Суспільство

Чимало мешканців Тернопільщини обрало смерть. Чому?
02.12.2015
На Тернопільщині ледь не щодня самогубство чи спроба самогубства. Тільки за останні кілька днів в області – два суїциди та 4 спроби суїциду.
Так, 26 листопада вранці у власному домогосподарстві повішалась 59-річна мешканка села Швейків Монастириського району.
Того ж дня ввчері до першої Тернопілсьької міської лікарні з діагнозом “Суїцидальна спроба, різані рани середньої третини лівого передпліччя, алкогольне сп’яніння” було шпиталізовано 32-літню тернополянку, а до Тернопільської психоневрологічної лікарні з діагнозом “Спроба суїциду, медикаментозне отруєння” – 27-літню тернополянку.
Через два дні, 28 листопада, кілька хвилин по опівночі до Лановецької ЦРКЛ з діагнозом “Гостре медикаментозне отруєння. Спроба суїциду” потрапила 19-річна жителька села Загірці. А вже 29 листопада у власному помешканні наклав на себе руки 51-літній тернополянин.
Що коїться з мешканцями краю й України загалом TopNews вирішив поцікавитись у завідуючої шостим психіатричним відділенням Тернопільської обласної комунальної клінічної психо-неврологічної лікарні Ольги Янковської.
Медик констатує, що з кожним роком зростає кліькість пацієнтів відділення.
“Якщо ще кілька років тому із 60 ліжок у нас багато пустували, то нині всі зайняті , – заважує. – Молодшає також вік пацієнтів. Якщо раніше до нас здебільшого потрапляли пенсіонери, то нині багато молоді. Діагнози різні: від аномалій розвитку, епілепсії до гострих психічних та ендогенних захворювань”.
Причина, впевнена, не тільки в людях, а й політичній, економічній, екологічній ситуації в Україні.
“Війна, низькі зарплати та високі ціни, постійне відчуття себе білкою в колесі, якій не можна зупинятись, бо треба і дітей забезпечити, і комунпослуги оплатити, і батькам-пенсіонерам допомогти. Про таке, як відпочинок, багато хто з українців давно забув, – зазначає медик. – Постійна напруга, песимізм, загнаність у глухий кут, внутрішня паніка та страх провокують стрес. Через відсутність позитиву він не минає, а навпаки, накладається на їнший стрес і нервова система врешті-решт не витримує, людина, втомившись від постінйої боротьби, обирає просто піти з життя”.
Ольга Миронівна констатує, що попри високу емоційнісність жінок, більше самогубців саме серед чоловіків. Зауважує, що весною та восени кількість суїцидів зростає, бо сама депресивна погода провокує їх. Наголошує медик і на тому, що нині спроби суїциду почастішали серед молоді та людей середнього віку, чого не спостерігалось раніше.
“Ми чомусь розучились бачити позитив, насолоджуватись життям, вірити в те, що завтра буде новий, інший, кращий день. Кожен закрився у себе в хаті та відмежувався від усього світу. Люди перестали спілкуватись між собою, втратили здатніть боротись з проблемами, тому часто опускають руки. У них знизився імунітет до різного роду стресів, тому найменший клопіт приймають за щось глобальне й замість розв’язувати проблему, здаютьсь та вирішують просто піти з життя, – каже. – До прикладу, днями до нас потрапила дівчина, котра через сварку з батьками спершу напилась медикаментів, а потім порізала собі вени. Вона вирішила, що жити далі нема змісту”.
“Як змінити ситуацію?” – цікавлюсь.
“Навчитись навіть у калабані бачити зорі, – усміхається. – Частіше ходити на каву з друзями та виливати їм свою душу, замйатись спортом чи знайти собі якесь хобі, а головне запам’ятати, що безвихідних ситуацій не існує. Все, що трапляється – тілкьи на краще. Бог ніколи не дає хрест, який людині не під силу нести. Тому все буде добре”.
ВІкторія Отаманчук.