11 серпня 2022 року
00:01:34

Політика

Верховна Рада прозвітувала про «екватор» (фото)

03.07.2017 07:00

У Києві відбулася Парламентська конференція за участі регіональних ЗМІ для ознайомлення з роботою Верховної Ради України.

Не секрет, що  однією з головних проблем нашого суспільства є вкрай низький рівень довіри до владного інституту. Чи ми, обираючи народних депутатів, покладаємо на них перебільшені  надії, які вони не виправдовують,  не маючи  достатньо сили чи вміння, або вони забувають наші накази і  свої обіцянки. Я щось і не пам’ятаю звітів перед громадами  депутатів від наших виборчих округів за рік чи два роботи, хоч ця каденція  Верховної  Ради України уже і минула  екватор. Але, є таки депутати, які тісно працюють зі своїми виборцями. Є нові форми роботи, як у  народних обранців, так і всього корпусу законодавчої влади. І про це ми дізналися  в  кабінетах Верховної Ради, від людей, які намагаються наблизити Україну до цивілізованого світу і стандартів парламентської  роботи міжнародного рівня. До того ж ми побували на звітній прес-конференції  з нагоди «екватору» діяльності Верховної Ради України восьмого скликання за участі спікера ВРУ Андрія Парубія, де мали змогу задати запитання, уточнити його ставлення до  народної ініціативи і пропозицій представників громадянського суспільства у пришвидшенні реформування країни.  

Для того, щоб Верховна Рада, як державницька інституція, була  відповідальним, підзвітним і демократичним  представницьким органом,  у 2013 році в Україні почали  реалізувати 5-річний проект «Програма Агентства США з міжнародного розвитку USAID «РАДА».

Втіленням  проекту зайнявся консорціум з таких відомих в Україні громадських організацій, як «Фонд Східна Європа», громадська мережа «ОПОРА», ГО «Лабораторія законодавчих ініціатив» та ГО «Інтерн’юз-Україна».Серед партнерів  Програми  і Європейський інформаційно-дослідницький  центр Верховної Ради України, ГО «Ліга Інтернів». 

Прграма «РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво» — стала ланкою зв’язку в ланцюжку:виборець-обраний. Зокрема,  забезпечує  участь  у тестовому проекті «мобільне робоче місце» та «віртуальна приймальня». Серед  пріоритетних   завдань директор Програми Ігор Когут назвав допомогу народним депутатам України в налагодженні ефективної системи співпраці з виборцями і підвищення якості виконання їх представницьких повноважень,залучення  громадян до законодавчого процесу шляхом впровадження ефективних засобів комунікації, інформування і надання їм  послуг, впровадження механізмів залучення громадськості в законодавчий процес та  моніторинг роботи єдиного законодавчого органу держави, промоція ініціатив громадської просвіти , прийняття реформаторських законів, посилення антикорупційних зусиль, контролю за виконавчою владою, інституалізація програми парламентського стажування та ін. 

Директор програми USAID «РАДА» Ігор Когут на зустрічі  прокоментував   зміни роботи Верховної Ради і розповів про європейський спосіб ведення політики в Україні: «Реформа парламенту, яку  запроваджує  керівництво Верховної ради — лише вершина айсбергу. Глибинний розвиток парламентаризму починається за стінами Парламенту — це і виборче право, і якість політичних партій. Але треба розглядати  реформи, як правильно поставлену ціль, на яку всі працюють».

Є 2 ключові тези. Одна з них відповідає одному з пунктів місії Європейського Парламенту. Йдеться про заснування сесійно-пленарно-комітетських тижнів. До цього був звичайний календарний план: 2 пленарні тижні, між ними тиждень роботи в комітетах і тиждень роботи з виборцями.

При  реєстрації законопроектів у Верховній Раді необхідно отримати висновки 3 комітетів: про відповідність законопроекту Конституції, про наявність корупційних ризиків і про відповідність питання бюджету. Мені здається, що ще один висновок має надати комітет з європейської інтеграції,- вів далі  директор програми USAID «РАДА», – з 2013 року ми займаємося проблемою парламентської етики. В Парламенті мають бути правила, погоджені не кимось згори, а між собою. Перепоною і аргументом для багатьох політичних сил є те, що експертизу законопроектів ми змушені передавати комітетам, частина з яких взагалі не збирається. Зараз ми абсолютно переглядаємо формат відносин Верховної Ради з урядом. Ці зміни є відправною точкою для розвитку урядово-парламентських відносин. В даному випадку Парламент виконує законодавчу, контрольну і представницьку функцію.

Програма USAID «РАДА» заснувала проект «Модельні округи», який  має на меті відпрацювати сучасні та дієві канали й моделі комунікації, надати депутатам та громадам, які вони представляють, інформаційну, організаційну та експертну підтримку.   Суть проекту,  у функціонуванні семи «модельних округів», закріплених за народними депутатами на конкурсній основі.

