29 січня 2022 року
02:30:43

Політика

Як звільняли редактора тернопільської “районки” Ганну Макух

02.08.2016 18:23

 Рішення п’ятої сесії Тернопільської районної ради від 29 липня цього року про звільнення з посади головного редактора районної газети «Подільське слово» Ганни Макух та призначення нової людини ідентичне репресивній політиці колишньої псевдоімперії. А все тому, що виносячи це питання на розгляд сесії, керівництво району знехтувало думкою колективу редакції газети.

  •  Президія районної ради отримала звернення від ініціативної групи, — повідомив під час сесії голова Тернопільської районної ради Андрій Галайко. — У зв’язку з набуттям чинності Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ», депутати ради занепокоєні подальшою долею газети «Подільське слово». З метою збереження видання та його подальшого розвитку, нарощування тиражів і наповнення цікавим контентом депутати Ігор Хомко, Ігор Мигдаль, Андрій Кузь, Ярослав Решетуха, Олександра Шуліга, Юрій Малецький, Володимир Дзудзило, Юрій Федуник, Роман Сивак, Арсен Чудик, Микола Михальчишин, Руслан Тарасенко, Віктор Свербивус, Марія Лотоцька, Олександр Гасілін, Володимир Мокрицький і Володимир Костик підписалися за те, щоб розглянути на сесії питання про звільнення головного редактора.

Це всіляко приховували від колективу редакції. Про те, що питання розглядатимуть на сесії, ми дізналися 28 липня в другій половині дня, здаючи газету до друку. Поспіхом зібрали збори колективу й підготували звернення до голів районної ради, райдержадміністрації, профільної комісії та депутатів. Однак думка працівників газети нікого не цікавила… Більше того, ніхто з депутатів, керівництва району не спромігся пояснити причин такого рішення. Всі мовчали, а один із народних обранців поспішно говорив: «Голосуємо, голосуємо!» І проголосували. Покірно, як вівці. «За» — 20 із 31 присутнього на сесії депутата. Лише Олександр Гасілін натиснув «проти». Решта утрималися, інформує “Вільне життя”.

На місце Ганни Макух за поданням голови Тернопільської РДА Олександра Похилого призначено дружину Підгороднянського сільського голови Наталку Чапрак, за яку віддали голоси 24 депутати. Голосування відбулося з порушенням Закону України «Про роздержавлення державних та комунальних друкованих ЗМІ», адже «Подільське слово» перебуває в процесі реформування, тому державні органи влади вже не мають права звільняти і призначати головного редактора. «Новопризначенка» розповіла, що має 25 років трудового стажу. Працювала в газеті «Чарівниця», де була перекладачем, літературним редактором, виконуючим обов’язки головного редактора. З 2000 року перебуває на посаді головного редактора газети рекламного спрямування «У кожен дім». Попри це в журналістському середовищі Тернопільщини ім’я Наталії Чапрак нікому невідоме.

На запитання, де можна прочитати її публікації, «новий редактор» відповіла, що її текстів ніде не видно, бо вона не підписується справжнім іменем. Натяком назвала працівників газети «заробітчанами». Про те, в якому напрямку розвиватиме газету, сказала: «Я знаю, що робити для того, щоб газета могла сама себе утримувати. Але не обіцяю, що мені це вдасться, бо це не тільки від мене залежить, а значною мірою — від колективу, але все, що буде залежати від мене, я буду робити. Якщо ви думаєте, що вже наступної п’ятниці газета вийде зовсім інша, то я вас розчарую: в цю п’ятницю не вийде інша газета, і на наступну не вийде інша, і, можливо, через місяць чи через два не вийде».

  • Ми говоримо, що будуємо правову державу, демократичне суспільство. Та в житті кожної людини настає «момент істини», коли доводиться називати речі своїми іменами, — зазначила під час виступу на сесії Ганна Макух. — 27 липня я отримала кілька дзвінків від депутатів райради про те, що в РДА збирають підписи для моєї відставки. В четвер зранку я поїхала в райдержадміністрацію до Олександра Похилого. Біля його кабінету спілкувалася з депутатами, які входять до фракції нинішньої партії влади. Вони мене запевнили, що з ними ніхто на цю тему не говорив і підписів ніяких не збирав. Під час особистої розмови Олександр Похилий сказав, що збір підписів — це дезінформація, що такого немає, не може бути, а питання не виносять на розгляд сесії. До того ж, раніше голова РДА підписав розпорядження про те, що адміністрація виходить із засновників «Подільського слова». Після цього я спокійно поїхала в редакцію готувати до виходу черговий номер тижневика. А в другій половині дня нам стало відомо, що питання на сесію таки винесли.

