15 серпня 2022 року
00:22:43

Суспільство

У Тернополі вчились взаємодіяти заради змін

15.06.2017 08:10

Тернопіль став 57 містом зустрічі учасників  Всеукраїнського туру «ЗміниТи: взаємодія заради змін» з представниками громадськості, місцевої влади та бізнесу, об’єднаних територіальних громад, лікарями, студентами вищих медичних навчальних закладів, журналістами.

 

Такі просвітницькі заходи проводить Громадська організація «Центр UA» разом з експертами Коаліції громадських організацій «Реанімаційний пакет реформ» та представниками Міністерства охорони здоров’я України. Оскільки роль масових засобів інформації  в комунікації та розробці реформ є однією з найважливіших,  Всеукраїнський тур  на теренах краю розпочався з окремої зустрічі з журналістами на  прес-каві у ресторації “Мамонт”. 

Олег Рибачук, голова і співзасновник Центру UA, екс-віце-прем’єр-міністр з питань європейської інтеграції,  Олександр Ябчанка, експерт з медичної реформи Реанімаційного Пакету Реформ, Інна Борзило, лідерка напрямку “Рівний доступ до політики” Центру UA наголосили на тому, що змінити країну — важче, ніж критикувати тих, хто її вже змінює. Зрозуміти реформу — складніше, ніж ображатися, що не спитали твоєї думки. І , взагалі, як зазначив Олег Рибачук, реформи для руху в життя потребують копняків. Отож,  головна мета туру — зібрати пропозиції представників найактивніших спільнот місцевих громад для розроблення системних змін у  країні. За словами організаторів заходу, саме взаємодія заради змін допоможе місцевим громадам зрозуміти і сформулювати власні очікування до змін у країні, згуртуватися з однодумцями навколо спільних позицій, а також співпрацювати один з одним та владою, вимагаючи врахування спільних інтересів. На прес-каві обговорили  конкретні пропозиції і судової реформи , і боротьби з корупцією,  напрацювання щодо змін у виборчому законодавстві, кроки медичної реформи. За словами  Олега Рибачука, у більшості міст України думки громадян щодо реформ збігаються. Люди приблизно однаково дивляться на ситуацію та бачать шляхи її вирішення.

  • “Ми  плануємо дізнатися, які зміни у реформах хочуть бачити тернопільці.  Реформи мають певний алгоритм. Ми проводимо публічні консультації у кожному регіоні і дізнаємося, чого хочуть люди. В основному їх цікавить, які виборчі правила дозволять запустити зміну політичних еліт в країні, як все таки запровадять медичну реформу та як платники податків можуть контролювати, на що витрачаються їхні гроші. Ми почали всю цю кампанію, розуміючи, що якщо ми не почнемо змінюватися з себе, нам нічого не вдасться. Яка може бути більша мотивація у нас з вами, ніж успішна медична реформа. Ми об’їжджаємо всю країну, ми будемо в усіх обласних центрах, у кожному регіоні. Така тісна співпраця з МОЗ України відбувається вперше. Якщо всі наші очікування від реформи будуть просто ігноруватися Верховною Радою України, нам не потрібно мовчати”, — підкреслив О. Рибачук.

Що ж до реформи охорони здоров’я, то на думку експерта з медичної реформи Реанімаційного Пакету Реформ Олександра Ябчанки, вона зараз йде за таким принципом, як робляться реформи в успішних країнах, тому є надія, що уже до 2018 року її можна буде повноцінно реалізувати.Що йому надає впевненості в успішному втіленні задуманого?

  • “По-перше, на рівні Кабінету міністрів прийняте рішення, про те, як має відбутися зміна системи фінансування у системі охорони здоров’я. Чи відбудуться ці зміни, залежить від того, наскільки їх зрозуміють на місцях і наскільки їх почнуть впроваджувати. Переважна більшість закладів охорони здоров’я є у комунальній власності. І саме громади визначатимуть, що з цим робити”, – сказав О. Ябчанка.

Один із пріоритетних напрямків реформи охорони здоров’я — забезпечення громадян доступними лікарськими засобами. Кожен громадянин повинен мати доступ до лікування соціально значимих захворювань — серцево-судинних, цукрового діабету 2-го типу, бронхіальної астми. Для лікування цих хвороб кожен українець в аптеці за рецептом зможе безкоштовно отримати необхідні ліки, перелік яких на сьогодні вже затверджений. Важливий  принцип, який вкладає МОЗ України в реформування галузі — держава не фінансує всіх надавачів медичних послуг більш-менш рівномірно. Відтепер — куди підуть державні кошти — будуть вирішувати самі громадяни: куди вони звернулися, з ким уклали декларацію, туди й підуть державні кошти. Тобто гроші йдуть за пацієнтом — цей принцип працює у всьому цивілізованому світі.

Потім розмова  про те, як можна взяти від реформ максимум  продовжилася в Тернопільській обласній раді. До неї приєднався заступник міністра охорони здоров`я  Роман Ілик . Паралельні публічні консультації тривали з представниками медичної спільноти щодо впровадження в життя  реформи сфери охорони здоров’я на рівні міст та об’єднаних територіальних громад і з представниками політичних сил, журналістами, політологами, активістами та представниками органів самоврядування щодо доступу до політики та участі у прийнятті  рішень .

Відвідавши усі міста України, фахівці резюмують думки українців та долучать під час запровадження самих реформ. Хочеться сподіватися, що ініціативи, які йдуть з низів, із середини суспільства, не проігнорує Верховна Рада України, за якою заключне слово   і законодавче право.

Людмила Островська. 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Недавні записи
Мета