06 липня 2022 року
03:40:22

Суспільство

На Тернопільщині військові комісари порушують закон?

22.07.2015 16:55

22.07.2015

Як відомо, останнім часом почастішали випадки використання військовими комісаріатами такої форми виклику призовників до військкоматів як  оголошення, які публікуються в газетах, оприлюднюються на сторінках інтернет-видань або розміщуються в громадських місцях.

В оголошеннях зазвичай зазначаються прізвище, ім’я, по батькові призовників, досить часто вказується їх рік народження та адреса проживання. Коментуючи ситуацію, що склалася, Уповноважений  Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська , зазначила, що такі відомості про особу є її персональними даними, обробка, зокрема збирання, зберігання та поширення, яких повинна здійснюватися з дотриманням Закону України «Про захист персональних даних».

«Розміщення у будь-якому вигляді в засобах масової інформації та в громадських місцях списків запрошених до військкоматів і тих, хто ухиляється від призову, не передбачено жодним чинним нормативно-правовим актом і становить порушення низки вимог положень Закону України «Про захист персональних даних». Більше того, такі дії з боку як працівників військових комісаріатів, так і засобів масової інформації містять ознаки правопорушення, передбаченого статтею 188-39 КУпАП, а саме – недодержання встановленого законодавством про захист персональних даних порядку захисту персональних даних, що призвело до незаконного доступу до них або порушення прав суб’єкта персональних даних», – пояснила Валерія Лутковська, додавши, що вчинення таких правопорушень зумовлює накладення штрафу на громадян від ста до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян-суб’єктів підприємницької діяльності – від трьохсот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На доручення Уповноваженого з прав людини Департаментом з питань захисту персональних даних Секретаріату Уповноваженого підготовлено стислу довідку щодо порушення законодавства про захист персональних даних військовими комісаріатами та засобами масової інформації, яка наводиться нижче.

Згідно зі статтею 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Відповідно до частини п’ятої статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб’єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Відповідно до статті 14 вказаного Закону поширення персональних даних без згоди суб’єкта персональних даних або уповноваженої ним особи дозволяється у випадках, визначених законом, і лише (якщо це необхідно) в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Статтею 65 Конституції України встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.


Порядок проведення мобілізації населення визначено Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, «Про військовий обов’язок та військову службу» та «Про оборону».


Згідно з частиною четвертою статті 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» одним із видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації.


Статтею 9 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачено, що організація робіт і захист інформації про мобілізаційну підготовку та мобілізацію здійснюються відповідно до вимог Закону України «Про  державну  таємницю» та інших нормативно-правових актів.


Відповідно до статті 22 вищезгаданого Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під  час мобілізації громадяни (крім тих, які проходять  службу  у військовому резерві) зобов’язані з’явитися до військових  частин  або на збірні пункти військових комісаріатів у строки,  зазначені  в  отриманих  ними  документах (мобілізаційних розпорядженнях,  повістках або розпорядженнях військових комісарів).


Порядок вручення повісток визначено Положенням  про  підготовку  і  проведення  призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 року № 352. Зокрема, вручення повісток провадиться через житлово-експлуатаційні  організації,  інші  організації  або підприємства  та  установи,  що  здійснюють експлуатацію будинків, домовласників,  відповідні органи  рад,  підрозділи  по  роботі  з кадрами підприємств,  установ,  організацій та навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форми власності.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Недавні записи
Мета