04 липня 2022 року
06:39:00

Особистості

На Тернопільщині Схід та Захід поєднала вишиванка (фото)

25.05.2016 14:22

Свято єднання  України “Схід і Захід разом” зібрало 24 травня у залі Тернопільського  міського товариства “Просвіта” ім.Т.Шевченка шанувальників вишивки, рідного слова, української пісні. 

А приводом для такого мистецького дійства стали гостини нашої землячки – вишивальниці із Самгородка Вінницької області  Галини Демчук з колекцією вишитих ікон, хоругв, рушників, мережок на серветки та подушки. 

Свої вишивані роботи з подругою виставила і  голова міської просвіти Дарія Чубата. Пані Дара успішно провела вечір єднання, наголосивши, що лише разом ми можемо перемогти розбрат, нав`язаний недоброзичливцями,  читала свої поетичні рядки про відродження України,  тепло представляла своїх колег-просвітян, які з щирим серцем причастили своїм талантом присутніх. 

Патріотичні пісні, присвячені неньці-Україні, рідній матусі, хвала рідному слову, вишиванці, оберегам нашого життя звучали у віршах і піснях юних артистів  народного  театру “Дивосвіт”, тріо “Кришталеві краплі”, ансамблю Вищого технічного училища № 4 під керівництвом Олега Зозулі. 


На свято завітав і заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.

 

Вишиванка – це генетичний код української нації, – зазначив він. – У сплетінній хрестиків та кольорів – і наша історія, і наша пісня, і наша віра. Сум та радість, злети й падіння. Вишиванка – й оберіг, і зброя супроти нав’язування нам чужинського, й доказ того, що нас не знищити, не зламати, що ми – не раби, а народ вільний, мудрий,  сильний, цілеспрямований, а отже – зуміємо здолати трудднощі та гідно пройти ті випробування, котрі випали на нашу долю”. 

Леонід Олексійович відзначив оригінальність та красномовство виставки Галини Демчук та вручив їй подяку від імені міського голови Тернополя Сергія Надала.


Це розчулило майстриню, яка всією душею прагне мирної, вільної, незалежної України. Вона 
вишила дитячу молитву, яку зворушливо читає її внучка Вікторія.

“Моя донька Наталія, як була ще маленькою, завжди брала участь у конкурсах і фестивалях, — оповіла Галина Степанівна. — Читала вірші та співала. І одного разу до неї підійшла жінка та подарувала написану дитячу молитву за Україну. Дуже чуттєву. Саме з нею через кілька років вона отримала перемогу на конкурсі читців імені Т. Г. Шевченка”.

З тих пір уже збігло чимало років. Пані Галина знайшла цю молитву. Знову перечитала. Вирішила її вишити.

“Онука, як почула цю молитву, попросила її вивчити з нею, — продовжила пані Галина. — Тепер щодня її промовляє”.  

Вишиті слова в жовто-блакитних тонах  займають почесне місце в колекції майстрині.

Боже, на небі, линуть до тебе

Мої простенькі дитячі слова:

“Ми — Твої діти, ми — Твої квіти,

Ми – України надія нова

Сповнені віри — просимо щиро, 

Ласки для нас у Святого Отця,

Щоб серця добрі, мужні і хоробрі

Вірними Україні були до кінця.”

Саме поява внучки і стала поштовхом для  духовно-мистецьких  творів майстрині. Майже півроку масйтриня  вишивала слова духовного  Гімну України  на  двометровому панно. Спочатку побачила цю роботу в сні. Як картину, в тонах, із завершальними акордами:“Слава нації!” – “Смерть ворогам!”, “Слава Україні!” -“Героям слава!”.

Пані Галина , всміхаючись, розповіла, що не заморочується розрахунками, просто вишиває і все збігається.  

“У мене таке враження, що переді мною уже сфотографована робота, – зізналась,- і тому все лягає, як треба”. 

Ще одна робота заворожує і розмірами,і змістом. Це хоругва довжиною два метри з вишитою Господньою молитвою “Отче наш…” і  “Молитвою за Україну”. Вбирають око і орнаменти  серветок, мережки подушок, порт`єр.

Українська вишивка – це “молитва без слів”, а сама вишивка – це наша спадщина від багатьох поколінь, наш безцінний  скарбі”,- зауважила мисткиня, представляючи свій творчий доробок у Тернополі.


Є у її мистецькому  арсеналі й понад 
тридцять вишиваних ікон. Вишивати образ, переконана Галина Степанівна, потрібно лише з благими намірами та чистими думками. Обов’язково молитися, сідаючи за роботу. Адже цей виріб повинен нести добро, сильну позитивну енергетику та світло.

Пані Галина наскільки полюбила вишиття, що воно стало сенсом її життя. Вишиті роботи сільської майстрині за правом можна назвати і  шедеврами,і  своєрідною маленькою сімейною святинею.  

Бог нагородив людей різними талантами: вмінням співати, малювати, вишивати, відчувати слово  і все це ми повинні розвивати, популяризувати, формувати надбання покоління, примножувати  духовну, мистецьку скарбницю нації. 

Цей вечїр єднання, організований просвітянами Теронільщини і Вінничини став маленькою цеглинкою в підвалинах великого українського храму духовності.

Просвітянка Людмила Островська.

 

 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Недавні записи
Мета