25 травня 2022 року
20:18:12

Суспільство

На Тернопільщині студентка потрапила в лікарню, бо не розрахувала дозу

08.04.2016 05:43

До Бучацької центральної районної клінічної лікарні 7 квіітня потрапила студентка місцевого коледжу.

 

Діагноз – “Гостре ентеральне отруєння медичним препаратом Стрептоцид  НЕОПЕК”. Дівчина 1998 року не дотримала вимог дозування.

Зрештою, кожен з нас просто обожнює займатись самолікуванням, і часто сам собі призначає той чи інший препарат. Головне – щоб допомогло. Не завжди ми уважно слухаємо рекомендації лікаря щодо прийому ліків, і далеко не всі читаємо інструкції, прикладені до упаковки пігулок. 

Що це означає – “правильно пити” ліки? Це значить – приймати їх так, як зазначено в прикладеній інструкції. Ці ж рекомендації дає лікар при призначенні ліків. Недотримання цих правил, попереджають медики, призведе до того, що таблетки не нададуть лікувальної дії або навіть завдадуть шкоди організму.

Кратність прийому

Ліки повинні прийматися хворим через певні проміжки часу. Якщо лікар призначив прийом таблеток 2 рази на день, отже, перерва між прийомами повинен становити 12 годин; 3 рази на день – 8 годин, 4 рази на день – 6 годин. Тобто прийоми ліки повинні бути розподілені рівномірно протягом доби, а не тільки під час періоду неспання. Особливо це відноситься до прийому антибіотиків.

Зв’язок прийому ліків з прийомом їжі

Деякі таблетки можна приймати незалежно від часу прийому їжі; це дуже зручно для хворого. Але, на жаль, таких таблеток не так уже й багато.

Ліки, призначені “до їжі”, мають бути випитими натще або, принаймні, через 4 години після попереднього прийому їжі. Шлунок повинен бути вільний від їжі і від шлункового соку, тому що у кислому середовищі ці ліки просто руйнуються.

Прийняти ліки “під час їжі” – просто і зрозуміло.

“Після їжі”  призначаються таблетки, нормалізують травлення або подразнюють слизову оболонку шлунка.

До речі, “їжею” вважається навіть невелика кількість їжі (яблуко, банан, стакан компоту), а не обов’язково повноцінний обід. Сніданок або вечерю.

Взаємодія ліків

Якщо вам призначено декілька ліків одночасно, потрібно з’ясувати у лікаря, чи можна приймати всі ці таблетки відразу або робити якийсь перерва між їх прийомом. Взаємодія ліків між собою вивчено не для всіх препаратів, і якщо лікар не дозволив пити всі призначені пігулки відразу, “жменею”, значить, потрібно витримати півгодини між прийомом різних ліків.

Можливість “дрібних” дозувань

Іноді пацієнтові дешевше купити таблетки більшої дозування, ніж йому призначено, і приймати їх, ламаючи на 2, а то і на 4 частини. Але так чинити можна не з усіма таблетками. Пігулки в оболонці дробити взагалі не можна. Якщо на таблетці є розділова смуга – таку таблетку можна розламувати. Відсутність такої смужки – відсутність гарантії, що, розламавши таблетку, ви отримаєте потрібну дозу.

Рідина для запивання

Запивати таблетки, за рідкісним винятком, можна тільки кип’яченою водою кімнатної температури. Ні чай, ні кава, ні сік для запивання ліків не підходять.

Деякі ліки потрібно запивати лужною мінеральною водою, молоком або кислими напоями, але це винятки, і про них завжди написано в інструкції.

Способи вживання

Деякі таблетки потрібно жувати, вони так і називаються – “жувальні таблетки”. Є таблетки, які потрібно розсмоктувати в роті. Ліки у формі драже потрібно ковтати цілими, не раскусивая. Ці вказівки обов’язково повинні виконуватися, інакше лікувального ефекту таблетки не нададуть або нададуть набагато пізніше.

Виконуйте призначення лікаря і уважно читайте інструкції, що додаються до ліків, – тоді ви будете пити таблетки правильно. А ще не потртаплятимете до лікарні через передозування медпрепаратом.

 

 

 

 

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Недавні записи
Мета