07 травня 2021 року
22:55:58

Суспільство

На Тернопільщині майже 500 пам’ятників воїнам та провідникам ОУН-УПА

20.04.2015 06:29

Дата: 20.04.2015

Документально-ілюстративна виставка «Сторінки повстанської звитяги» від 16 квітня діє у Бережанському краєзнавчому музеї. Приурочено її до 55-ої річниці останнього бою вояків Української Повстанської Армії, що відбувся під хутором Лози Бережанського району.

В експозиції виставки – понад 50 світлин пам’ятників, встановлених на Тернопільщині провідникам ОУН-УПА та воїнам УПА, котрі родом з нашого краю або загинули тут.

«Виставка дуже актуальна, адже недавно прийнято Закон про декомунізацію, тобто засудження комуністичної і нацистської ідеології і знищення тоталітарних символів, – зазначила заступник директора Тернопільської  обласної інспекції охорони пам’яток  історії та культури Людмила Строцень. – Звичайно, у західних областях  України не чекали цього закону і ще в 90-х роках знесли  всі пам’ятники Леніну та  іншим діячам, причетним до тоталітарної системи. Тому й була можливість на місці тих пам’ятників поставити пам’ятні знаки справжнім героям, провідникам визвольного руху в Україні».

За словами Людмила Строцень, на Тернопільщині майже 500 пам’ятників, які постали  за роки незалежності України. Їх споруджували переважно за гроші місцевих громад, діаспори, побратимів повстанців, які живуть за кордоном. Подекуди є навіть цілі композиції та архітектурні ансамблі. До прикладу, в Новосілці  Заліщицького району. На символічній могилі представлено борців за волю держави в різні часи. Тут і князі Київської Русі, і Січові Стрільці, і повстанці. Уся історія боротьби – на символічній карті України. Є й пам’ятники духовним провідникам воїнів.

«У селі Покропивна Козівського району є пам’ятник отцеві Хмільовському, який за часів  підпілля УГКЦ сповідав і благословляв повстанців, був їхнім духовним наставником, – зауважила Людмила Строцень.  – Уродженець Козівського району займав високий духовний чин у Ватикані, а після війни переїхав на Львівщину. Однак пам’ять про нього бережуть у його рідному селі».

Світлин доповнює експрес-виставка документів з архівів СБУ Тернопільської області. Як зазначила директор Бережанського краєзнавчого музею  Надія Голод, у більшості це матеріали про останній бій вояків УПА, що відбувся під хутором Лози в квітні 1960-го. Зокрема, дані про повстанців Марію Пальчак  на псевдо «Стефа»,  її вінчаного чоловіка, члена Подільського окружного проводу ОУН Петра Пасічного на псевдо «Чорний», «Петро», та Олега Цетнарського.

Документально-ілюстративна виставка «Сторінки повстанської звитяги» діятиме в музеї до 24 травня – Дня Героїв України.

Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Погода
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua