29 вересня 2022 року
11:21:20

Культура

Рецензія на виставку писанок «Великодні візерунки»

19.04.2019 17:36

У Тернопільському обласному художньому музеї тривала традиційна виставка писанок «Великодні візерунки». Тут представили яскраві зразки українського розпису з різних куточків України. Понад 250 яєць. 

 

Без писанок сьогодні не можна уявити Великдень. Писанкарство існує в багатьох країнах світу, проте в Україні вирізняється своєю унікальністю. А саме своєю специфікою зображення знаків-символів на кольоровому тлі. 

«Великодні візерунки» – це 28-ма великодня виставка, яку відкрили в Тернопільському обласному художньому музеї. На експозиції гості могли побачити особливі писанки, виконані відомими майстрами з Тернопільщини та інших міст України. Мета виставки – привернути увагу тернополян до українських прадавніх традицій.

Під час відкриття виставки відбулися майстер-класи за участю місцевих школярів. У художній музей завітали вісім майстрів з Бучача, Кременця, Залізців та Тернополя, які навчали дітей малювати писанки. Кожного року майстрів стараються змінювати. Ще одна мета виставки, зокрема, майстер майстер-класу – зробити свято військовим з передової. Частину намальованих писанок передали на Схід України. Соціальна проблематика завжди згуртовує навколо себе багато небайдужих. 

Історія

Зацікавленість людей до народної творчості дуже велика. Писанка не була просто забута, а була заборонена тоталітарною владою. Не проводили виставок, а самі великодні символи важко було знайти. Не можна будо малювати писанки, виставляти її, бо все це вважалось за предмет культу, церкви. Хоча мистецтво писанки далеко не релігійне, а ще дохристиянське. На щастя, зараз писанкарство розвивається.

Перед організацією першої виставки музей стикнувся із проблемою, де взяти експонати. Перші галицькі писанки та великодні листівки  директор музею привіз зі Львова із приватної колекції Івана Гречки. З кожним роком кількість експонатів збільшувалась.  Колекція писанок Тернопільського обласного художнього музею одна із найбільших в Україні – понад 500 екземплярів, за якими можна вивчати давні звичаї та традиції нашого народу. Але на цьогорічній виставці презентували лиш 250 яєць.  Вони увібрали в себе етнографічний колорит різних куточків Тернопільщини та України. Часом в музеї  проводяться і приватні виставки писанок.

На експозиції тернополяни можуть оглянути роботи відомих майстрів Лесі та Юрія Цікалo, з якими музей співпрацює з 1993 року. Є писанки, мальованки і дряпанки Стефанії Семців із Теребoвлі. Є унікальні писанки Лесі Тoкарськoї з Київської області. Досить цікавими є роботи родини Цікало, які малювали яйця у професійній та творчій манері. На шкаралупу вони наносили як традиційні, так і авторські орнаменти.

Особливість

Серед усього різноманіття писанок можна побачити не тільки традиційні роботи у восковій техніці, а також дряпанки, трав’янки, мальованки, крапанки та інші. Великодні візерунки продемонстровані не лише на курячих, але й на гусячих, качиних, страусиних та перепелиних яйцях, вирізьблені за допомогою мініатюрних інструментів, прикрашені бісером, нитками, різного роду аплікаціями, а також писанки з дерева.

Особливістю саме цьогорічної виставки є велика подільська писанка висотою близько півтора метра. Пасхальне яйце прикрашене чотирма кольорами – червоним, жовтим, чорним та білим. Виготовляли його на майстер-класі представники влади, працівники музею, майстри народної творчості та дітлахи. 

Як завжди, виставка доповнена різними іконами на великодню тематику, зокрема Плащаницею, Євхаристією, а також великодніми листівки.

Оригінальний орнамент писанок не тільки чарує своєю вишуканістю, мініатюрністю, гармонією колориту, але й несе прадавні символи світорозуміння і природи, єднає з традицією минулого.

Проблеми

Загалом виставка зорієнтована в одному тематичному спрямуванні – свято Великодня. Тому християнський культ виставки не охоплює масового глядача з іншими релігійними вподобаннями. Проте зацікавлює поціновувачів української культури. 

Всі роботи зібрані у першому приміщені та не розповсюджуються на решту територію музею. Добре, що можна швидко оглянути писанки, не втративши час на блукання приміщенням. Але при великому скупчені людей якісно оглянути експонати не вдасться, через те, що кімната, у якій представлені писанки надзвичайно маленька. Є свої очевидні плюси та мінуси. Звісно, хочеться, щоб такі заходи проводили у просторих та сучасних галереях, але поки задовольняємось тим, що маємо.

Добре, що тернополяни могли хоч трішки доторкнутись до пізнання стародавнього мистецтва, і я також. Охочі мали можливість відвідати виставку протягом місяця, до 13 травня. Якщо ви цього не зробили, обов’язково завітайте у наступному році. 

Адже кожна писанка – це ніби маленький світ: і небо з зорями, і вода з рибами, і дерево життя з оленями й птахами, і засіяне поле. Усе це зображене у певному порядку для того, аби підтримати лад та рівновагу в нашому світі. Великодні яйця є своєрідним оберегом. Не даремно в народі побутує думка, що при написанні писанки думки людини, яка її виготовляє, мають бути чистими та мирними. І тоді життя буде таким. 

Алына Жайворонк.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Недавні записи
Мета