Вірогідно, що ця ситуація — результат чиїхось нездорових амбіцій. Щоб захистити свої честь і гідність, редакція «Подільського слова» звертатиметься до суду. Працювати в умовах радянського рогулізму не хоче ніхто.

До слова, працівники “Подільського слова” написали колективне звернення до Президента України, Прем’єр-Міністра, голові національнї спілки журналістів України та Голові Державного комітету телебачення і радіомовлення України. У ньому зазнчили, що вважають рішення сесії райради незаконним, а  О. І. Похилого недостойним перебувати на посаді голови Тернопільської райдержадміністрації. А також попросили сприяння у встановленні законності в Тернопільському районі.
 

Текст звернення:

Президенту України Петру Порошенку

Прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману

в. о. голови Національної спілки журналістів України Сергію Томіленку

Голові Державного комітету телебачення і радіомовлення України Олегу Наливайку

Звернення

29 липня 2016 року в Тернопільському районі Тернопільської області стався безпрецедентний випадок. Незважаючи на те, що з 1 січня 2016 року діє Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», грубо ігноруючи думку колективу, без будь-яких підстав, на сесії Тернопільської районної ради звільнено головного редактора комунальної газети «Подільське слово» Ганну Миколаївну Макух.

Ганна Макух 12 років на посаді головного редактора, під її керівництвом газета отримала розвиток. Тижневик «Подільське слово» виходить на 16-20 сторінках повноколірним друком, діяльність редакції прибуткова, газета має авторитет серед читачів, стабільну аудиторію передплатників, стоїть на державницьких позиціях, веде актуальні теми децентралізації, адміністративно-територіальної реформи. У співпраці з Байковецькою об’єднаною територіальною громадою реалізує спеціалізований інформаційно-аналітичний проект «Об’єднана громада».

Відповідно до Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», колективом редакції газети «Подільське слово», засновниками якої є Тернопільська районна рада і Тернопільська райдержадміністрація, під керівництвом головного редактора Ганни Макух зроблено всі необхідні кроки: 28 березня ц. р. проведено збори трудового колективу, прийнято рішення про участь у другому етапі реформування, відправлено пакети необхідних звернень засновникам, Національній спілці журналістів України та Державному комітету телебачення і радіомовлення України.

Замість того, щоб, згідно із Законом України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», робити наступні необхідні кроки в напрямку роздержавлення газети, керівництво Тернопільського району таємно, не повідомивши про це колектив і редактора, без попереднього оприлюднення, буквально перед сесією районної ради 29 серпня поспішно вносить у порядок денний питання про звільнення головного редактора Ганни Макух. Формальна підстава — терміново зібрані перед сесією підписи так званої ініціативної групи депутатів районної ради, переважна більшість яких — від партії БПП «Солідарність».

В офіційному зверненні колективу редакції, яке ми встигли в ніч на п’ятницю 29 липня підготувати (додається), ми висловили довіру головному редактору Ганні Макух і наголосили на незаконності такої постановки питання. На сесії це звернення було оприлюднене головою районної ради, але депутати цього до уваги не взяли. Що цікаво — жоден із депутатів не пояснив під час сесії, чому поставив свій підпис за звільнення Ганни Макух.

Доводимо до Вашого відома, що, за інформацією з джерел, яким ми довіряємо, саме голова Тернопільської райдержадміністрації Олександр Похилий схиляв депутатів районної ради до такого вчинку. Його ставлення до газети і колективу редакції останнім часом було брутальним і цинічним: О. І. Похилий наклав заборону на перерахування фінансовим управлінням райдержадміністрації виділених районною радою коштів фінансової підтримки на виплату зарплати працівникам і друк газети, вимагав від редакції і редактора передавати сигнальні сторінки газети перед друком для цензури (з РДА ці вимоги надходили на e-mail редакції), не соромився влаштовувати «розбірки» за відсутність його портретів на 1-ій сторінці газети.

Вважаємо, що рішення про звільнення головного редактора газети «Подільське слово» Макух Г. М. є грубим порушення Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», і звертаємося в суд.

Вважаємо, що О. І. Похилий недостойний перебувати на посаді голови Тернопільської райдержадміністрації, оскільки його вчинки ганьблять статус державного службовця високого рангу.

Просимо Вашого сприяння у встановленні законності в Тернопільському районі.

Колектив редакції газети «Подільське слово»:

завідуючий відділом роботи рад і місцевого самоврядування Андрій Омельницький

відповідальний секретар Людмила Дейнека

водій Олег Романський

 

головний бухгалтер Анастасія Балагура

 

Звернення прийняте на зборах трудового колективу 29 липня 2016 року.

Адреса редакції 46000, м. Тернопіль, вул. Бродівська, 17, e-mail: andromel91@ukr.net, тел. (097) 54-56-834, (068) 033-16-68.

 

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета