Культура

Чим дивуватимуть “Тернопільські театральні вечори”?
17 вересня у Тернополі розпочнеться XIV Всеукраїнський фестиваль “Тернопільські театральні вечори. Дебют” і триватиме до 25 вересня.
З цієї нагоди в обласному академічному драматичному театрі ім. Т.Шевченка відбулася прес-конференція.
З програмою знайомили, про проблеми розповідали, нарікали на брак фінансування і життєствердно запевняли, що попри все, це театральне дійство відбудеться – головний режисер театру народний артист України Олег Мосійчук, в. о. директора заслужений артист України Борис Репка, режисер заслужений діяч мистецтв України В’ячеслав Жила і керівник літературно-драматичної частини театру Ірина Папуша.
Присвячений фестиваль десятим роковинам з дня відходу у вічність організатора і натхненника театральних вечорів світлої пам`яті Михайла Якубовича Форгеля.
На фестиваль прибудуть колективи, режисери яких свого часу потрапляли на фестиваль за відбором М.Форгеля зі своїми дебютними роботами, тепер багато з них мають відзнаки і звання. Шкода, що невизначеність з фінансуванням не дозволила вести перемовини з театрами Польщі, Румунії, які виявили бажання взяти участь у фестивалі. Але з багатьох заявок приймають на цей оглядовий театральний форум найкращих.
- “На любителів Мельпомени чекає надзвичайно насичена і цікава програма”, – зазначив режисер театру, народний артист України Олег Мосійчук.
Чого варте тільки ім’я львівського драматурга, який освоїв Європу, Павла Ар’є? Не пам’ятаю, щоб хоч на одному з попередніх фестивалів було дві роботи одного автора, крім Тараса Григоровича. А на цьому буде майже бенефіс молодого українського драматурга, що мешкає у Львові і Берліні. Популярним на цьогорічному фестивалі буде і ім’я французького новеліста Еріка-Емануїла Шмітта.
Відкривають фестиваль тернополяни героїчною трагікомедією “Слава Героям” авторства П.Ар”є у постановці заслуженого діяча мистецтв України , режисера нашого театру В’ячеслава Жили.
- “Сам текст 2012-го року, – сказав режисер, – хоча коли чуєш фразу: “Знаєте, я хочу, щоб була війна. Щоб усе це горіло полум’ям, всі ці жирні пики, щоб їх вішати можна було за саботаж, щоб у мене був револьвер, я б навела тут лад” – видається, що автору вдалося багато чого передбачити чи радше відчути. В основі сюжету драми “Слава героям” лежить сучасна історія двох ветеранів – УПА та Великої вітчизняної війни, – яких доля зводить в одній лікарняній палаті…”
На запитання, чому саме цю роботу обрав режисер, В’ячеслав Жила відповів, що в цей непростий для нашої країни час особливо важливою місією є примирення – і не лише непримиренних світоглядів сучасних громадян, але, передовсім, загоєння давніх ран, які лежать в основі будь-якого конфлікту. Вистава саме про це.
А в неділю артисти Львівського драматичного театру ім. Лесі Українки подарують глядачам виставу драматурга Павла Ар’є -“Баба Пріся” у постановці заслуженого діяча мистецтв України Олексія Кравчука. Ця п’єса практично стала легендарною. Її жанр визначили як “сучасна українська народна трагікомедія”. У драмі йдеться про сім’ю, що мешкає у Чорнобильській зоні відчуження. Головує у ній “дуже, дуже, дуже стара” баба Пріся — дещо інфернальна героїня, що товаришує з русалками, під’їдає галюциногенні гриби і якось у війну зарізала дванадцятьох німців. З нею живуть онук і хвороблива донька, яку свого часу покинув чоловік. Головна героїня впевнена, що “Весь світ спішиться кудись і всігди спізняється, бо час прямий. У нас спішитися нікуди, у нас час круглий: всьому своя година, свій день, своя пора року. Ми живемо на початку і наприкінці часів…” Вікове обмеження для глядачів “18+” та застереження “З використанням ненормативної лексики” попереджає глядача про особливості відтворення дійсності на сцені. Однак “міцні слівця” тут не для епатажу – це засіб творення образів, це правдивість і “крик душі”.
