осіб, котрі прийшли на сільські збори, не будучи мешканцями громади. І саме вони перетворили обговорення нагальних, але цілком рядових проблем, на «лиховісну подобу 90-х». Так про події тієї неділі відгукуються жителі Дворіччя.

Результатом добре спланованої акції стало те, що на зборах не зумів виступити ніхто, крім керівника ПОП “Тернопільське”, Когут Роман Романович, який нібито прийшов на збори задля обстоювання свого права власності на місцевий ставок, однак ні слова не хотів почути від пайовиків про повернення їм їхньої ж землі, термін оренди якої вже давно сплив.

Про таку агресивну спробу зробити винними у власних же прорахунках пайовиків мешканці Дворіччя відгукуються вкрай критично і з неприхованою гіркотою розчарування.

  • “Тітушок розсадив по рядах, кожен знав, коли яке слово сказати. Чекали тільки, яку зарву знайти для бійки. Усі в однакових кепках”,- розповідає один із мешканців села Дворіччя. -“Приїхав зі спортсменами, котрих називав “атошниками”. Але це неправда. Справжні учасники бойових дій ніколи би на таке не погодилися. Поліція там теж приїхала якась не така… Усе було сплановано”.

Селяни про інцидент згадують із тривогою і гострим відчуттям несправедливості. Після “агресивного спектаклю”, влаштованого на їхніх зборах, вони почали боятися не лише за майбутнє рідного села, що стало заручником цинічних бізнес-інтересів, але й за власні життя.

  • “Старшому чоловіку, який лише хотів забрати свої ж паї, керівник ПОП “Тернопільське” прямо заявив: я тебе на тій землі закопаю”,- запевняє мешканка села Дворіччя зі сльозами на очах. -“І це до старшого чоловіка, якому вже 70 років…”

Про причини такої агресії селяни кажуть, криються як і в особистісних рисах характеру керівника ПОП “Тернопільське”, так і в бажанні вести підприємницьку діяльність, не зважаючи ні на інтереси жителів громади, ні на справжню стратегічну користь для майбутнього місцевих сіл.

  • “Щоб люди навіть з ним хотіли дружити, то це неможливо”,- розповідає ще один мешканець Дворіччя, а тоді пригадує, як повелися з одним із місцевих підприємців, керівником ТДВ “Микулинецьке” Степаном Трояном, який теж хотів виступити на зборах. -“Степан Матвійович – така людина поважна, його всі поважають… А йому обірвали рукав куртки і не допустили сказати ні слова. Навіть старості села не дали нічого сказати…”

Свій коментар ситуації, що склалася, надав голова Микулинецької селищної ради Петро Осіпчук:

  • “У неділю в селі Дворіччя відбулися збори жителів, які були ними ж ініційовані. Був порядок денний прописаний. На збори були запрошені підприємці, які обробляють землю. Збори відбулися, але там з’явилися люди, які не є жителями громади чи села Дворіччя. І вони не допускали ні в зал, ні навіть до слова запрошених людей. Вони поводили себе агресивно: цілу годину протримали запрошених у фойє, де їх блокували. А на зборах зокрема мали обговорити питання паїв наших мешканців. Адже змінився власник ПОП “Тернопільське”, з яким співпрацювала значна кількість пайовиків. Ще у 2019 році закінчився термін оренди паїв. Кожен підприємець має право розпоряджатися своїм паєм, як вважає за потрібне. Деякі підприємства працювали неофіційно, договори були незареєстровані, сховані…” 

Мешканець села Воля Володимир Познаховський, котрий певний час співпрацював із цим підприємством, розповів наступне:

  • “Я є пайовиком підприємства “Тернопільське”. Коли я здавав в оренду своє поле, то керівником підприємства ще був підприємцем із прізвищем Мірзоєв Фатула Агаверді Огли. У 2019 році мав закінчитися раніше укладений договір. Але річ у тім, що дублікату угоди мені за всі роки так і не надали, очевидно, щоб без моєї згоди продовжувати договір. Я повідомляв у письмовій формі, що збираюся припиняти співпрацю і землю заберу, але вже цього року вони засіяли поле, тому я не можу її забрати. Обласну і прокуратуру я вже повідомив. Але очевидно, що все треба буде робити через суд. Не дають дублікат договору. Он, у моєї жінки договір закінчився ще у 2017 році, але екземпляр не приносять. І ніхто з людей не має на руках договору. Я просив пів року показати мені договір, але мені казали: я вам принесу у вівторок. І так до нового року мене водили. Нічого більше не хочу з ними мати…”

Староста села дворіччя, Шалапай Ганна Владиславівна, також підтвердила, що розмови про місцевий ставок були використані керівником підприємства “Тернопільське” лише для власної користі. 

  • “Я працюю друге скликання в громаді… В селі 530 чоловік населення. 319 га площі населеного пункту. Кожен мешканець обробляє десь 2-3 гектари землі. Люди живуть із землі. На зборах я просто хотіла прозвітувати про свою роботу старости. В мене була доповідь про виконану роботу і використані суми, але мені навіть для цього не дали слова… Мушу зазначити, що були такі люди, які померли 10 років тому, а на них досі приходять платіжки, тому виникають підозри, що “Тернопільське” не платило за них податки. Все це потребує нагальної перевірки… Так, формальний привід для розпалення інциденту – це нібито припущення, що ми збираємося забрати у “Тернопільського” став. Але підкреслюю – формальний привід”.

Мешканці Дворіччя тепер неприховано остерігаються Романа Когута, підозрюючи, що це була лише перша з можливих агресивних провокацій.

  • “Когут був регіоналом”,- кажуть у селі. -“Чули, що казав: купив собі церкву та людей на селі. Але ми – не кріпаки!”

Розібратися в ситуації достеменно належить правоохоронцям і юристам. У будь-якому випадку, якщо буде підтверджено порушення в укладенні договору з пайовиками та реальності погроз, спрямованих на їхню агресію, все це може обернутися незворотними наслідками для усіх самовпевнених бізнесменів.

  • “Зайда зайшов на наших прадідів землі”,- розповіла одна із мешканок Дворіччя, переповнена образою на зневагу до її прав вільної громадянки. -“Так сказав мій батько, найстарший чоловік у селі”.

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Недавні записи
Мета