22 жовтня 2021 року
22:31:48

Культура

У Тернопільському обласному архіві відкрили виставку про невтомного краєзнавця

29.09.2016 14:59

 

28 вересня у Державному архіві Тернопільської області відбулось відкриття виставки «Невтомний краєзнавець», присвяченої 80-ій річниці від дня народження Гаврила Івановича Чернихівського, літературознавця, заслуженого працівника культури. 

Відкрив виставку директор держархіву к.і.н. Федір Полянський. У відкритті виставки взяли участь: заступник голови Тернопільської обласної ради к.і.н. Любомир Крупа, головний редактор журналу «Літературний Тернопіль», заслужений діяч мистецтв Богдан Мельничук, директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею Степан Костюк, краєзнавець, журналіст Михайло Ониськів. 
Виставка сформована на основі документів архівного фонду “Гаврило Іванович Чернихівський, краєзнавець”.
У першому розділі виставки експонуються документи біографічного характеру. Це особова картка по обліку кадрів, робочий щоденник, наукова біографія провідного наукового працівника Кременецького краєзнавчого музею Г.І. Чернихівського.
З ініціативи Гаврила Івановича 1974 року в м. Кременці проведено Республіканську наукову конференцію, приурочену до 400-річчя українського друкарства, у 1988 році — на честь 300-річчя виходу у світ Кременецької граматики. 
На виставці представлені листи Г.І. Чернихівського про проведення симпозіуму, присвяченого 300-річчю виходу у світ Кременецької граматики та програма симпозіуму, а також запрошення на наукову конференцію до 400-річчя українського друкарства. 
Гаврило Іванович був чудовим екскурсоводом, про що свідчать документи виставки, а саме: план екскурсії по Кременцю, буклет «Туристичними маршрутами Кременця», укладачем якого був Г.Чернихівський, світлини.
Понад 40 років свого життя провів у Кременці, свій внесок зробив у розвиток місцевого краєзнавства. Із великої кількості документів, які зберігаються в особовому фонді, для представлення на виставці вибрано наступні: бібліографію історії м. Кременця (рукопис Г.І.Чернихівського), машинописи доповідей та розвідок про історію міста, його історико-архітектурні пам’ятки, книгодрукування на Кременеччині, дослідження про Кременецьке видання «Кобзаря» 1922 року. Ці та багато інших наукових розвідок увійшли у видання, підготовлені Гаврилом Івановичем «Крем’янеччина : історичне та літературне краєзнавство» (1992), «Кременеччина від давнини до сучасності» (1999).
Завдяки плідній пошуково-дослідницькій праці Гаврила Івановича із забуття повернуто десятки імен визначних людей: Уласа Самчука, Оксани Лятуринської, Сергія Даушкова, Юхима Виливчука, Олександра Неприцького-Грановського, громадсько-політичних діячів, учених Романа Бжеського, Бориса Козубського, Юрія Пундика й багатьох інших. 
У фонді відклалось чимало документів про життєвий та творчий шлях Оксани Лятуринської. На виставці представлено лише короткі біографічні відомості, укладені краєзнавцем та монографію подружжя Чернихівських «Оксана Лятуринська : життя і творчість».
В останньому розділі нашої виставки представлено творчі матеріали Г.І. Чернихівського. Це робочі записки Г.І. Чернихівського «Засніжені весни моєї любові» та «Розмаїття» із поезією, спогадами за 1958-1988 рр., його чудову поезію у рукописах, машинописах, та й у друкованому виданні «Серця клич».
І завершують виставку праці краєзнавця: «Кременецький краєзнавчий музей : путівник», трьохтомник статтей, есеїв, портретів, рецензій «Портрети пером» та бібліографічні покажчики.
Гаврило Іванович Чернихівський був невтомним краєзнавцем. У його особовому фонді зберігається 261 справа, в яку включено 1382 документи. Всі вони чекають своїх дослідників.
Оксана СУЛИМА, головний спеціаліст відділу інформації  та використання документів
(фото Ігоря КРОЧАКА)

 
Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031