12 серпня 2022 року
03:34:03

На замітку

Мешканця Тернопільщини вбив «крилатий трудяга»

05.09.2017 04:46

Смертю завершилась зустріч 40-літнього бучачанина із шершнем під час відпочинку неподалік лісу. 

 

Близько обіду чоловіка вжалила комаха, і йому раптово стало зле. Приятелі викликали швидку. Медикам, які приїхали на виклик, врятувати життя потерпілого не вдалося. Від моменту укусу і до смерті чоловіка минуло менше години.

У народі шершнів називають «крилатими трудягами» . А все тому, що створюючи велику родину, вони працюють «не покладаючи крил» на її благо.

У принципі шершні – вправні помічники садівників та городників у боротьбі зі шкідниками. Однак, щойно вони поселяються на пасіці, як самі перетворюються на шкідників. Адже восени основною їхньою їжею стають… медоносні бджоли. Здійснюючи набіги на вулики один шершень здатний згамати на день майже 30 бджіл.

Сповнене небезпеки і близьке сусідство людини з шершнями. Комаха спокійна та гречна, аж допоки …не зачіпаєш її та гнізда. При першій же загрозі шершень виділяє спеціальну речовину — феромон тривоги, що служить сигналом для нападу інших особин. Тому не слід вбивати шершня поруч з гніздом. Відчувши запах небезпеки, на вас може напасти вся його родина. 

Жалить шершень досить боляче порівняно з бджолами. Причина тому – значний розмір тіла. На відміну від укусу бджіл шершні рідко залишають в шкірі людини жало. Однак, з іншого боку, розлючений шершень може напасти кілька разів поспіль і вкусити людину 2-3 і більше разів. В рану за один укус може потрапити від 0,6 до 2 мг отруйних речовин, які виробляє шершень. Токсин, що міститься в отруті, здатний викликати найсильнішу алергічну реакцію, яка може перерости в набряк Квінке. Крім цього отрута шершня може викликати деякі зміни в організмі людини: прискорене дихання, прискорення серцевого ритму, запаморочення, блювота або нудота. 

Наслідки від нападу комахи можуть бути різними, в залежності від кількості укусом, місця ураження, а також індивідуальної реакції організму на отруту комах. У деяких людей розвивається алергічна реакція на активні речовини в отруті шершня. Це може призвести навіть до летального кінця.

Допомога при укусі

Є кілька правил надання першої допомоги при укусі шершня, які допоможуть звести до мінімуму наслідки нападу найбільшою оси. Послідовність дій наступна:

•  Оглянути місце укусу і витягнути пінцетом частинки жала, якщо вони є.

•  Обережно видавити отрута комахи.

•  Промити ранку милом, а потім протерти її розчином спирту або марганцівки.

•  Прикласти холод.

•  Прийняти антигістамінний препарат.

Лікаря можна не відвідувати, якщо шершень вкусив тільки один раз і не спостерігається погіршення стану потерпілого. Однак слід звернутися до лікаря, якщо присутні наступні ознаки:

* сильна біль і великий набряк місця укусу;

* слабкість і виражені прояви алергії;

* напад декількох шершнів одночасно;

* Вік потерпілого віком до 16 років.

Н.Т. 

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Недавні записи
Мета