Для досягнення поставлених завдань на відібраних «модельних округах» проводять  низку інформаційних та комунікативних заходів. В рамках проекту  і  Парламентська конференція, під час  якої ми дізналися  про  роботу прес-центру Верховної Ради та Інформаційного управління Апарату Верховної Ради, поспілкувалися    з керівниками парламентських фракцій та депутатами «модульних округів» і їх помічниками.

Проект пілотний, тому наразі участь у ньому беруть кілька народних депутатів від різних фракцій: Ігор Гузь(Волинь), Світлана Заліщук(Луганщина), Іван Крулько(Закарпаття), Павло Різаненко(Київщина), Єгор Соболєв(Київ), Олена Сотник (Харківщина)та Олександр Черненко(Чернігівщина). Змістовним було спілкування  з Олександром Черненком та Ігорем Гузем, які на прикладі своїх  модельних  округів висвітлили  головні напрямки реалізації програми «РАДА», пояснили можливості, які вона надає.  

Для  оптимізації роботи депутатів  з «модельних округів» запланована  їх участь у тестовому  впровадженні  «мобільного робочого місця» – програмного  забезпечення, яке надаватиме зручний доступ до віртуальної приймальні народного обранця,сприятиме реєстрації нових петицій, забезпечуватиме моніторинг збору підписів і доступ до аналітичного  порталу ВРУ,до каталогу неурядових організацій, що здійснюють законопроектну діяльність, до електронної карти округу з різнопрофільними базами даних. Завдяки цим новітнім проектам організовують прес-тури для журналістів, проводять «таун-холи» –   зібрання громади, де вирішують важливі проблеми і громадські слухання у місцевих радах, тренінги, навчання  для помічників  та «команди» народного депутата з організації  роботи в окрузі, виїзні засідання комітетів, просвітницьку роботу.  Помічники  народних депутатів «модульних округів», молоді і креативні представники  громадських організацій «Опора», «Лабораторія законодавчих ініціатив»,«Інтерньюз-Україна»,«Ліга Інтернів» розповіли про Всеукраїнську мапу контактів приймалень депутатів і парламентських партій, про візуалізатор для аналізу голосувань парламентарів,  про стрімінг засідань комітетів ВРУ, що сприяє підзвітності та відкритості їх роботи. Допомагають представники ГО роботі парламенту і тим, що беруть участь  і виступають експертами  у створенні  дорожньої мапи парламентської реформи, питань парламентської етики. А також здійснюють пошукову, аналітичну і дослідницьку роботу щодо галузевих політик та права інших держав, організовують регулярні зустрічі проектів технічної допомоги з секретаріатами комітетів для налагодження співпраці та спільних ініціатив. Учасники програми «Рада» долучилися до створення  Електронного  Парламенту. Уже діє Е-порядок денний засідань комітетів ВРУ та Е-порядок денний пленарних засідань ВРУ, а також встановили Wi-Fi у всіх будівлях ВРУ. Відрадно, що тепер з’явилося піврічне стажування молодих і перспективних  людей при Верховній Раді. Поки що ця форма навчання у стадії становлення, але перші кроки зроблено.

Особливої уваги заслуговує платформа «Портал громадських обговорень законопроектів».  Це  один з ресурсів веб-порталу Верховної Ради України, мета якого залучити громадян до законотворчого процесу через ознайомлення, коментування та висловлення зауважень і пропозицій до законопроектів, які запропоновані для обговорення у режимі онлайн. 

Помічними  є і електронний реєстр громадських організацій, де зібрана інформація про громадські організації, з якими можуть співпрацювати комітети ВРУ і тренінги.  Програмне забезпечення дозволить виборцям отримати вичерпну інформацію про діяльність депутата в окрузі, тоді як депутати матимуть доступ до багатьох профільних баз. Все це дає можливість  взаємодіяти  з Парламентом та безпосередньо брати  участь у законотворчому процесі, впливати на державну політику та процес ухвалення рішень. 

Журналістів на зустрічі цікавила доля Законів  проти кнопкодавства, і про боротьбу з прогулами тих, кому люди довірили  управління країною. До речі, це чи не найважче питання Верховної Ради. Ми з вами працюємо, щоб забезпечити заробіток нашим обранцям, а  немало їх ходять один поза одним, щоб не голосувати, коли лобіюють своє питання чи й, взагалі, не з”являються у сесійній залі. Народні обранці , з якими ми спілкувалися, бідкалися, що в п”ятницю, практично, роботи нема. Добре, що сЕреди тепер перезавантажили. Ігор Когут говорив про певні дисциплінарні положення,  внесені в регламент і навіть посилені. Керівники фракцій, народні депутати Олександр Данченко, Ігор Попов, Григорій Шверк  не тільки ділилися досвідом , позитивно оцінювали реформування Верховної Ради України, та пакет  змін  в різних галузях нашого життя, а й  нарікали на недоліки в роботі  найвищого  законодавчого органу, зокрема,  говорили також про відсутність кворуму при прийнятті важливих рішень, провали в роботі узгоджувальних комітетів. Йшлося і  про кількість законопроектів, яка зашкалює і не здатна змінювати наїжджену колію, бо ні матеріальної  підтримки не має, ні механізму введення. Серед пропозицій, які спонукали б   депутатів ходити на роботу , – називали відповідні фінансові санкції. Крім того, існує ініціатива відкритого Парламенту. Цього можна досягти за рахунок технічних засобів, наприклад, сенсорної кнопки. Хоча журналісти запропонували дієвіший – внести зміни до виборчого законодавства, які передбачали б за прогули відкликання народних депутатів. Для журналістів провели екскурсію приміщеннями та кулуарами Верховної Ради. Нам  показали хол, конференц-зал та кулуари третього поверху.  Конференц-зал ми  часто бачимо по телебаченню, саме тут Голова Верховної Ради нагороджує громадян України відзнаками. Якийсь навіть ліричний настрій з’явився біля картини державотворення -найголовнішого полотна   Будинку  під куполом. В цих стінах  депутати  проводять погоджувальні ради та засідання комітетів, голосують , вписуючи в історію держави  ключові події.  Тут вирішується наша доля. Вловила навіть відчуття відповідальності за тих, кому віддала свій голос на виборах. Цікаво, чи  вони також задумуються над тим, що зобов’язані вірою і правдою  служити людям  впродовж каденції?  Тут вони за щось домовляються, вирішують свої питання, запитують про наші. Чи в кулуарах, чи поза ними, вербально чи з кулаками… А інколи і ніяк, показують спину і  йдуть, втікаючи цими сходами від журналістів. Неофіційно плацдарм між сходами і дверима  називають місцем для полювань. Отож, стіни Верховної Ради України бачили всяке.

Дуже насиченою була прес-конференція  Спікера ВРУ з нагоди  «екватора» її роботи. За  словами Андрія Парубія , «без законодавчої основи, яку може створювати лише Верховна Рада, не може бути втілена жодна зміна країни, з тих, за які боровся Майдан.  У системі центральної влади України, у парламентсько-президентській республіці, Верховна Рада є одночасно і ключовим, і найбільш вразливим інститутом. Вразливим, тому що найбільш відкритим».

Проте, за його словами, «з чималими труднощами, всупереч багато чому і кому, але наш парламент , парламент воюючої України, вистояв і працює».

Як зауважив Парубій, «за наші півкаденції нам є про що тут звітувати. Лише для статистики зафіксуємо: за 2,5 роки роботи Верховної Ради України VIII скликання було ухвалено 724 закони та 1 тис. 379 постанов. Лише за останній рік – 339 законів та 591 постанову» .

Голова Верховної Ради України назвав Верховну Раду – майданчиком для дискусій, запевнив, що попереду важка і відповідальна праця. Відповів Андрій Володимирович і на запитання від нашого сайту про громадські ініціативи, про голос  експертів і пропагандистів новітніх реформ, які збирають заодно і пропозиції знизу. Я запитала, як Спікер  їх оцінює і чи дійдуть вони до  законопроектів? Голова Верховної Ради України  відповів ствердно, запевнивши, що  парламент йде назустріч людям, залучає громадян до евроінтеграційних, парламентських процесів, контролю та звітності парламенту, розвитку і впровадження нових технологій та іновацій. Верховна Рада відкрита для ініціатив , спрямованих на поліпшення життя в Україні.   Загалом Парламентська конференція  вийшла дуже об’ємною, інформаційно насиченою, глибокою і пізнавальною. Журналісти  свою роль інформатора і пропагандиста виконували завжди, головне, щоб був стержень державотворення. Саме регіональні ЗМІ в найдоступнішій формі можуть донести  широкій аудиторії на місцях посили про зміни і їх необхідність. А коли  є тісна співпраця з громадянським суспільством, є надія на краще. Бо без активності  самих громадян, котрі бачать спільну мету – багату і гідну країну, владі було б тяжко  впроваджувати реформи. 

Особлива   подяка  ГО «Інтерн’юз-Україна», яке чітко склало програму нашого дводенного перебування в парламенті і взяло на себе головний тягар вирішення організаційних питань з проведення конференції. 

Людмила Островська, заслужений журналіст України.

                                              

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Недавні записи
Мета