26 жовтня 2021 року
11:28:19

Культура

Таємниці Купальської ночі в році, котрі варто знати всім

06.07.2016 17:09

Наближається одна з найбільш містичних ночей року — Купальська.

За віруваннями слов’ян-язичників, з 6-го на 7-го липня з’єднуються всі 4 божественні стихії: Земля, Вода, Вогонь і Повітря. 

Вклонялися стихіям слов’яни вважали, що в момент єднання Вогню, Води, Вітру і Землі відкривається своєрідний містичний портал, коли можна дізнатися свою долю, просити про здоров’я і благополуччя. Для виконання заповітних бажань виконувалися спеціальні обряди, зміст яких сьогодні важко зрозуміти жителю мегаполісу. Нащадків стародавніх слов’ян приваблює яскрава зовнішня оболонка ритуалів, зачаровує драйвом і енергетикою — багаття, стрибки через вогонь, пускання вінків по річці.

Православна церква несхвально ставиться до цих обрядів, але викорінити не може. Хоча і намагалася.

Свято починається ввечері, напередодні Купала. Основним стрижнем, довкола якого відбуваються дійства, є купальський вогонь, який символізує сонце-зародок у материнській утробі. Він має горіти цілу ніч — від заходу Сонця-Ярила до лона Матері-Землі (смерті) до сходу (народження) Купала. Перед запаленням вогнища чотири чоловіки зі смолоскипами стають квадратом навколо хмизу, що позначає чотири сонця (чотири пори року). Потім всі сходяться до хмизу і запалюють вогнище, що символізує “сонячне сплетіння”.

Популярними є стрибки через багаття. Існують прикмети, пов’язані з ними: якщо парубок найвище стрибнув — буде гарний урожай у його родини, вскочить у полум’я — чекай біди. Коли ж вдало перестрибнуть багаття юнак з дівчиною — вони неодмінно одружаться і проживуть у злагоді все життя.

Зі стрибків через багаття дізнавалися майбутнє. Так, коли:

— Руки в стрибку не роз? Єднали — одружитеся.

— Руки роз’єднали — не одружитеся.

— Іскри слідом полетіли — одружитеся.

— Чи не полетіли — не одружитеся.

— Руки не роз’єднали, але іскри не полетів — все буде готове до весілля, але вона з якихось причин не відбудеться.

— Руки роз’єднали, але іскри полетіли — будете жити громадянським шлюбом або весілля відбудеться ще дуже не скоро.

У деяких місцях через купальський вогонь проганяли домашню худобу для захисту її від мору. У купальських вогнищах матері спалювали зняті з хворих дітей сорочки, щоб разом з цим білизною згоріли і хвороби.

У купальських вогнищах спалювали колесо — символ Сонця. А ввечері молодь влаштовувала екстримшоу — стрибала через багаття. У “вогневих стрибках” можна було брати участь як поодинці, так і парами. Ті, хто стрибав удвох, робили це взявшись за руки. 

У купальську опівніч дівчата, не дивлячись рвали оберемок квітів і клали під подушку, а вранці перевіряли, чи набралося дванадцять різних трав. Якщо набралося, цього року заміж вийдуть. Під голову клали подорожник, примовляючи: “Подорожник, живеш при дорозі, бачиш малого і старого, скажи мого судженого!”

Крім здоров’я і любові наші предки, як ми, мріяли про достаток. Вважалося, що в ніч напередодні Івана Купала, єдиний раз у році, цвіте папороть. І його квітка може показати скарби. Правда, біологи давно довели, що папороті взагалі не цвітуть. І бажаючим знайти скарби, треба шукати інших підкажчиків.

Бажають поправити свій матеріальний стан перед тим як лягти спати, біля ліжка складали всі наявні в будинку купюри. Вранці, після пробудження, не встаючи, потрібно було взяти гроші в руки і рахувати. Фокус, в тому, що треба було вважати неправильно, тобто постійно збиватися і перераховувати. Якщо на зорі в Іванов день перед людиною будуть миготіти купюри, то, вважалося, що цей рік буде для нього фінансово благополучним.

Однак взагалі-то за повір’ями, в купальську ніч, яка є найкоротшою, не можна спати, оскільки в цей час оживає не лише природа, а й особливо активною стає всяка нечисть — відьми, перевертні, русалки, чаклуни, домовики, водяники, лісовики.

Проте скупатися у відкритій воді потрібно обов’язково: в цей час вся нечиста сила виходить з річок і морів, тому людині нічого не загрожує. У цю ніч вода набуває цілющих властивостей, допомагає очистити тіло і душу від поганих помислів і зла.

Тим, хто хоче дотримати купальські традиції, але не йде на ставок, можна прийняти ванну. Але обов’язково з травами. Вважається, що в цю ніч трави володіють особливою силою і легко рятують від хвороб. У кожному випадку, трав’яні ванни благотворно впливають на організм — тонізують і заспокоюють.

Існує легенда, що в день на Івана Купала можна зцілитися росою. Але для цього треба встати раніше і пройтися босоніж по траві.

За матеріалами інтернет-видань.

Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031