12 квітня 2021 року
16:09:49

Культура

Чим дивуватимуть “Тернопільські театральні вечори”?

06.09.2016 07:15

17 вересня  у Тернополі розпочнеться XIV Всеукраїнський  фестиваль “Тернопільські театральні вечори. Дебют”  і   триватиме  до  25 вересня.

 

З цієї нагоди  в обласному академічному драматичному театрі ім. Т.Шевченка  відбулася прес-конференція. 

З програмою знайомили, про проблеми розповідали, нарікали на брак фінансування і життєствердно запевняли, що попри все,  це театральне дійство відбудеться –   головний режисер театру народний артист України Олег Мосійчук, в. о. директора  заслужений артист України Борис Репка,  режисер заслужений діяч мистецтв України  В’ячеслав Жила і керівник літературно-драматичної частини театру Ірина Папуша.

 Присвячений фестиваль десятим роковинам з дня відходу у вічність  організатора і натхненника театральних вечорів світлої пам`яті Михайла Якубовича Форгеля. 

На фестиваль прибудуть колективи, режисери яких свого часу потрапляли на фестиваль за відбором М.Форгеля  зі своїми дебютними роботами, тепер багато з них мають відзнаки і звання. Шкода, що невизначеність з фінансуванням не дозволила вести перемовини з театрами Польщі, Румунії, які виявили бажання взяти участь у фестивалі. Але з багатьох заявок приймають на цей оглядовий  театральний форум  найкращих. 

  • “На любителів Мельпомени  чекає надзвичайно насичена і цікава програма”, – зазначив  режисер театру, народний артист України Олег Мосійчук. 

Чого варте тільки ім’я львівського драматурга, який освоїв Європу, Павла Ар’є? Не пам’ятаю, щоб хоч на одному з попередніх фестивалів  було дві роботи одного автора, крім Тараса Григоровича. А на цьому буде майже  бенефіс молодого українського драматурга, що мешкає у Львові і Берліні. Популярним на цьогорічному фестивалі буде і ім’я французького новеліста  Еріка-Емануїла Шмітта.

Відкривають  фестиваль тернополяни  героїчною  трагікомедією “Слава Героям” авторства П.Ар”є у постановці  заслуженого  діяча мистецтв України , режисера нашого театру В’ячеслава Жили. 

  • “Сам текст 2012-го року, – сказав  режисер, – хоча коли чуєш фразу: “Знаєте, я хочу, щоб була війна. Щоб усе це горіло полум’ям, всі ці жирні пики, щоб їх вішати можна було за саботаж, щоб у мене був револьвер, я б навела тут лад” – видається, що автору вдалося багато чого передбачити чи радше відчути.  В основі сюжету драми “Слава героям” лежить сучасна історія двох ветеранів – УПА та Великої вітчизняної війни, – яких доля зводить в одній лікарняній палаті…”

 На запитання, чому саме цю роботу обрав режисер, В’ячеслав Жила відповів, що  в цей непростий для нашої країни час особливо важливою місією є примирення – і не лише непримиренних світоглядів сучасних громадян, але, передовсім, загоєння давніх ран, які лежать в основі будь-якого конфлікту. Вистава саме про це.

 А в  неділю артисти Львівського драматичного театру ім. Лесі Українки  подарують глядачам виставу  драматурга Павла Ар’є -“Баба Пріся” у постановці  заслуженого  діяча мистецтв України  Олексія Кравчука. Ця п’єса  практично стала легендарною.  Її жанр  визначили як “сучасна українська народна трагікомедія”. У драмі йдеться про сім’ю, що мешкає у Чорнобильській зоні відчуження. Головує у ній “дуже, дуже, дуже стара” баба Пріся — дещо інфернальна героїня, що товаришує з русалками, під’їдає галюциногенні гриби і якось у війну зарізала дванадцятьох німців. З нею живуть онук і хвороблива донька, яку свого часу покинув чоловік. Головна героїня впевнена,  що “Весь світ спішиться кудись і всігди спізняється, бо час прямий. У нас спішитися нікуди,  у нас час круглий: всьому своя година, свій день, своя пора року. Ми живемо на початку і наприкінці часів…” Вікове обмеження для глядачів “18+” та застереження “З використанням ненормативної лексики” попереджає глядача про особливості відтворення дійсності на сцені. Однак “міцні слівця” тут не для епатажу – це засіб творення образів, це правдивість і “крик душі”.

Артисти Івано-Франківського  академічного  обласного  драматичного театру ім.І.Франка  потішать театралів притчею за мотивами п’єси Е.-Е.Шмітта “Готель двох світів” у постановці  Ореста Пастуха.   Це містична історія про таємниче місце між небом та землею, між життям та смертю, про героїв, які не за власним бажанням опиняються у готелі поміж двох світів і самостійно покинути його не можуть. 

Побачать театрали ще одну виставу  за новелою Еріка-Емануїла Шмітта – ” З любов’ю … Оскар”. Текст   “Оскара”  написаний  у формі  листів 10-річної дитини до  Бога.  Десятирічний хлопчик Оскар,  хворий на рак.  Він заприятелював із Рожевою Пані. Полюбивши  його всім  серцем, жінка  силою своєї  уяви  створює  для  улюбленця світ, у  якому  хлопчик  проживе  останні  12  днів   життя. І щодня писатиме  листи  Богу. Кожен день для Оскара – це  10  років  життя. Вмираючи  під  Новий  рік, він  упевнений, що  прожив  яскраве, сповнене подій  життя.  

Перший український театр для дітей та юнацтва зі Львова покаже  на фестивалі трагедію “Ромео і Джульєтта” у постановці заслуженого діяча мистецтв України Вадима Сікорського. Імениту виставу у постановці  Лауреата Національної премії України ім. Т.Шевченка, народного артиста України Володимира Петріва, привезуть на Театральні вечори  рівненці. 

Режисура драми “Останній строк” була визнана  кращою на Х Міжнародному фестивалі театрального мистецтва, виконавиця головної ролі була відзначена спеціальним дипломом “За образ без віку”, а на  фестивалі “Біла вежа” у Бресті вистава відзначена у двох номінаціях :”Краща вистава малих форм” і “Краща жіноча роль”. Головна героїня вистави Старуня – не мало пожила на світі – майже 80 років! А скільки справ переробила!  І ось уже – останній відпущений їй у житті термін, останнє побачення з дітьми, котрі давно роз’їхалися по країні  Ця довгождана зустріч стане для неї радістю і найгіркішим випробуванням. Останні години, відпущені матері, є дітям в тягар. Їм ніколи чекати …

Чернівчани привезуть на фестиваль своє буковинське, воно найдорожче. Вистава “Запечатаний двірник” за буковинським Кобзарем  Ю.Федьковичем у постановці  заслуженого діяча мистецтв України Мирослава Гринишина –  гостросатирична, соціально-побутова, народна  комедія, що  представляє буковинське село минулого століття. Вистава вирішена в жанрі народної музичної комедії, супроводжується прекрасними буковинськими піснями – сумними й веселими, жартівливими й ліричними, коломийками, жанровими танцями.  

Артисти  Київського Українського малого драматичного театру  покажуть  виставу “Мати-наймичка” за Т.Шевченком у постановці  заслуженого артиста України Анатолія Тихомирова. Народний артист України Дмитро Чеборак  поставив  містерію “Гуцульський рік” в кінці минулого століття. Вистава успішно живе і збагачує глядачів  українським колоритом. Назву лише міста Міжнародних фестивалів, де її відзначали престижними нагородами: Мукачево,Херсон,Львів, Ельблонг, Полтава, Керч,Единбург. У 1992 році Українське телебачення здійснило відеозапис вистави “Гуцульський рік” Г.Хоткевича у фондову скарбницю культури України.  В одній із рецензій на виставу написано: “Весь зміст “Гуцульського року”, який показав український театр, безперечно у кольорі, орнаменті кожного костюма, в доборі характерів героїв, в їх жестах і рухах. Візуально, для нас, це дійство – яскраво поетичне… В “Гуцульському році” магічну дію надають вишиті багатства одягу, які носили мешканці села, кожний аспект їхнього повсякденного життя… Свята, похорони, весілля, що відбуваються у році, пов’язують громаду разом». Тепер цю виставу- фейєрію побачимо і ми.

Тож до зустрічі на ХІV Всеукраїнському фестивалі “Тернопільські театральні вечори.Дебют. – 2016”, який подарує нам незабутніх дев”ять вечорів.

Людмила Островська, заслужений журналіст України.

Фото атворки.

Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Погода
Завантажуємо курси валют від minfin.com.ua