24 січня 2022 року
10:09:25

Суспільство

На Тернопільщині люди роками не можуть отримати законні майнові паї

27.07.2016 10:00

 Чотири сотні мешканців села Жеребки Підволочиського району вже більше п’яти років не можуть одержати майнові паї, хоча десятки років пропрацювали у колгоспі.

Новий сільський голова Анатолій Дідух колективне майно зареєстрував як «безгоспне». Ошукані пенсіонери не знають, де тепер шукати правди.

Пані Марія показує скалічені ноги і емоційно розповідає про проблеми громади села Жеребки. Нині їй – 77, 40 років  працювала у колгоспі дояркою, робота забрала здоров’я. Їй належить чимала частка колгоспного майна, але забрати її неможливо.

  • “Колгосп дав карточки, а він (голова) тримав їх у сейфі. Тоді не відібрали, а він усе те майно забрав до сільської ради і передав в район чи ще кудись. А нам не дає», – скаржиться пенсіонерка Марія Музика.

Така сама проблема у багатьох односельців. За словами людей, попередній сільський голова підготував усі необхідні документи для розпаювання, але за нового керівника документи людям до рук так і не потрапили.

  • “Потрібно було підписати, поставити печатку і роздати майнові сертифікати людям», – каже колишній депутат сільради, пайовик Олександра Чайка.  Він тих сертифікатів за чотири роки, відколи головує, не зробив. А тепер каже, що вони вже недійсні. А чому він ними не займався відразу, як тільки став головою  сільради?”.

Про те, що колгосп більше не належить громаді, люди дізналися з газети, а не від сільського голови. Щоб вижити, селяни здають в оренду земельні паї. Так само хотіли вчинити і з майновими, але без документів це неможливо, обурюються люди.

  • “Щось в’їлися на нашого інвестора, а за що? За те, що він усе майно зберіг? Якби його не взяв, то вже були б рознесли, як місцеву велику ферму, по цеглині”, – каже пенсіонерка Броніслава Здир.

Староста села Жеребки Анатолій Дідух спершу погодився зустрітися і пояснити ситуацію. Однак на зустріч не прийшов. А перед журналістами приміщення сільської ради зачинили, буцім на обідню перерву, яка тривала аж до кінця робочого дня.

У Підволочиській селищній раді, до якої належить громада села Жеребки, про конфлікт знають. Проте коментують неохоче. Мовляв, з нікому не відомих причин це – єдиний колгосп у Західній Україні, який досі не розпаювали. Тепер це можливо зробити лише в судовому порядку. І боротися за права має товариство «Дзвін», яке є правонаступником колишнього колгоспу. «Якщо в судовому порядку визнають майно власністю «Дзвону», ми присвоїмо адресні номера. Керівництво господарства виготовить технічну документацію і здійснить  розпаювання», – запевняє юрист Підволочиської селищної ради Інна Андраш.

Отже, виникає ситуація, подібна до замкнутого кола. Інвестор, який орендує майно колгоспу понад десять років, радий би допомогти людям з документацією, але у Підволочиській селищній раді йому не хочуть надати адресу будівлі.

“Ми є орендарями цієї землі та майна більше десяти років, несемо витрати з його належного утримання. За таких умов у колишнього сільвиконкому не було жодних підстав порушувати питання про безгоспність майна, оскільки не було жодної загрози його руйнування та знищення. Слід зазначити, що у 2000 році, відповідно до  законодавства, був підписаний договір про спільне володіння між власниками майнових паїв КСП «Медобори», правонаступником якого є сьогоднішнє ТОВ «Дзвін». Уповноваженим від спілки власників паїв був визначений Ігор Миколайович Чорний. Він отримав доручення, завірене сільською радою, на управління майном. Органам місцевої влади було добре відомо, що майновий комплекс має власника. На підставі цього доручення ТОВ «Дзвін» укладало договори з різними організаціями про оренду майна. Ці договори завіряли тодішні сільські голови своєю печаткою.

На сьогодні ми готові власним коштом виготовити проект на землю, але без номера будівлі не можемо цього зробити. У сільській раді нам нічого не можуть відповісти і постійно затягують процес, – пояснює засновник ТОВ «АНТІН» Юрій Бойко. – Є в них велике бажання це майно забрати на баланс селищної ради. Я вважаю, що це неприпустимо. Бо це – власність людей”.

Якщо інвестору не вдасться побороти бюрократичну машину до 15 жовтня, майно таки стане комунальним, а  люди залишаться без жодних прав на майнові паї.

Юрист КСП «Дзвін» Василь Бодзюк каже про можливий компроміс у цьому питанні, оскільки нині, відповідно до своїх повноважень, Підволочиська селищна рада може розглянути питання за участю зацікавлених сторін і скасувати його як передчасне і розпочати пошук компромісу, який полягатиме в пошуках варіантів видачі майнових сертифікатів селянам.

  • Сільський голова Жеребків добре знав, що коїть, діяв таємно, використовуючи юридичну безграмотність селян, тримав документи у сейфі і не виписував майнових  сертифікатів, хоча у кожному з них була визначена конкретна сума, процент і місце знаходження майна. Про те, що документи не видавали, знав орган місцевого самоврядування, оскільки їх зберігали в нього у сейфі. Для того, щоб вирішити питання, чи це майно безгоспне, голова обов’язково повинен був подати офіційну відмову від видачі майнових сертифікатів, яка підлягала оскарженню в судовому порядку, – пояснює юрист.

Василь Ярославович наголошує на тому, що у районній Підволочиській райдержадміністрації є трудовий архів, де чітко зазначено, хто і скільки відпрацював у колгоспі і яка частка кому належить. Докази, що колгосп до цього майна не має стосунку, відсутні. До речі, сільський голова Дідух проживає у селі. Можливо, його родичі також працювали у колгоспі, тож він і їх позбавляє права на майновий пай, але чому він це робить – встановить слідство.

  • Вважаю, що в нас є всі підстави для написання заяви у правоохоронні органи про те, що в діях сільського голови є ознаки кримінального правопорушення, яке передбачене статтею 366 ККУ «Внесення завідомо неправдивих відомостей до рішення виконкому», а слідство встановить істину: з якою метою було здійснено привласнення майна, чи сільський голова діяв на користь третіх осіб, і чи є серед них представники Підволочиської селищної ради, – підсумував Василь Бодзюк.

Андрій ВЕРБІЦЬКИЙ, “Свобода”

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета