20 січня 2022 року
10:57:53

Культура

Ну й наробили переполоху ті гроші серед тернополян (фото)

12.06.2016 07:00

“Смішні гроші” завелися на сцені Тернопільського обласного академічного драматичного театруім.Т.Шевченка. І, з усього видно, надовго.

А знайшли їх у Лондонському метро. Автор- комедіограф зі світовим іменем, класик сучасності Рей Куні так і назвав, те, що було в дипломаті “Смішні гроші”. Цією іскрометною , авантюрною виставою   у постановці заслуженого діяча мистецтв України В`ячеслава Жили, закриватимуть цьогорічний театральний сезон , п`єса уже включена в репертуар  ХІV фестивалю театральної  режисури “Тернопільські театральні вечори (дебют)”, який відбудеться восени в рамках відкриття театрального сезону наступного року. Забігаючи наперед, скажу, що в номінації “Ансамблева гра ” трупа дасть фору будь-яким знаменитостям.

Усі люди прекрасні і красиві створіння. Нас псують життєві ситуації. Чужі гроші мають свою історію й не приносять щастя.  Переглянувши виставу, зрозуміла, що визначення “смішні” не для нашого менталітету. Вони собі в Британському світі такі. Для нас- це страшні гроші, і сумою – майже 2 мільйони фунтів стерлінгів (за курсом до гривні краще не переводити) і просто дикі –  з огляду на реакцію тих бідних людей, які причастилися до знахідки. За нашими мірками це, скоріше, соціальна драма. Ще коли читаєш твір, то посміятися можна з деяких епізодів.Але мізансцени , в яких актори  вправляються у майстерності при яскраво виписаних діалогах подвійного і потрійного змісту, де вже самі герої дійства не знають чи вони родичі, чи друзі, бо грошей хочуть усі, просто вражають своєю емоційною вибуховістю.  В основі вистави історія про звичайного клерка Генрі, який випадково заволодіває валізкою з грошима. Режисеру вдалося динамічно втілити на сцені характерні риси драматургії Куні – нанизування на головну сюжетну лінію величезної кількості непорозумінь і нісенітниць, що множаться з шаленою швидкістю, заворожують глядача калейдоскопом складних комічних ситуацій на межі фарсу, проте не набридають і не обтяжують. Комедійність на сцені автори спектаклю намагаються творити не тільки на словесному рівні, за допомогою жартів, які змушують задуматися,а й позавербальними засобами – мімікою, жестами, танцями, костюмами, іноді апелюючи до головних людських інстинтів і пропонуючи, насамперед,розважальний варіант, як альтернативу проблемам, будням, стресам, ексцесам… 

Післясловом до вистави стають роздуми про гроші. У нас є залізний аргумент – ” Чужі гроші щастя не принесуть, і взагалі вони не завжди приносять щастя”. Бути щасливим і мати гроші – це не те саме. Але люди часто забувають про те.  Як глянеш  на  високопосадовців, як вони жирують на наших з вами податках, на  чужому, і як  втрачають віру в нещастя від чужих грошей, то розумієш, що знаходять -таки вони своє задоволенн у розкошах. А бідність породжує стільки проблем, що ні про яке щастя говорити не доводиться. Щоб не відчувати душевного дискомфорту, людині необхідний певний достаток. Але от виміряти щастя конкретною сумою ще нікому не вдавалося. Не впевнена я чи був щасливим і Генрі (актори Андрій Малінович і Максим Попович), коли тричі  бігав перераховувати знайдені гроші – мільйон сімсот п”ятдесят тисяч фунтів стерлінгів. Як на мене, то ні гроші не смішні, ні люди, які вбачають чи не закінчення життя при великій сумі. Генрі вже на роботу не піде – по-нашому: зіп`ється і згуляється. 

І  оце вміння Рея Куні, порушуючи  складні моральні проблеми, говорити про них весело, з гумором, і привабило не лише режисера , акторів, а й глядачів.

 – Насправді, драматургія Куні багатомірна і глибока, – зазначає режисер -постановник.“Смішні гроші” – зовсім не легковажна сценічна казочка, що виникла з примітивного анекдоту, не банальна “мильна бульбашка”, розписана по ролях.

 Це – ідеальний приклад талановитої комедійної драматургії автора, з одного боку, і блискучий зразок істинної майстерності постановника, з іншого. Гроші у цій виставі – не головні, вони відіграють роль лакмусового папірця.

Ви б  бачили що зробили вони із скромного служки, млявого невдахи-бухгалтера,звиклого до нудного життя і поміркованості у побуті. Авантюриста-ганстера, готового на все , щоб не втратити свій мільйон. Як у нього пульсували  цівочки поту від усвідомлення ваги грошей, як з орбіт зі страху вилазили очі, бо ж гроші не чисті, за знайдене можуть і вбити .Але великі гроші зробили головного героя   ще й героєм-коханцем, впевненим і нахабним, яким його ще ніхто не бачив і ніхто  не здогадувався навіть  про такий його внутрішній потенціал. Дружина Джейн (артистки Тетяна Панькевич і Ольга Скала) з переляку стрес не змогла зняти навіть рідиною з високим градусом. Недарма психотерапевти та психоаналітики відзначають, що до них за консультаціями все частіше звертаються багаті люди. Втім, бідним, ймовірно, теж є на що поскаржитися, просто не вистачає грошей на оплату дорогих консультацій.  А друзі Бетті Джонсон і її чоловік Віктор(Оксана Малінович, Алла Кулішевська і ЗАУ Олександр Папуша , Сергій Бачик) переродилися в здирників,які підняли не тільки ціну своєї машини до захмарних висот, а за кожну послугу вимагали додаткової суми. У повітрі пахло грошима і їх аромат заразив  жадобою наживи і людей при службі. Девенпорт (актори Віталій Луговий і ЗАУ Сергій Андрушко) вимагали, будучи  при виконанні обов`язків, благодійних внесків. Як це сучасно в розрізі боротьби з корупцією і хабарництвом! Лише Слейтон(Олег Кирилів і Володимир Процюк) , чекаючи свідків у морг, не в`їхав у ситуацію.  І незрозумілий при загальній ейфорії навколо грошей вчинок таксиста( Микола Ткачов і ЗАУ Микола Блаженко), який переклав у дорожню сумку всю суму і прийшовз нею у квартиру Генрі  проситися, щоб його взяли в Барселону саме тоді, коли настала німа сцена зустрічі з порожнім дипломатом. 

Отож, ще раз нагадаємо своє. Важко бути щасливим без гроша за душею. Але помиляється той, хто сподівається стати щасливим через збагачення чи крадіжку. А  “чужі”, тобто знайдені гроші, краще взагалі не брати. “Якщо на вулиці вам повезло знайти дипломат з грошима, залишіть його там, де знайшли”  ,- вчить народна мудрість. Люди кажуть, що за такий “подарунок долі” пізніше прийдеться заплатити із власної кишені, але вже в більшому розмірі.Отакий у нас менталітет. 

Героям Рея Куні глибоко начхати на наші  застереження і забобони. Наразі всі вони їдуть відпочивати в Каталонські землі. В Барселоні їм нічого не страшно з такою сумою грошей. Можна навіть зубної щітки не брати. Цікаво чого Куні не написав продовження цієї вистави. Може там  розплата настане за чужі гроші. Та як би не було, у нас яскрава прем”єра . Комедія положень завдяки вкрай заплутаному сюжету і численним кумедним ситуаціям, переконливо і виразно розіграним талановитими акторами Тернопільськогодрамтеатру , викликає справжнє захоплення глядачів. Попри фарс, який змушує, якщо не сміятися, то усміхнутися, драматизм окремих життєвих моментів або й доль очевидний. Зрештою, як очевидною є нагода не тільки поліпшити настрій, а й у перспективі поміркувати над чимось вагомим. Зокрема, над тим, що маємо у Тернополі  чудових акторів і як мало приділяємо їм уваги. Тож окремі оплески обом складам артистів, які блискуче втілили все задумане автором. Вистава “Смішні гроші”до створення якої, крім акторів і режисера, долучилися також сценограф Валерій Кулавін з  музичним  оформленням  Володимира  Бабіюка  є легким, пластичним і доволі динамічним дійством, яке спроможне вихопити з буднів і подарувати настрій.

– Нова цікава прем’єр знайшла розуміння і підтримку сучасного глядача,– зауважив режисер-постановник заслужений діяч мистецтв України В`ячеслав Жила.Плануємо і надалі обирати для інсценізації драматургічні твори не просто яскраві і захоплюючі, а сповнені філософського змісту і глибокої моральності. Адже своє першочергове завдання вбачаємо в тому, щоб не лише розважати глядача, а й виховувати смак, інтелектуально його збагачувати. 

Прем`єрні покази  відбуваються з аншлагом. Вистава таки сучасна в усьому, незважаючи на те, що вже упродовж тривалого часу герої цієї оригінальної п’єси англійського драматурга примушують театральні зали багатьох країн світу заходитися сміхом, споглядаючи їхні пригоди, роздумувати про  нагальне і вічне. За цей час змінилося багато правителів і кумирів, проте сміх так і залишився не тільки бажаним станом для людини, але й найкращими ліками для душі, особливо у важкі часи смутку і розпачу, розчарувань і зневіри.

Людмила Островська.

Фото Тараса Іваніва.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета