29 січня 2022 року
01:53:02

Культура

Чим дивуватимуть “Тернопільські театральні вечори”?

06.09.2016 07:15

17 вересня  у Тернополі розпочнеться XIV Всеукраїнський  фестиваль “Тернопільські театральні вечори. Дебют”  і   триватиме  до  25 вересня.

 

З цієї нагоди  в обласному академічному драматичному театрі ім. Т.Шевченка  відбулася прес-конференція. 

З програмою знайомили, про проблеми розповідали, нарікали на брак фінансування і життєствердно запевняли, що попри все,  це театральне дійство відбудеться –   головний режисер театру народний артист України Олег Мосійчук, в. о. директора  заслужений артист України Борис Репка,  режисер заслужений діяч мистецтв України  В’ячеслав Жила і керівник літературно-драматичної частини театру Ірина Папуша.

 Присвячений фестиваль десятим роковинам з дня відходу у вічність  організатора і натхненника театральних вечорів світлої пам`яті Михайла Якубовича Форгеля. 

На фестиваль прибудуть колективи, режисери яких свого часу потрапляли на фестиваль за відбором М.Форгеля  зі своїми дебютними роботами, тепер багато з них мають відзнаки і звання. Шкода, що невизначеність з фінансуванням не дозволила вести перемовини з театрами Польщі, Румунії, які виявили бажання взяти участь у фестивалі. Але з багатьох заявок приймають на цей оглядовий  театральний форум  найкращих. 

  • “На любителів Мельпомени  чекає надзвичайно насичена і цікава програма”, – зазначив  режисер театру, народний артист України Олег Мосійчук. 

Чого варте тільки ім’я львівського драматурга, який освоїв Європу, Павла Ар’є? Не пам’ятаю, щоб хоч на одному з попередніх фестивалів  було дві роботи одного автора, крім Тараса Григоровича. А на цьому буде майже  бенефіс молодого українського драматурга, що мешкає у Львові і Берліні. Популярним на цьогорічному фестивалі буде і ім’я французького новеліста  Еріка-Емануїла Шмітта.

Відкривають  фестиваль тернополяни  героїчною  трагікомедією “Слава Героям” авторства П.Ар”є у постановці  заслуженого  діяча мистецтв України , режисера нашого театру В’ячеслава Жили. 

  • “Сам текст 2012-го року, – сказав  режисер, – хоча коли чуєш фразу: “Знаєте, я хочу, щоб була війна. Щоб усе це горіло полум’ям, всі ці жирні пики, щоб їх вішати можна було за саботаж, щоб у мене був револьвер, я б навела тут лад” – видається, що автору вдалося багато чого передбачити чи радше відчути.  В основі сюжету драми “Слава героям” лежить сучасна історія двох ветеранів – УПА та Великої вітчизняної війни, – яких доля зводить в одній лікарняній палаті…”

 На запитання, чому саме цю роботу обрав режисер, В’ячеслав Жила відповів, що  в цей непростий для нашої країни час особливо важливою місією є примирення – і не лише непримиренних світоглядів сучасних громадян, але, передовсім, загоєння давніх ран, які лежать в основі будь-якого конфлікту. Вистава саме про це.

 А в  неділю артисти Львівського драматичного театру ім. Лесі Українки  подарують глядачам виставу  драматурга Павла Ар’є -“Баба Пріся” у постановці  заслуженого  діяча мистецтв України  Олексія Кравчука. Ця п’єса  практично стала легендарною.  Її жанр  визначили як “сучасна українська народна трагікомедія”. У драмі йдеться про сім’ю, що мешкає у Чорнобильській зоні відчуження. Головує у ній “дуже, дуже, дуже стара” баба Пріся — дещо інфернальна героїня, що товаришує з русалками, під’їдає галюциногенні гриби і якось у війну зарізала дванадцятьох німців. З нею живуть онук і хвороблива донька, яку свого часу покинув чоловік. Головна героїня впевнена,  що “Весь світ спішиться кудись і всігди спізняється, бо час прямий. У нас спішитися нікуди,  у нас час круглий: всьому своя година, свій день, своя пора року. Ми живемо на початку і наприкінці часів…” Вікове обмеження для глядачів “18+” та застереження “З використанням ненормативної лексики” попереджає глядача про особливості відтворення дійсності на сцені. Однак “міцні слівця” тут не для епатажу – це засіб творення образів, це правдивість і “крик душі”.

