06 липня 2022 року
04:38:40

Суспільство

Як тернополянам вберегтися від раку?

21.05.2015 15:27

21.05.2015

Із тих, хто захворів на рак шкіри, в Україні вмирають 95 чоловік. Порівняно в США – лише 5. Причина такої різниці – в ранньому виявленні, бо на ранній стадії онкопатології – лікування ефективніше.
Як виявити меланому на ранній стадії TopNews цікавився у доктора медичних наук, професора Світлани Галникіної.
Меланома шкіри – це злоякісна пухлина, яка розташовується в тканини шкіри і утворюється з клітин шкіри, які виробляють пігмент меланін. Меланома є найбільш небезпечною пухлиною, яка має схильність до метастазам та частим рецидивам.
Серед усіх пухлин шкіри на частку меланоми припадає 13%. Ця хвороба найчастіше вражає людей досить молодого віку (15-40 років). Приблизно половина хворих вмирають незалежно від того, чи була проведена протипухлинна терапія. Відбувається це унаслідок того, що пацієнти звертаються до лікаря надто пізно, часто вже на стадії метастазів. Цей вид раку шкіри дуже швидко метастазує.
Ось чому велике значення лікарі надають профілактики та раннього виявлення меланоми.
Розпізнати меланому на ранній стадії…
Зміна розміру родимки – швидке зростання – найбільш частий із симптомів. Особливо слід звернути увагу на родимки більше 7 мм в діаметрі. Коли нова родимка з’являється і починає швидко зростати або раптово починає розростатися стара родимка, це є тривожним симптомом. Зміна форми і кольору невуса, зміна контурної лінії старої родимки – дуже небезпечні симптоми. Особливо підозрілі темно-коричневі та чорні родимки. Нерівномірний колір родимки також має насторожити. Зникнення волосся з невуса. Волосся, що ростуть з родимки, є ознакою її доброякісності. Якщо ж волосся з неї починають випадати, це може вказувати на злоякісність невуса. Поява свербежу в області розташування родимки або інших неприємних відчуттів. Кровоточивість, вологі виділення з родимки і поява запальної зони по краю пігментного утворення. Діагностуючи меланому, важливо мати на увазі, що у чоловіків ця пухлина досить часто знаходиться на спині, а у жінок на гомілки. Незважаючи на це, слід перевірити все тіло, у тому числі волосяний покрив голови, а також нігті на руках і ногах (буває, що це злоякісне утворення має вигляд чорної плями під нігтем).
Причини і фактори ризику розвитку меланоми
Ризик розвитку меланоми істотно підвищується після сонячних опіків. Тим не менш, щоденне довготривале перебування на сонці, навіть без подальших опіків, також істотно підвищить ризик розвитку раку шкіри.
До факторів, які підвищують ризик розвитку меланоми, відносяться:
-Світла шкіра, світле волосся і світлі очі;
-Часте перебування на сонці, особливо в дитячому віці;
-Велика кількість родимок (понад 100);
-Наявність великих родимок, родимок з нерівними краями і нерівномірно забарвлені родимки;
-Близькі родичі по крові — батьки, брати, сестри і діти — з меланомою. Хоча наявність родичів, які постраждали від меланоми є високим фактором ризику, він спрацьовується тільки в 10% випадків.
Прогноз
Основним критерієм для визначення прогнозу є товщина пухлини. Тонкі меланоми, розміром менше 1 мм, ефективно лікуються. Чим товще меланома, тим менш оптимістичним стає прогноз. Рання діагностика і лікування завжди покращують прогноз.
Лікування меланоми
Загалом, меланома лікується тільки хірургічним шляхом. Зараз при лікуванні на ранніх стадіях, видаляють тільки 1 сантиметр нормальної тканини навколо меланоми. На більш пізніх стадіях, може знадобитися більш обширне хірургічне втручання. Виходячи від різних міркувань (товщина пухлини, місце розташування, вік і т.д.), може бути рекомендовано видалення прилеглих лімфатичних вузлів. На пізніх стадіях захворювання, наприклад, коли меланома поширилася на інші частини тіла, рекомендується імунотерапія. Хіміотерапія призначається пацієнтам, у яких меланома поширилася до декількох лімфатичних вузлів або навіть до інших органів.
Профілактика меланоми
На жаль, навіть при сучасному рівні розвитку медицини кожен третій випадок меланоми закінчується Швидкими летальним результатом. Приблизно половині пацієнтів не вдається продовжити життя довше 5-ти років.
Профілактика меланоми полягає в уникненні впливу провокуючих факторів і онконастороженість щодо існуючих пігментних невусів. Людям зі світлою шкірою, особливо  з I та  II фототипом, необхідно уникати надмірної інсоляції і сонячних опіків. Важливе значення має обмеження впливу ультрафіолетових променів на те ділянки шкіри, де розташовані пігментні невуси. При появи різких змін в розмірі, кольорі або консистенції невуса необхідно проконсультуватися у дерматолога або онколога. Своєчасна діагностика та хірургічне висіченням меланомонебезпечних утворень шкіри і часто травмуються невусів попереджає їх трансформації.
Уляна Ясній

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Недавні записи
Мета