Артисти Івано-Франківського академічного обласного драматичного театру ім.І.Франка потішать театралів притчею за мотивами п’єси Е.-Е.Шмітта “Готель двох світів” у постановці Ореста Пастуха. Це містична історія про таємниче місце між небом та землею, між життям та смертю, про героїв, які не за власним бажанням опиняються у готелі поміж двох світів і самостійно покинути його не можуть.
Побачать театрали ще одну виставу за новелою Еріка-Емануїла Шмітта – ” З любов’ю … Оскар”. Текст “Оскара” написаний у формі листів 10-річної дитини до Бога. Десятирічний хлопчик Оскар, хворий на рак. Він заприятелював із Рожевою Пані. Полюбивши його всім серцем, жінка силою своєї уяви створює для улюбленця світ, у якому хлопчик проживе останні 12 днів життя. І щодня писатиме листи Богу. Кожен день для Оскара – це 10 років життя. Вмираючи під Новий рік, він упевнений, що прожив яскраве, сповнене подій життя.
Перший український театр для дітей та юнацтва зі Львова покаже на фестивалі трагедію “Ромео і Джульєтта” у постановці заслуженого діяча мистецтв України Вадима Сікорського. Імениту виставу у постановці Лауреата Національної премії України ім. Т.Шевченка, народного артиста України Володимира Петріва, привезуть на Театральні вечори рівненці.
Режисура драми “Останній строк” була визнана кращою на Х Міжнародному фестивалі театрального мистецтва, виконавиця головної ролі була відзначена спеціальним дипломом “За образ без віку”, а на фестивалі “Біла вежа” у Бресті вистава відзначена у двох номінаціях :”Краща вистава малих форм” і “Краща жіноча роль”. Головна героїня вистави Старуня – не мало пожила на світі – майже 80 років! А скільки справ переробила! І ось уже – останній відпущений їй у житті термін, останнє побачення з дітьми, котрі давно роз’їхалися по країні Ця довгождана зустріч стане для неї радістю і найгіркішим випробуванням. Останні години, відпущені матері, є дітям в тягар. Їм ніколи чекати …
Чернівчани привезуть на фестиваль своє буковинське, воно найдорожче. Вистава “Запечатаний двірник” за буковинським Кобзарем Ю.Федьковичем у постановці заслуженого діяча мистецтв України Мирослава Гринишина – гостросатирична, соціально-побутова, народна комедія, що представляє буковинське село минулого століття. Вистава вирішена в жанрі народної музичної комедії, супроводжується прекрасними буковинськими піснями – сумними й веселими, жартівливими й ліричними, коломийками, жанровими танцями.
Артисти Київського Українського малого драматичного театру покажуть виставу “Мати-наймичка” за Т.Шевченком у постановці заслуженого артиста України Анатолія Тихомирова. Народний артист України Дмитро Чеборак поставив містерію “Гуцульський рік” в кінці минулого століття. Вистава успішно живе і збагачує глядачів українським колоритом. Назву лише міста Міжнародних фестивалів, де її відзначали престижними нагородами: Мукачево,Херсон,Львів, Ельблонг, Полтава, Керч,Единбург. У 1992 році Українське телебачення здійснило відеозапис вистави “Гуцульський рік” Г.Хоткевича у фондову скарбницю культури України. В одній із рецензій на виставу написано: “Весь зміст “Гуцульського року”, який показав український театр, безперечно у кольорі, орнаменті кожного костюма, в доборі характерів героїв, в їх жестах і рухах. Візуально, для нас, це дійство – яскраво поетичне… В “Гуцульському році” магічну дію надають вишиті багатства одягу, які носили мешканці села, кожний аспект їхнього повсякденного життя… Свята, похорони, весілля, що відбуваються у році, пов’язують громаду разом». Тепер цю виставу- фейєрію побачимо і ми.
Тож до зустрічі на ХІV Всеукраїнському фестивалі “Тернопільські театральні вечори.Дебют. – 2016”, який подарує нам незабутніх дев”ять вечорів.
Людмила Островська, заслужений журналіст України.
Фото атворки.
