29 травня 2022 року
08:07:59

Особистості

Що думає Іван Марчук про оголошення 2016-го на Тернопільщині його роком?

25.11.2015 07:48

25.11.2015

На Тернопільщині 2016-ий оголошений Роком Івана Марчука. Видатному українському художнику, уродженцю Москалівки Лановецького району, генію сучасності 12 травня виповниться 80. 

– Іване Степановичу, я знаю, що ви скромний чоловік, хоч ваші картини є на всіх континентах, але як сприйняли таку пропозицію? – цікавлюсь, телефонуючи митцеві, адже давно приятелюємо з ним.

А як мав сприйняти? – одказує. –  Я вже багато ювілеїв пережив. Я працюю. Ви ж знаєте, що я, як каторжанин до галери, прив’язаний до мольберта… Мені ще хочеться дивувати людей, не давати їм спати. Люблю, коли приходять на виставки і не вірять, що це мої роботи…

-Та як повірити, коли було “дев’ять” Марчуків, з”явився “десятий”, а тоді, коли я була у вас у Київській майстерні – назрівав “одинадцятий” і кожен з них чимось дивує і захоплює. Фантазія виходить з берегів…

– Я в першу чергу себе дивую і хочу дивувати, мені є що сказати людям, показати, обдумати разом з ними. Ти ж знаєш, що я працюю 365 днів у році.

– Ми все це зможемо побачити на ваших виставках наступного року?

– Все не можна показати, лише вибране. У мене було багато виставок в Україні, я тематично підбираю.

– Виберіть для тернополян сонячні,  щоб промені в Дніпрі купалися. Такий зараз непевний і тривожний час, хочеться миру і світла. А ваші картини, як на мене, адресовані тим душам, що стужилися за справжнім.

– З організаторами виставки ще не обговорювали тему, але це буде письмо від усіх Марчуків, а ти сама перерахувала в скількох іпостасях я працюю.

– А  груші і яблуні  на дачі під Каневом врожаїлися цьогоріч? Те місце під Чернечою горою вас завжди наснажувало…

-Дуже люблю те місце, дійсно світла багато і простору  над Дніпром, хочу в оренду здати. Приїжджатиму лише  пензлем працювати.

– Я вірю, що він у ваших руках тримається міцно і натхненно. Я пам’ятаю вашу мрію – бажання розмалювати небо. Вона ще не здійснилася?

– Коли здійсниться, то вже буде не мрія. Ще ніхто не дав вказівку- розмалювати небо від Києва до Сінгапуру чи навколо землі. Мені б 1000 років, і я розмалюю небо, і ніде не повторюся, я маю що робити. А ще я кажу, щоб побудували мені стіну, як Китайська. Від Львова до Києва. Там я вчився, а тут я знаходжусь і буду малювати. І буду довго жити, поки не домалюю її, – сміється.  Ну як його не поцілувати, як не побажати здійснення такої мрії? Хай нові народжуються.

Іван Степанович без сумніву  гідний  звання «Героя України», і це дуже символічно та правильно, що про це клопотатиме саме Тернопільщини, котра подарувала світові генія.

А ще, думаю, що 80-річчя народного художника України, лауреата Національної премії ім.Т.Шевченка треба відзначати на Всеукраїнському рівні і не тільки на Тернопільщині оголосити наступний рік його іменем, а й в Україні. І провести серію виставок у найкращих залах, щоб люди знали твори живого класика українського мистецтва , глибокого лірика, мудрого філософа, невгамовного  бунтаря, для якого слово “СВОБОДА” складається із великих літер, щоб відчули  душею той згусток позитивних емоцій, невичерпної енергії, якою він заряджає і співрозмовника , і глядача.

Своєю працею Іван Марчук підтвердив, що українці- нація переможців, його світ визнав генієм. Він прославляє Україну,  а крила йому дала наша земля, ромашки і чебреці, ткані ряднини і вишивані рушники,  рілля чорнозему, криниця   в далекій від світу, маленькій Москалівці.

Людмила Островська, заслужений журналіст України.

На фото з архіву авторки: журналістка Влада Собуцька, геніальний художник Іван Марчук, журналістка Людмила Островська, просвітянка дарія Чубата.

До речі.

Іван Марчук – український живописець, народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка. Почесний громадянин Тернополя.

У 2007 році потрапив до рейтингу 100 найвизначніших геніїв сучасності, який уклала британська газета “The Daily Telegraph”. Доробок митця налічує більш ніж 4 000 творів і понад 120 персональних виставок.

Є засновником нових стилів у мистецтві, зокрема «пльонтанізму» (таку назву митець жартома дав своєму стилю — від слів “плести”, “пльонтати”: картини ніби створені з клубочків чудернацьких ниток).

Сьогодні його картини вражають мистецтвознавців Європи, Америки, Австралії, йому пропонують виставлятися в найкращих залах світу, і це все на противагу минулому гонінню та переслідуванню в Україні.

Картини Івана Марчука зберігаються в багатьох колекціях у різних країнах світу.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Недавні записи
Мета