29 травня 2022 року
12:05:28

Культура

“Хорватію з повітря” тепер можна побачити у Тернополі (відео)

15.12.2015 16:33

15.12.2015

Україною мандрує частина виставки відомого хорватського фотографа та письменника Давора Ростухара “Хорватія з повітря”.

Насолодитись нею уже мали можливість кияни, львів’яни, івано-франківці, і ось черга дійшла і до тернополян. Поціновувачі фотомистецтва мають час до 20 грудня, щоб завітати у ТРЦ “Атріум” та оглянути унікальні світлини.

Відкрив фотовиставку 15 грудня сам Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Хорватія в Україні Томіслав Відошевіч.

“Основна ідея цієї виставки – надати підтримку Україні в цей складний момент, який  вона зараз переживає, – зазначив він. – Підтримку цілісній, територіально цілісній, суверенній, незалежній Україні. Україні, яка буде сильною, і буде в мирі, тому що 50 тисяч молодих людей, студентів, лише в цьому місті, і  Україні яка буде далі розвиватись. У цих молодих людях – ваше майбутнє”.

{youtube}Y-gmgNC65jU{/youtube}

Високоповажний гість зазначив, що виставка була зроблена у співпраці з “National Geographic”.

“Це мистецькі роботи, але ми зловживаємо цими роботами, використовуємо їх, тому що об’єкти цих фотографій – Хорватія, а Хорватія є справді дуже гарною”, – констатував Томіслав Відошевіч.

Виставку Посол вважає ще й своєрідним запрошенням для українців відвідати Хорватію. Важливим, підкреслив, є і те, щоб якомога більше хорватів завітало в Україну, зокрема у Тернопіль, “тому що і в цій частині країни є що показати”, заваужив пан Томіслав та констатував: “Тернопіль –  є Європа!” .

Тернопіль завжди зустрічає гостей із відкритими обіймами та готовий як до реалізації спільних культурних, мистецьких, освітніх проектів, так й економічної співпраці, зазначив заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра та запропнував наступного року провести “Дні Хорватії у Тернопілі”. Це, переконаний, сприятиме популяризації Хорватії не тільки серед дорослих, а й серед дітей.

Леонід Оолексійович  подякував Томіславу Відошевіч за підтримку, яку виказувала Хорватія у складний для України момент.

“Нам дуже важливо відчувати надійне плече наших союзників у Європі”, – наголосив заступник міського голови Тернополя.

{youtube}FK3FpzLpVWk{/youtube}

Леонід Бицюра також висловив своє захоплення фотовиставкою та …запропонував організувати своєрідний міжнародний пленер фотографів.

“У нас є досить непогані традиції фотомистецтва у місті та області, – зауважив. – Зокрема, у нас є фотографи, які отримали фотооскар за свої роботи. Так що, можемо зробити і пленер фотографів”.

Участь у відкритті фотовиставки взяли і голова Тернопільської облдержадміністрації Степан Барна спільно з народним депутатом України Тарасом Юриком. Опісля урочистого відкриття Томіслав Відошевіч особисто провів міні-екскурсію виставковою залою. То, певне, був один з найповажніших екскурсоводів в історії “Атріуму”.

До слова, фотовиставка  у Файному місті відбулась зокрема і  завдяки підтримці та сприянню віце-президента Міжнародної Торгової Палати ICC Ukraine з питань регіонального співробітництва Тараас Демкури.

Загалом в експозиції мандруючої виставки “Хорватія з повітря” кілька десятків світлин Давора Ростухара, котрий є засновником Клубу експедицій та культури й автором чотирьох книг популярно-наукового характеру, путівників. Свою п’яту книгу – першу фотомонографію митець присвятив Хорватії.


Проект “Хорватія з повітря” створювався із 2007 по 2014 рік. Спираючись на цілі діяльності Клубу експедицій та культури Давор Ростухара організував ряд експедицій з метою дослідження і детальнішого знайомства з Хорватією. Члени Клубу мандрували пішки.

Якось під час експедиції вздовж річки Цетіна, по Далматинського загор᾿ю, у 2006 році народилася ідея подивитися на річку з повітря. Політ на малому спортивному літаку відкрив новий погляд на добре відому річку, тому  що з повітря можна було побачити і недоступні терени, зелені місцини та болота, які не співпадають зі стереотипною картиною скелястого Далматинського загор᾿я. Тоді стало зрозуміло, що з повітря можливо отримати не лише новий погляд на існуючі культурні та природні цінності, а й знайти новий.

У 2011 році, коли перша фаза проекту (польоти,  дослідження і документування) стала більш інтенсивною, фотограф на малих спортивних літаках, іноді гелікоптерах, мотодельтапланах, повітряних кулях літав по Хорватії і доповнював частини мозаїки, яких не вистачало. Метою було дослідження цілої Хорватії, усіх її островів, гір, річок, боліт, міст.

З  2013 року використовуються нові технології зйомок з повітря – безпілотні літаючі апарати. Ця технологія надала більше можливостей для зйомок та дослідження різних видів культурних та природних цінностей. Спортивний літак або гелікоптер не має права летіти нижче, ніж 300 метрів над поверхнею, а БПЛА не може піднятися вище цієї границі, тому ці дві можливості прекрасно доповнюють одне одну. Безпілотний літальний апарат на дистанційному керування дав проекту “нові очі”, які могли наблизити те, що фотограф не міг побачити з літака-стрімчак каньйону, верхівки дерев, дзвіниці церков, яйця у лелечому гнізді…

Мета цього проекту сприяти розумінню і захисту цінностей хорватської спадщини, природної та культурної, традиційної та модерної. Цей амбіційний проект не був би можливим, якби його цінність не зрозуміли і не підтримали більше сотні інституцій у Республіці Хорватії, з суспільного та приватного секторів, від Президента країни, міністрів, фондів, областей, міст, районів, туристичних союзів та громадянських об’єднань до спонсорів і медійних партнерів, яким автор та Клуб безмежно вдячні.

Вікторія Отаманчук.

Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Недавні записи
Мета