25 січня 2022 року
11:50:19

Культура

На Тернопільщині встановили пам’ятний знак скульптору, котрий все життя ніс важкий хрест (фото)

27.09.2016 13:36

У селі Ходаки Шумського району 26 вересня 81 рік тому  народився визначний, талановитий  митець  Казимир Броніславович Сікорський.

 

Він однаково успішно працював у різних жанрах мистецтва. Багаторічний художник Тернопільського академічного обласного драматичного театру імені Т. Шевченка, відомий в краї скульптор, живописець, заслужений діяч мистецтв України. 

Чотири роки  минуло від тоді, як він відійшов у засвіти. Але пам’ять про нього світла, тепла, життєстверджуюча і трепетно-щемлива. 

У день народження  шумчани, родина, друзі із Тернополя вшанували його пам’ять відкриттям меморіальної дошки на будинку колишньої школи, в якій навчався і потім деякий час працював  Казимир Броніславович вчителем малювання. Тепер тут навчальний корпус Шумського професійно-технічного  училища.

              “Малювати картини руками не можна,

               Лише серцем, що б’є у душі..

               В тій, де мешкає дивний художник,

               Що натхнення черпає в собі.

               І лиш духом всесильна людина

               Розфарбує цей світ кольорами,

               Щоб ожила від світла картина,

               Наче небо мовчазне над нами”, – цими рядками відкрилися урочистості. Саме з таким митцем, який творив серцем, прийшли зустрітися  односельці, однокласники, друзі дитинства, вчителі та учні місцевої школи та училища, колеги та друзі з Тернополя, щоб вшанувати пам’ять знаменитого земляка. 

Слова гордості за вихідця з волинської землі змовили представники влади. Особливо зворушливими  були спогади  ентузіастів встановлення пам’ятного знаку, побратимів Сікорського –  Сергія Мельничука, Владислава Мельника, Іполіта Стехальського та інших, які ладні були йти з торбою  дворами шумчан, щоб таки назбирати гроші на увіковічнення його пам’яті.

Але не довелося з миру по нитці збирати, знайшлися люди, які долучилися коштом, адже локомотивом справи була директор  Шумського краєзнавчого музею  Алла Матвіюк. Саме цьому музею за життя митець подарував свої роботи, з умовою, що вони будуть у постійній експозиції. Там є кімната Казимира Сікорського, де зберігаються його полотна, скульптури, світлини пам’ятників, які у своїй неповторності стали пам’ятниками і самому скульптору.

Складна доля випала на воєнне покоління, малому Казимиру довелося пережити смерть близьких, роки поневірянь чужиною, які залишили відбиток на всій його подальшій творчості. Палітра кольорів його історичних полотен глибоконасичена яскравочорими тонами,його скульптури-експресивні і величні. Згадайте  пам’ятник Северину Наливайку у Гусятині, монумент воїнам-афганцям у Тернополі в парку “Відродження”, пам’ятну таблицю полковника Нестора Морозенка на замковій стіні у Збаражі і неповторний, величний, один з кращих в Україні, пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку в Шумську. У музеї зберігаються  погруддя  великих людей- генерала Івана Черняховського, солдата у військовому одязі, Омара Хайяма, Льва Толстого у тонованому гіпсі,скульптури “Пробудження”, “Відчай”, “Голова жінки”, Мікеланджело Буанаротті, Леонарда да Вінчі та інші.

В одному з інтерв’ю Казимир Броніславович казав мені, що хотів би жити в епоху середньовіччя. Він був дуже скромною людиною, відданою праці, улюбленій справі. Він кохався у виставах, придумуючи сценічні костюми , змальовуючи тло дійства, яке підсилювало враження, поглиблювало відчуття його величності театру, де  він прослужив 34 роки. Понад 80 вистав у Тернопільському академічному драматичному театрі пам’ятають тепло його рук і політ творчої уяви та фантазії. 

Праця сценографа особлива тим, що кожна його робота над п’єсою -унікальна і неповторна. За життя він мав багато терня  і зовсім небагато лаврів. Першу персональну виставку в Тернополі вдалося провести аж… на 70-річчя, а до Спілки художників його, художника від Бога, заслуженого діяча мистецтв, так і не взяли – не мав достатньої кількості виставок. Про це на урочистостях говорили заслужена артистка України Марія Гонта, актор Михайло Безпалько, які з головним художником театру працювали пліч-о-пліч. 

Теплі спогади про талановитого односельця, який і в театрі виступав, і в агітбригаді брав участь, малював вчителям картини в подарунок від класу, випускав стінгазети, мав дар від Творця вчитися і навчати подарували присутнім  Зоя Нетробчук, Поліна Горбоніс,  Василь Ільків та багато інших .

З подячним словом виступила на урочистостях  шумська невістка, як назвала себе  залюблена у творчість Сікорського, кохана дружина – заслужена журналістка України, упорядниця двох книжок  про творчість свого чоловіка   Галина Садовська. Вона поділилася з присутніми своєю втіхою за пам’ять і тепло, яке завжди тут відчуває.

  • Казимир Броніславович народився напередодні такого великого свята-Воздвиження Чесного Хреста, і мені здається,– сказала  пані Садовська, – що Господь, як поклав на нього цю ношу, то так він і ніс все життя важкий хрест. Воєнне дитинство і складні останні роки. Але жага до роботи у нього була неймовірна. Уже лежачий, він зробив дві вистави: в Луцьку і Тернополі. Минулоріч ми зняли фільм до його 80 -річчя, їздили в Ходаки. Знайшли там поле-Бронькове, назване в честь батька мого Казіка. Копія цього фільму зберігається в музеї. На  Алеї Слави в Тернополі є Зірка  Сікорського. Якщо є тут, на його малій батьківщині, така ініціативна група, то сподіваюся, що в Шумську скоро буде і вулиця, названа іменем відомого і талановитого земляка. Такі митці народжуються раз  в сто років”.

День спогадів і вшанування пам’яті Майстра був світло-сонячним, теплим і привітним,забрав печаль і гіркоту втрати, залишивши щемний спогад. Здавалося ніби сам художник його виткав із тихої печалі бабиного літа, вміло  намалювавши   промінням  світлі пастораліі…

Там, з високості, цілуючи  зорі і вітер, він  спостерігав , знаючи, що допоки ми його пам’ятаємо, він серед живих, з нами, хоч і віднайшов  уже там ту справжню і єдину мить зрілості і Божої правди. 

Людмила Островська.

 
Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета