17 серпня 2022 року
04:27:34

Політика

Цього не змогли зробити ні Кучма, ні Янукович. А Порошенко – зміг

04.08.2015 15:32

04.08.2015

Повноваження судді Конституційного суду Віктора Шишкіна мали добігти кінця 4 серпня. Однак указ Президента про його звільнення з’явився вже 21 липня.

Поспіх зі звільненням Шишкіна деякі політики пов’язують з розглядом КСУ закону про внесення змін в частині децентралізації. Мовляв, таким чином позбавилися від незалежного судді.  Про те, хто найбільше зацікавлений у черговій зміні Конституції та чи взагалі можна зараз змінювати Основний закон країни кандидат юридичних наук, доцент, заслужений юрист України, суддя Конституційного суду України у відставці Віктор Шишкін поділився із журнало“МИР”. Ось кілька його думок.

– Ще при Януковичу, будучи суддею КСУ, ви озвучили свою особисту, окрему думку, щодо внесення тодішніх змін у Конституцію, які суттєво розширювали президентські повноваження. Тим не менше, тоді вас не звільнили. А сьогодні Президент Петро Порошенко підписав відповідний указ і, як ви стверджуєте, зробив це, порушуючи Конституцію. Відповідні паралелі напрошуються самі по собі…

– Так, я читав подібні коментарі: Кучма не зміг мене звільнити, Янукович не зміг, а ось Порошенко – зміг. Зараз є багато людей, які дуже активно обговорюють мою думу, щодо того, що в Україні є всі умови для введення воєнного положення. Напевне, Президенту Порошенку це не сподобалось. Більше того, я впевнений, що у зміні Конституції більше зацікавлені не ми, українці, а Президент Порошенко разом із Путіним, а також, можливо, з Меркель та Олландом. Я, наприклад, не бачу ніякої необхідності змінювати Конституцію саме зараз. Я нічого проти вдосконалення Основного закону особливо в частині місцевого самоврядування, не маю. Але в даний момент в Україні умови воєнного положення, а за таких обставин вносити зміни до Конституції не можна. Змінити Конституцію України – це задум Путіна, яким він хоче внести деструктив у правову та державну системи України. І це завдання він реалізовує через Порошенка. Я би сказав Путіну: виведіть з України свої війська, заберіть своїх колаборантів – і тоді ми з радістю будемо змінювати свою Конституцію. Положення у проекті закону “Про внесення змін у Конституцію України ( в частині децентралізації влади)” про особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах східної України –взагалі катастрофа. Ми не повинні говорити про ніякий особливий статус, тим паче в Конституції. Основний закон – це вічний документ.

– Але з трибуни парламенту Президент заявив, що в законопроекті “особливий статус” Донбасу не закріплений …

– Сказати можна все, що завгодно. Але є слова, а є реальність. Від того, що Президент не ввів воєнного положення, в нас що, нема війни? Подивіться: всі з екранів телевізорів говорять про війну. Є багато законів, у яких використовуються такі терміни, як “війна”, “військова агресія”, “неприхована агресія”, “озброєна агресія” і т.д. Це я писав? Ні, це писали депутати, Президент, Кабінет Міністрів. А як же Міністерство оборони, яке обіцяє винагороду військовослужбовцям за знищення танків, “градів”? Невже це все – не умови воєнного положення?

– Чому ж тоді 288 народних обранців не поділяють вашої позиції та підтримують внесення змін в Конституцію саме зараз?

– Це питання до депутатів. Або у них з мізками погано, або вони пристосуванці.

– Ви кажете, що умови воєнного положення в Україні є. Значить, по вашому, нам потрібно ввести у країні воєнне положення?

– Звісно, в Україні потрібно ввести воєнне положення. По-перше, без введення воєнного положення у нас в країні нема серйозної мобілізації ресурсів. По-друге, введення воєнного положення необхідне для здійснення централізованого командування. Президент, напевне, ховається за чужими спинами і не хоче брати на себе відповідальність як Верховний Головнокомандуючий. Адже введення воєнного положення має на увазі те, що Верховний Головнокомандуючий повинен створити окремий орган, свою ставку, і взяти в такий спосіб собі в підзвітність всі відповідні структури: СБУ, МВС, Міністерство оборони та всі добровольчі батальйони, котрі першими захищали Україну своїми грудьми і котрі він зараз розганяє руками Авакова. Але Президент поводить себе як боягуз… Не вводячи воєнного положення, Президент підставив українських солдатів. Тому що вони повинні виконувати накази. І якщо нема у країні воєнного положення, то на якій основі вони стріляють з артилерії і танків? Тому що завтра зміниться політична влада. І тоді їм пред’являть такі ж звинувачення, які пред’являли тим, хто розстрілював людей на Майдані. І на лаві підсудних сидітимуть не ті, хто віддавав злочинні накази, а ті, хто їх виконував. Тому що є ст. 60 Конституції України, яка говорить про те, що злочинні накази не виконуються. Таким чином  своєю поведінкою Президент не гарантує недоторканності і зняття відповідальності з наших бійців, які сьогодні гинуть на війні.

– Верховна Рада підтримала проведення місцевих виборів на підконтрольних Україні територіях Донбасу. Ви підтримуєте таке рішення?

– Якщо в країні, фактично, воєнне положення, то про ніякі вибори не може бути й мови. Вводиться військово-адміністративне управління, тоталітарно-примусово. І це правильно. В умовах воєнного положення по-іншому бути не може. Це не іграшки. Так, буде призупинена реалізація деяких конституційних прав громадян. Але Верховна Рада і так уже заявила про вимушений в умовах російської агресії відступ від зобов’язань, передбачених у Конвенції про захист прав людини та основних свобод, і прийняла відповідну постанову. За нормальних умов у державі за таку постанову Україну “викинули” б із Ради Європи. Але ж не “викинули”. І правильно, тому що в нас умови війни. Якщо ж в Україні нема воєнного положення, значить у нас мир і благоденство? Можна це стверджувати? Якщо ні, то це ще раз доводить той факт, що в країні йде війна, а ми, як страуси, ховаємо голови в пісок.

Джерело: “МИР.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Недавні записи
Мета