22 жовтня 2021 року
07:30:53

Цікавинки

Тернополянам пропонують нині …задобрити домовика

21.11.2016 07:31

Бодай така традиція, кажуть народознавці, була раніше.

 

На Михайла, газла намагались задобрити будинкового чи домовика – виносили йому кухоль пива,вумовляли не йти з дому: “То не дивно, що пиво зварено, а мудро, що не випито”.

Не здивуюсь, коли традицію цю придумали саме чоловіки. аби …отой кухоль пива чи плящину потім в добрій компанії роздушити”, сміючись над забобонними половинками.

Взагалі то Архистратиг Михайло вважається переможчем усіх злих сил, тому боятись нечисті чи задобряти її – не годиться, маючи такого захисника. Вшановують рхистратига у православ’ї 8 (21) листопада, а у католицькій церкві 29 вересня.

Свято на його честь йменується – Собор Архистратига Михайла і всіх Небесних Сил безплотних. Встановлено його було на початку IV століття на помісному Лаодикійському соборі, що був за кілька років до Першого Вселенського Собору і засудив єретичне поклоніння ангелам як творцям і володарям світу.

Архангел Михайло, між іншим, є одним з покровителів України, а ще …ізраїльського народу, німців, та міст Київ, Прочіда (Італія), Шибеник (Хорватія), Великий Новгород (Росія), Брюссель (Бельгія), Альгеро (Сардинія, Італія). Його вшановують і в іудаїзму, і в ісламі. Свідки Єгови вважають, що Михайло є єдиним архангелом і що Ісус Христос є ним у періоди до і після його сходження на Землю.

Починаючи від Мономаховичів (1125 р.), київські князі вважали Михаїла своїм патроном, зображали його на стародавніх гербах Києва. Символ Михаїла присутній і на головній хоругві часів Богдана Хмельницького та на численних козацьких прапорах.

Архангел Михайло виступає в низці стародавніх гербів українських міст: Гадяча (XVII століття і 1782 рік), Клевані (1654 рік), Кролевця (1644 і 1782 років) та решти.

Як Архистратиг війська Господнього Михайло вважається покровителем військовиких, а також поліцейських, моряків, бакалійників, парашутистів, хворих, а також метеорологів, радіологів, гравірувальників й різьбярів, фехтувальників, шліфувальників і золотарів. Своїм покровителем Архангела Михайла вважають різні організації, зокрема Спілка Української Молоді (СУМ).

За народними прикметами, в Михайлів день, що припадає на 21 листопада, настають Михайлівські відлиги, “зима не стоїть, не мерзне” – трапляються відлиги. “Михайло приїжджає або на білому коні, або на чорному (залежно від погоди)”, а якщо “на Михайла вітер з полудня, то буде тепло і до половини грудня”, “якщо Михайло Дем’янів шлях (санний шлях) порушили, не чекай його до зимового Миколи” (19 грудня).

Михайлів день вважається рубіжної датою. З цього дня “зима встає на ноги”. “З дня Михайла Архангела зима морози кує”. “З Михайла зима не стоїть, не мерзне”.  

З 21 листопада по 20 грудня прибувають на зимівлю червоногруді, червоноголові чечітки, клести, чижі, снігурі, сойки. У давнину сніг міцно лягав зазвичай до 22 листопада. Примічали: “коли на Михайлов день ранок з інеєм – чекай великих снігів; з туманом – бути ростепелі”.

З Архистратига Михайла худобу заганяли на зимовий корм. Сніговий покрив не перевищував тоді 5 см. Але найчастіше казали, що “Михайло справжню зиму веде”, день починається з холодним вітром. 

Образ святого Михайла уособлює перемогу добра над темними силами: гримить грім — значить, святий Михайло бореться з чортами. Існує дуже поширений переказ про чорта, який намагався сховатися від архистратига Михаїла. Щоб урятуватись, чорт почав називати предмети, за якими Михайло не дістав би його. Серед можливих варіантів він називав навіть людину, але архистратиг Михайло сказав, що в цьому разі людину він уб’є та дасть їй царство небесне, а чортові все одно — непереливки! Так чорт перелічив геть усі предмети, під якими міг би сховатися, аби Бог його не дістав, а про кущ ліщини забув. Тож мисливці радять під час бурі в лісі ховатися під ліщиною, оскільки там грім не вб’є.

А за одною старою легендою, якось звичайний мисливець випадково вбив у лісі чорта. До нього з’явився святий Михайло та запропонував виконати будь-яке бажання мисливця. Той забажав обмінятися зі святим Михайлом рушницями. Трохи повагавшись, Михайло погодився на такий обмін. Одну умову поставив святий: якщо мисливець передумає та схоче обмінятися рушницями назад, то мусить прийти на те саме місце. І почало цьому мисливцеві так щастити на полюванні, що годі й казати! Тільки щоразу, як він із цієї рушниці стріляв, такий грім над землею лунав, що люди лякалися. От і власник рушниці нарешті вирішив позбутися магічного подарунка, щоб лихо не накликати на свою голову. Пішов на зазначене місце та й обмінявся рушницями із святим Михайлом назад. Але й колишня його старенька рушниця тепер теж набула чарівних властивостей! І мисливська удача не покидала вже його довіку.

 

Архів новин
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031