20 січня 2022 року
11:58:25

Суспільство

В одній з тернопільських шкіл спалахнула справжня війна (відео)

19.01.2016 16:44

19.01.2016

Це трапилось 13 січня у Тернопільському навчально-виховного комплексі “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – правовий ліцей №2”.

Директор закладу Інна Володимирівна Іванюк розпочала війну …за розум учнів. Вона не була певна, що виграє, адже діти давно перебувають у тенетах ворога. І йменння йому – інформаційна павутина: телебачення, радіо, преса, соцмережі, інтернет. Вони впливають на формування світогляду, ненав’язливо корегують характер і думку підростаючого покоління. Як зрозуміти, що вами маніпулюють? Як навчитисть розрізняти зерно істини серед інфомаційної полови, критично мислити та аналізувати? Адже ці вміння вкрай необхідні нині, під час жорстокої інформаційної війни.

Тема першого “уроку-битви” – “Пропаганда”. Що це та як діє Інна Володимирівна пояснює на прикладі нацизму. На допомогу – електронна версія одного з розділів посібника “Медіаграмотність на уроках суспільних дисциплін”. Посібник – пілотний. Його лише апробують у навчальних закладах Тернопільщини та Львівщини. Парадокс: українських дітей з пеленок вчать особистої гігієни проте не духовної. Здорове тіло, для батьків, виходить, важливіше за здоровий розум.

{youtube}JTm1-kKvKCc{/youtube}

Учні діляться на дві каманди: “Ерудит” та “Чемпіон” і крок за кроком, картинка за картинкою вчаться критично мислити, читати між рядків та питати себе: а чому автор використав саме ці символи, саме ці слова, кольори, образи, до якої дії чи думки він прагне схлилити?

Я виросла за радянських часів, – зазначає Інна Володимирівна. – Пригадую, у  молодших класах, ми з учителькою ледь не щодня повторювали речівку: “Хто в нас в класі зробив чисто? Комуністи! Хто в їдальню дав нам їсти? Комуністи!”. у Німеччині панував культ Гітлера, в СРСР – культ Сталіна. І знадобились роки, щоб люди не просто дізнались правду, а прийняли її. Нині ще дуже багато тих, хто просто не хоче миритись з тим, що його стільки років обдурювали, що стільки років його свідомістю маніпулювали. Вони відмовляються чути правду, їм легше та зручніше залишити все, як є”.

Продзвенів дзвоник, урок-битва завершився, але кожен з учнів розпочав власну, внутрішню боротьбу. Бажання шукати відповіді – ось свідчення перемоги педагога. За баталією спостерігали і автор підручника  – провідний мистецтвознавець ІМФЄ ім. М. Рильського Оксана Волошенюк, і головний спеціаліст департаменту загальної середньої  та дошкільної освіти МОН України Раїса Євтушенко, доценти НПУ ім. М. Драгоманова, кандидати відповідно педагогічних  та історичних наук Тамара Бакка та Тетяна Мелешенко, і заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.

Як думаєте, що страшніше: автомат чи рушниця? – спитав присутніх Леонід Олексійович. Версії були різні.: – Зброя тут ні при чім, – констатував, – Усе залежить від намірів того, хто тримає її. Інформація – це така ж зброя. І ми з вами маємо навчитись користуватись нею”.

На думку Леоніда Бицюра, уроки медіаграмотності – це те, що нині вкрай потрібне суспільству. Адже вони, зазначає, “покликані розвинути критичне мислення у шклолярів та їхніх батьків, дати їм певні навики аналізування тієї інформцаії, яку споживають. Власне, це те, що дозволяє нам бути сильнішими в світі, де пропаганда давно стала зброєю, зброєю масового ураження”.

{youtube}xAqX2eUbmhM{/youtube}

Автори підручника залишились задоволені уроком, навіть більше, – саме Інна Іванюк отримала пропозицію очолити групу педагогів, які апробуватимуть його в різних куточках країни.

До слова, відкритий урок у Тернопільському навчально-виховного комплексі “Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – правовий ліцей №2” став своєрідним підсумком семінару із практичної медіаграмотності для викладачів суспільних дисциплін, що із 12 по 14 січня відбувався у Тернополі.

Наталя Чорна.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета