27 січня 2022 року
23:32:35

Економіка

Що слід негайно зробити тернополянам, аби менше заплатити за воду?

29.06.2016 10:03

Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, у зв’язку зі збільшенням вартості електроенергії для підприємств водопровідно-каналізаційної галузі, підвищила тарифи на водопостачання і водовідведення для низки водоканалів України. Серед них і КП “Тернопільводоканал”.

Тож, згідно з рішенням НКРЕКП від 16 червня, вартість метра кубічного води та стоків для мешканців багатоповерхівок становитиме 11, 48 грн (вода – 4,79 грн та каналізація – 6, 69 грн) , а приватного сектору та юридичних осіб  – 10,64 грн (відповідно 4,44 грн та 6, 20 грн). Порівняно з нині діючими тарифами (відповідно 8, 98 грн та 8, 26 грн), тернополянам доведеться платити відповідно на 2,50 грн та  2, 38 грн  більше за метр кубічний води та стоків. Якщо врахувати, що за місяць людина в середньому споживає приблизно 2, 5 -3 метри кубічних води,  то її витрати зростуть щонайбільше на 7, 5 грн, для сім’ї з трьох осіб — майже на 23 грн. Порівняно з розміром збільшення витрат на газ  та опалення — то, погодьтесь, незначне. 

  • “Ми розуміємо, що в теперішній час, коли зарплати практично не зростають, а тарифи зростають постійно, збільшення витрат  бюджету бодай на кілька гривень уже є проблемою для сім’ї, – зазначає директор КП “Тернопільводоканал” Володимир Кузьма.Тому нагадуємо, що досить активно працює система субсидій, яка забезпечує компенсацію цих перевитрат. Тернополяни,  котрі отримують субсидії, в принципі додаткового навантаження, пов’язаного зі зростанням нашого тарифу, не повинні відчути, оскільки його бере на себе держава.  Тим же споживачам, котрі ще й досі не оформили субсидію, радимо скористатись цим благом у найближчий час”. 

Коли саме почнуть діяти нові тарифи на послуги “Тернопільводоканалу” наразі не відомо. За законом, вони б мали набрати чинності через 15 днів після офіційного оприлюднення ухваленої Постанови, що відбулось 17 червня. Проте сама Постанова ще не пройшла реєстрації у Мін’юсті.  

  • “Якщо до кінця червня Національна комісія зареєструє Постанову  в Міністерстві юстиції, то вже з першого липня теоретично тарифи мали би діяти, – пояснює Володимир Кузьма.  Якщо реєстрація в Міністерстві юстиції до того часу не відбудеться, то, найімовірніше, тарифи наберуть чинності  трохи пізніше,  можливо навіть,  з 1 серпня. У такому випадку ми рекомендуємо нашим споживачам в цьому місяці максимально точно подати показники лічильників, аби нарахування за червень відбулися ще за нині діючими тарифами”.

Однією з основних причин зростання вартості метра кубічного води та стоків для тернополян стало зростання вартості електроенергії,  що становить понад 40 відсотків в структурі собівартості послуг КП “Тернопільводоканалу”, розміру окремих податків, вартості пально-мастильних та інших, необхідних для роботи підприємства, матеріалів. Востаннє  тариф на послуги “Тернопільводоканалу”  Нацкомісія, з врахуванням зростання вартості усіх складових, переглядала ще в 2014-му, у 2015-му частково підкорегувала його в частині зростання вартості електроенергії, і тільки тепер знову привела до економічно обгрунтованого рівня. 

  • “За майже два роки роботи з економічно необгрунтованим тарифом підприємство зазнало досить значних збитків, – констатує Володимир Антонович. –  Частково їх було компенсовано з державного бюджету, оскільки відшкодовувалась різниця в тарифах, частково взяв на себе витрати міський бюджет, проте однаково всі збитки не закриті, і в нас є нарощений ряд заборгованостей і в частині сплати електроенергії, і в частині сплати податків. Звичайно, що за рахунок нового тарифу ми не зможемо закрити старі борги, але, в крайньому разі, це нам дасть можливість працювати беззбитково в перспективному періоді, шукати ресурси для того, щоб поступово реструктуризувати і закривати борги”.

Єдине, що тішить: тариф на холодне водопостачання та водовідведення у Тернополі був  і після зростання залишиться одними з найнижчих в Україні.  Так, за ліцензованою діяльністю, тобто розміром тарифу для мешканців приватного сектору та юридичних осіб, – з по-між 102 водоканалів “Тернопільводоканал” займав 98 місце, а серед 37 ліцензіатів-надавачів послуг з холодного водопостачання та водовідведення у багатоквартирних будинках, – 34. Звичайно, що після  перегляду тарифів він опиниться десь по середині (до прикладу, нові тарифи для киян становитимуть відповідно 13, 77 грн та 12, 35 грн, одеситів — 14, 12 грн та 12, 98 грн), проте, зважаючи на намір Нацкомісії найближчим часом переглянути тарифи для всіх ліцензіатів, що подали необхідні розрахунки, повернеться на попередні позиції. А все тому, що вже багато років  поспіль підприємство  працює над зниженням собівартості послуг. Зокрема – зменшенням споживання електроенергії, кількості персоналу, кількості пально-мастильних матеріалів та інших необхідних для роботи ресурсів. 

Н.Чорна.

 

 
Календар
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Недавні записи
Мета