Артисти Івано-Франківського  академічного  обласного  драматичного театру ім.І.Франка  потішать театралів притчею за мотивами п’єси Е.-Е.Шмітта “Готель двох світів” у постановці  Ореста Пастуха.   Це містична історія про таємниче місце між небом та землею, між життям та смертю, про героїв, які не за власним бажанням опиняються у готелі поміж двох світів і самостійно покинути його не можуть. 

Побачать театрали ще одну виставу  за новелою Еріка-Емануїла Шмітта – ” З любов’ю … Оскар”. Текст   “Оскара”  написаний  у формі  листів 10-річної дитини до  Бога.  Десятирічний хлопчик Оскар,  хворий на рак.  Він заприятелював із Рожевою Пані. Полюбивши  його всім  серцем, жінка  силою своєї  уяви  створює  для  улюбленця світ, у  якому  хлопчик  проживе  останні  12  днів   життя. І щодня писатиме  листи  Богу. Кожен день для Оскара – це  10  років  життя. Вмираючи  під  Новий  рік, він  упевнений, що  прожив  яскраве, сповнене подій  життя.  

Перший український театр для дітей та юнацтва зі Львова покаже  на фестивалі трагедію “Ромео і Джульєтта” у постановці заслуженого діяча мистецтв України Вадима Сікорського. Імениту виставу у постановці  Лауреата Національної премії України ім. Т.Шевченка, народного артиста України Володимира Петріва, привезуть на Театральні вечори  рівненці. 

Режисура драми “Останній строк” була визнана  кращою на Х Міжнародному фестивалі театрального мистецтва, виконавиця головної ролі була відзначена спеціальним дипломом “За образ без віку”, а на  фестивалі “Біла вежа” у Бресті вистава відзначена у двох номінаціях :”Краща вистава малих форм” і “Краща жіноча роль”. Головна героїня вистави Старуня – не мало пожила на світі – майже 80 років! А скільки справ переробила!  І ось уже – останній відпущений їй у житті термін, останнє побачення з дітьми, котрі давно роз’їхалися по країні  Ця довгождана зустріч стане для неї радістю і найгіркішим випробуванням. Останні години, відпущені матері, є дітям в тягар. Їм ніколи чекати …

Чернівчани привезуть на фестиваль своє буковинське, воно найдорожче. Вистава “Запечатаний двірник” за буковинським Кобзарем  Ю.Федьковичем у постановці  заслуженого діяча мистецтв України Мирослава Гринишина –  гостросатирична, соціально-побутова, народна  комедія, що  представляє буковинське село минулого століття. Вистава вирішена в жанрі народної музичної комедії, супроводжується прекрасними буковинськими піснями – сумними й веселими, жартівливими й ліричними, коломийками, жанровими танцями.  

Артисти  Київського Українського малого драматичного театру  покажуть  виставу “Мати-наймичка” за Т.Шевченком у постановці  заслуженого артиста України Анатолія Тихомирова. Народний артист України Дмитро Чеборак  поставив  містерію “Гуцульський рік” в кінці минулого століття. Вистава успішно живе і збагачує глядачів  українським колоритом. Назву лише міста Міжнародних фестивалів, де її відзначали престижними нагородами: Мукачево,Херсон,Львів, Ельблонг, Полтава, Керч,Единбург. У 1992 році Українське телебачення здійснило відеозапис вистави “Гуцульський рік” Г.Хоткевича у фондову скарбницю культури України.  В одній із рецензій на виставу написано: “Весь зміст “Гуцульського року”, який показав український театр, безперечно у кольорі, орнаменті кожного костюма, в доборі характерів героїв, в їх жестах і рухах. Візуально, для нас, це дійство – яскраво поетичне… В “Гуцульському році” магічну дію надають вишиті багатства одягу, які носили мешканці села, кожний аспект їхнього повсякденного життя… Свята, похорони, весілля, що відбуваються у році, пов’язують громаду разом». Тепер цю виставу- фейєрію побачимо і ми.

Тож до зустрічі на ХІV Всеукраїнському фестивалі “Тернопільські театральні вечори.Дебют. – 2016”, який подарує нам незабутніх дев”ять вечорів.

Людмила Островська, заслужений журналіст України.

Фото атворки.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета